A bécsi tartományi bíróság pénteken szabadlábra helyezte Dmitro Firtast, elutasítva ezzel az ukrán milliárdos őrizetbe vételéről szóló keddi ügyészségi döntést. Firtas egyelőre Ausztriában marad. Firtast még kedden vették őrizetbe az osztrák fővárosban. Az ügyészség keddi tájékoztatása szerint a milliárdos elfogása egy Spanyolország által kiadott európai elfogatóparancs alapján történt. Ugyanezen elfogatóparancs alapján csütörtökön egy Bécsben élő szíriai-ukrán üzletembert is elfogtak az osztrák fővárosban – közölte News című osztrák újság.
Dmitro Firtast 2014. március 13-án vették kiadatási őrizetbe az osztrák hatóságok az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) jogsegélykérelme alapján, de egy héttel később szabadlábra helyezték 125 millió eurós óvadék ellenében azzal a kikötéssel, hogy nem hagyhatja el Ausztriát, és rendszeresen jelentkeznie kell a rendőrségnél. Az ügyészségi döntést felülbíráló bécsi tartományi bíróság pénteki döntésének indoklása szerint Firtas ennek a kötelezettségének eleget tett. Értesülések szerint ugyanakkor ez a kötelezettség továbbra is érvényben marad.
A bécsi legfelsőbb bíróság kedden döntött arról, hogy Firtast kiadják az Egyesült Államoknak. Novemberben Spanyolország is kérte Dmitro Firtas ukrán milliárdos kiadatását az osztrák hatóságoktól pénzmosás és bűnszövetkezet miatt, azonban a bécsi tartományi bíróság ezt csütörtökön első fokon elutasította.
Arról, hogy az ukrán milliárdost átadják-e Spanyolországnak vagy kiadják-e az Egyesült Államoknak Wolfgang Brandstetter, osztrák igazságügyi miniszter egy bírói vizsgálatot követően hozza majd meg a végső döntést. Az amerikai hatóságok vesztegetéssel és bűnszövetkezet létrehozásával vádolják az üzletembert. A vád szerint Firtas indiai kormányilletékeseket vesztegetett meg, hogy titániumbányászati jogokat kapjon Ándhra Prades szövetségi államban. A kenőpénzek kifizetését Firtas beosztottai úgy tüntették fel hivatalos iratokon, mintha legális üzleti átutalások lennének, és az átutalásokhoz amerikai pénzintézeteket is felhasználtak.
Ukrajna egyik legvagyonosabb embere, aki főként földgázüzletekben érdekelt, valamint az utóbbi 15 évben Közép- és Kelet-Európában az egyik legjelentősebb befektető volt az energiaszektorban és a vegyiparban. Az oligarcha parlamenti képviselője volt a Régiók Pártjának, amelynek legismertebb tagjai közé tartozott Viktor Janukovics, a Majdan-tüntetések nyomán megbuktatott, Moszkva-barát volt ukrán elnök is. Firtas először Oroszországba, majd Ausztriába utazott, ahol 2014-ben az amerikai elfogatóparancs miatt őrizetbe vették.
„Firtasnak a gazdasági nagyvállalatok és a média mellett továbbra is nagy befolyása van a kijevi politikai életben” – közölte egy helyi parlamenti képviselő az APA osztrák hírügynökségnek. Indoklása szerint Firtas Inter nevű televízióadóját a lakosság húsz százaléka nézi, a vállalata mintegy 700 ezer embert foglalkoztat továbbá az ukrán parlament mintegy húsz ellenzéki képviselőjét ellenőrzi.
- Jermak telefonon egyeztetett Trump ukrajnai különmegbízottjával
- Orosz légitámadás ölt meg három embert Ukrajnában
- Moszkva szerint heteken belül találkozhat Donald Trump és Vlagyimir Putyin
- Ismét rendkívüli áramszünetek vannak több ukrán régióban
- Zelenszkij szerint Trumpnak még nincs terve arról, hogyan kéne lezárni a háborút
- „Nem az oroszok, hanem az ukránok pakoltak fel magyarokat halállistákra” + videó
- Zelenszkij: Putyin fél tőlem – az ukrán elnök ultimátumot adott
- Kurszknál nagy erőkkel indított ellentámadást az orosz hadsereg
- Ukrajna rekordösszeget fordít iskolai óvóhelyekre
- Háborús fáradtság uralkodik Ukrajnában
- További háborús hírek