Ez a vasárnap történelminek mondható Ukrajna számára, hisz állampolgárai sokévi várakozás és ígérgetés után vízummentesen utazhatnak az Európai Unió tagállamaiba. Igaz, nem mindenhova. Mint arról Szerhij Biljavec, a Csapi Határőrosztag parancsnoka beszámolt a KISZÓ-nak, 28 uniós tagországról van szó. Nagy- Britanniát és Írországot kivéve valamennyi tagországba vízummentesen utazhatunk.Nagy-Britannia és Írország annak idején, amikor belépett az EU-ba, megtartotta az önálló vízumpolitika jogát. Ezért már az elejétől világos volt, hogy e két államra a vízummentesség nem fog kiterjedni.
Mi nem Schengennel kötöttünk vízummentességi megállapodást, hanem az Európa Unióval. Ez azt jelenti, hogy június 11-től a schengeni övezetbe nem tartozó Bulgáriába, Romániába, Ciprusra és Horvátországba is vízummentesen utazhatunk. Az említett országokon kívül nem kell majd vízumot váltani, ha a városállamok valamelyikébe (Monaco vagy Vatikán) akarunk eljutni.
– Na és mi a helyzet a gyermekekkel? Számukra az eddigiekhez hasonlóan vízumot kell majd igényelni?
– Ez az egyik leggyakrabban elhangzó kérdés – tájékoztatott Jaroszlav Jankovics, az Ungvári Állami Okmányiroda osztályvezetője. – Mindenkit megnyugtatunk: biometrikus igazolványt kapnak még az újszülöttek is. Ukrajnában ma már egyáltalán nem készítenek egyszerű úti okmányt, hanem csakis az új típusút.
Azt nagyon könnyen leellenőrizhetik, hogy az okmányunk biometrikus-e. Az ilyen eljárással készült irat fedőlapján speciális jelzés van. Ha a mienken van ilyen, akkor nem kell vízumot igényelni külföldi utazásainkhoz.
Az osztályvezető szerint a 12 éven aluli gyermekek számára készülő útlevélhez nem vesznek ujjlenyomatot. Úgy tartják, ennek nincs értelme, mert ilyen korban az ujjbegyek vonalai még változhatnak. Az útlevél azonban e nélkül is biometrikus marad!
– Az, aki gyakran viszi magával a gyermekét, jól tudja: amennyiben a másik szülő nem tart velük, köteles közjegyző által hitelesített beleegyezést adni, melyet a határőr ellenőriz. Ez a követelmény a jövőben is megmarad
– közölte Szerhij Biljavec.
Az a szabály, hogy a gyermek csak a szülők tudtával és engedélyével utazhat külföldre, nem csak Ukrajnában létezik. Ezt számos más országban is alkalmazzák, ugyanis ez egyik bevált ellenszere az emberkereskedelemnek (hangozzék bármilyen durván).
– A legfontosabb azonban az, hogy ennek a normatívának semmi köze az EU-ba való beutazáshoz. A schengeni határon az önök engedélye már a kutyát sem érdekli, azt az Ukrajnából való kilépéskor kérik és ellenőrzik – tette hozzá a parancsnok.
Az ukrajnai jogszabály és a más államokban meglévő gyakorlat szerint a fénykép is adathordozónak minősül, amennyiben speciális eljárással az útlevélben lévő mikrochipre kerül. Fénykép pedig már a csecsemők okmányában is van. Más kérdés, hogy az ilyen iratokat logikusabb lenne inkább elektronikusnak nevezni.
– Érvényes lesz-e a vízummentesség azokra, akiknek új útlevelük van, de nem vettek tőlük ujjlenyomatot?
– A biometrikusságnak nem az ujjlenyomat a kritériuma, hanem a mikrochip. Az nem is olyan ritka dolog, hogy hiányzik róluk az ujjlenyomat. Például nem vehetnek ujjlenyomatot az olyan rokkant személytől, akinek hiányoznak az ujjai, vagy például mindkét karja könyökig gipszben van. Lássák be, az ilyesmi nem lehet ürügy arra, hogy megtagadják az útlevél elkészítését – válaszolta az okmányiroda szakembere.
Előfordulhat, hogy a határátkelőn megkérdezik, milyen célból utazik és van-e jegye a visszaútra? Ruszlan Dudajev, a Munkácsi Határőrosztag parancsnoka azt tanácsolja, mindig az igazat kell mondani. Ám lehetséges, hogy aki még „szűz” útlevéllel utazik, azt részletesen kikérdezik és különféle pótigazolásokat is kérnek a határátkelők túloldalán. Például a szállodai helyfoglalásról szóló nyomtatványt. Ez utóbbi nem kötelező. A rokonokhoz való utazás, vagy egy kempingben való elszállásolás teljesen legitim és elfogadott dolog. A legfontosabb, hogy nyíltan válaszoljunk és mindig az igazat.
Az uniós tagállam vámosai vagy határőrei kérhetik az ott tartózkodás fedezésére szükséges anyagiak meglétének igazolását. Az Európai Bizottság honlapján megtekinthető az a tájékoztató, amely közli, mekkora összeggel kell rendelkezni az ott tartózkodáshoz, a határőrök vita esetén épp ezekre az adatokra fognak hivatkozni. Az EU határőrizeti szabályzata egyértelmű választ ad e kérdésre, és a bizonyítás mikéntjét az utazóra bízza. A tapasztalat azt mutatja, elegendő felmutatni a bankkártyát.
A legfontosabb kérdés azonban az, felkészültek-e a kárpátaljai határátkelőkön a minden bizonnyal megnövekvő személyforgalomra? Mint arról a vidékünkön lévő két határőrosztag parancsnokai beszámoltak, jó előre megtették a szükséges lépéseket. Az okmányirodáktól szerzett információik szerint jelentősen nőtt a biometrikus útlevelek iránti igény. Ebből ítélve mintegy 30 százalékos forgalomnövekedésre számítanak.
– Az első napokban lehetnek kisebb fennakadások az ügyintézésben, de egy-egy okmányellenőrzés most sem fog 1 percnél tovább tartani. És ami a túloldalt illeti, a magyar és szlovák határrendészeti szervekkel folytatott megbeszéléseink során szomszédaink közölték, ők is készen várják az esetleges „ostromot”. A mi munkatársainkat egyébként nem az érdekli, van-e schengeni vízuma az utazónak, hanem az, érvényes-e az útlevele vagy sem
– tájékoztatta a KISZÓ-t Szerhij Biljavec.
- Moszkva szerint heteken belül találkozhat Donald Trump és Vlagyimir Putyin
- Ismét rendkívüli áramszünetek vannak több ukrán régióban
- Zelenszkij szerint Trumpnak még nincs terve arról, hogyan kéne lezárni a háborút
- „Nem az oroszok, hanem az ukránok pakoltak fel magyarokat halállistákra” + videó
- Zelenszkij: Putyin fél tőlem – az ukrán elnök ultimátumot adott
- Kurszknál nagy erőkkel indított ellentámadást az orosz hadsereg
- Ukrajna rekordösszeget fordít iskolai óvóhelyekre
- Háborús fáradtság uralkodik Ukrajnában
- Mozgósítás: Pucéran, mezítláb hurcoltak el egy kárpátaljai férfit
- Hatalmas erősítést kapott az ukrán légierő: megérkeztek az első Mirage vadászgépek
- További háborús hírek