Az ENSZ közgyűlése határozatot fogadott el kedden, ami Oroszországot megszálló hatalomnak nevezi a Krímben, és kifogásolja az emberi jogok állítólagos megsértését, illetve az Oroszországi Föderáció által bevezetett – illegálisnak tekintett – jogrendet, törvényeket és közigazgatást is a 2014-ben Ukrajnától elcsatolt félszigeten.
Az MTI beszámolója alapján az Ukrajna által beterjesztett, 30 ország közreműködésével készült szövegtervezetet 70 állam támogatta, köztük az Európai Unió tagjai és az Egyesült Államok is. A határozat elfogadása ellen 26 ország szavazott, köztük volt Oroszország is. További 76, főleg afrikai és latin-amerikai ország tartózkodott a voksoláson – írta az Index.
Jevgenyij Zagajnov, az orosz ENSZ-nagykövet helyettese „az emberi jogok rosszhiszemű tematizálása ékes példájának” nevezte a határozatot. Mint mondta, a dokumentumot támogató államok mindössze Kijevnek szolgáltatnak alapot a provokációkra és a kalandorságra.
Szerhij Kiszlica ukrán külügyminiszter-helyettes szerint az utóbbi évben az emberi jogok helyzete csak rosszabbodott a Krím félszigeten. A diplomata az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának (OHCHR) szeptemberi jelentésére hivatkozva sérelmezte az orosz jogrend bevezetését, különösen a krími tatárok állítólagos elnyomását, a szólás- és vallásszabadság korlátozását.
- Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng
- Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!
- Kit lehet mozgósítani az elítéltek közül?
- ISW: Előrenyomultak az ukrán csapatok a kurszki régióban
- Zelenszkij személyesen próbál intézkedni az amerikai béketerv kapcsán – Sok minden forog kockán
- A Cseh Köztársaság meghosszabbította az ukránok ideiglenes védelmét, de pontosítással
- Jermak telefonon egyeztetett Trump ukrajnai különmegbízottjával
- Orosz légitámadás ölt meg három embert Ukrajnában
- Moszkva szerint heteken belül találkozhat Donald Trump és Vlagyimir Putyin
- Ismét rendkívüli áramszünetek vannak több ukrán régióban
- További háborús hírek