Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng

Moszkal az oktatási törvény vétóját kéri az elnöktől

Hennagyij Moszkal szerint a Legfelső Tanács által elfogadott új oktatási törvény ellentmond a 2003-ban Ukrajna által ratifikált, „Ukrajna nemzeti kisebbségeiről szóló törvénynek”, a szomszédos országok és Ukrajna által kötött nemzetközi szerződésekről szóló regionális vagy kisebbségi nyelvek európai chartájának.

A megyei közigazgatás elnöke kifejtette, a törvény ellentmond több a szomszédos országokkal, azon belül Moldáviával, Romániával, Magyarországgal között kétoldalú megállapodásnak, melyekben Ukrajna kötelezettséget vállalt a nemzeti kisebbségek nyelvhasználati jogainak biztosításában. Az Ukrán Alkotmány 22. cikkelyének értelmében új törvények elfogadásakor nem szűkűlhetnek és nem sérülhetnek a meglévő emberi jogok és szabadságjogok. A 24. cikkely szerint minden állampolgár egyenlő alkotmányos jogokkal rendelkezik. Faji, etnikai vagy társadalmi származása, nyelve vagy egyéb okok miatt nem lehet senkit kiváltságossá tenni vagy korlátozni.

Az ukrán alkotmány 53. cikkelye szerint a nemzeti kisebbségekhez tartozó állampolgároknak garantálják az anyanyelvükön való tanulás jogát.

Moszkal hangsúlyozza, a kárpátaljai nemzeti kisebbségek törvénytisztelő állampolgárok és törekednek rá, hogy elsajátítsák az államnyelvet.

„Erre való tekintettel arra kérem Ukrajna elnökét, Petro Porosenkót, hogy vétózza meg az elfogadott törvényt vagy adja vissza a Legfelső Tanácsnak, hogy módosítsák azt. Az ukrán nyelv védelme szükséges, de a nemzeti kisebbségek nyelvének korlátozása nélkül.

Az új törvényre szavazó képviselők abszolút többsége nem soknemzetiségű régióból származik, ezért nem értik annak sajátosságait. Kárpátalja soknemzetiségű régió, nálunk a Regionális Nyelvek Európai Chartájának rendelkezéseit azonnal három – román, szlovák és magyar – nyelvre alkalmazzuk. Így nem tudok nem meglepődni Ivan Baloga képviselőn, aki a többségében magyarok lakta körzet szavazataival jutott be a parlamentbe, ennek ellenére most jogaik és szabadságjogaik szűkítésére szavazott. Röviden szólva, keresztet vethet politikai karrierjére– fejti ki Moszkal.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com