Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Marco Rubio: Az orosz–ukrán háború lesz a müncheni konferencia fő témája
Zelenszkij kiegyezne Putyinnal?
Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke

Grezsa: az negatív válaszok ellenére is támogatjuk Kárpátalját

A Magyar Házak Kárpátalján és a kárpátaljai gazdaságfejlesztés, valamint a gyermeküdültetés és az ukrán katonák magyarországi gyógykezelése is mind olyan programok, amelyeket akkor sem lehet leállítani, ha jelenleg éppen komoly érdekellentét van a két állam között – közölte Grezsa István. A kormánybiztos szerint az emberiesség és a keresztényi etika hosszabb és tartósabb értékek, mint a politikai konfliktusok – írja az orientpress.hu.

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) székháza elleni merénylet egy büntetlenül hagyott negatív eseménysorozat egyenes következményének tekinthető – szögezte le a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja Együttműködésének és Összehangolt Fejlesztési Feladatainak Kormányzati Koordinációjáért felelős kormánybiztos. Már két esztendővel ezelőtt arcukat fekete maszkkal eltakaró csoportok „késhegyre a magyarokkal” felkiáltásokkal szabadon masíroztak végig Ungvár főutcáján, majd folytatódott a magyarellenes feliratokkal, az elfogott tettesek pedig egy ejnye-bejnyével megúszták, a múlt ősszel pedig hasonló maszkos felvonulás volt Beregszászon, füstbombákat dobáltak, letépték a magyar és az uniós zászlót, ám rendőrségi beavatkozás itt sem történt – emlékeztetett a politikus.

Noha a KMKSZ-székház korábbi felgyújtási kísérlete után fokozott védelmet ígértek a hatóságok, ehelyett az egész épületet elpusztító robbantás következett. A magyar kormány mindezt nem hagyhatta szó nélkül, sem az ukrán oktatási törvény elfogadhatatlan 7. cikkelyét, amely ötödik osztálytól megszüntetné az anyanyelven történő oktatást az ukrajnai magyar iskolákban – mutatott rá Grezsa István, hangsúlyozva:

az Európai Unióba és NATO-ba igyekvő ország nem engedheti meg magának, hogy az alapvető közösségi és egyéni jogokat ilyen mértékben csorbítsa.

A kormánybiztos szólt arról is, hogy szerencsére a KMKSZ – a sajnálatos robbantás miatt ugyan hamarabb a tervezettnél – beköltözhetett a Magyar Házak Kárpátalján Program keretében kialakított új központba. Egyébként a KMKSZ az egyetlenegy olyan magyar külhoni közösség, amelynek nem volt méltó székháza – tette hozzá. A Magyar Házak program keretében több helyen is épülnek közösségi terek Kárpátalján, például Rahón, Munkácson, Nagydobronyban és szeretnék folytatni az elhanyagolt, történelmileg fontos épületek – például a beregszászi Bethlen–Rákóczi-kastély vagy a nagyszőlősi Perényi-kastély – renoválásával. Kultúrtörténeti érdekességként említette a kormánybiztos Szerednyén a Butler-házat, amelyben vélhetően Mikszáth Különös házasságának története is játszódott.

Beregszászon az Illyés Gyula Nemzeti Színház felújítása és a Fedák Sári Kultúrközpont létrehozása jelenleg is folyamatban van.

Szeretnék a programot kiterjeszteni, hiszen nagyon sok felújításra váró, a magyar történelmi múlthoz kötődő épület van még a Kárpát-medencében – erősítette meg a Rádió Orient vendége.

A Kelet-Ukrajnában zajló harcokban megsebesült katonák magyar gyógykezelése is tovább folytatódik: a magyar állam évente húsz katona rehabilitációját vállalta, de civil szervezetek és magyarországi vállalkozók költségén további sebesülteket segítenek hozzá a gyógyuláshoz. Emellett továbbra is üdülnek az ukrajnai gyermekek Magyarországon, eddig már több ezer fiatalt – nemcsak magyarokat, hanem a kelet-ukrajnai harcokban megsérült családok gyermekeit is – üdültetett az EMMI-vel karöltve a Miniszterelnökség.

Ezeket a programokat akkor sem lehet leállítani, ha komoly érdekellentét van is a két állam között, mert az emberiesség és a keresztényi etika hosszabb és tartósabb értékek, mint a politikai konfliktusok.

Grezsa István abban reménykedik, hogy az érintett családok, illetve azok az ukránok, akik turisztikai célból tömegesen látogatnak Magyarországra, a szemüknek hisznek inkább, nem pedig a mesterségesen gerjesztett negatív propagandának, amit az újságokban olvashatnak.

Ám jól tudjuk, hogy a 21. században nagyon könnyű befolyásolni az emberek értékítéletét

– állapította meg.

Már két éve zajlik a Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Program, amely már eddig is több mint 16 ezer embert ért el valamilyen formában. Az eddigi kisebb pályázatok is sikeresek voltak, és befejező szakaszában van a nagyobb gazdasági pályázatok értékelése is, amelyek már munkahelyeket és komolyabb gazdasági invesztíciókat feltételeznek. Ennek keretében számtalan módon nyújtanak segítséget, például az inkubátorház-program keretében a magyar vállalkozásoknak, illetve a tavaly sikeresnek bizonyuló kukoricavetőmag-program is folytatódik. A célcsoport a magyar vállalkozói réteg, de vannak olyan egyéb cégek is, amelyek magyar munkaerőt foglalkoztatnak, őket is igyekeznek támogatni. A gazdaságfejlesztő programot, különböző nagyságban már szinte valamennyi velünk szomszédos országban elindították – tájékoztatott a politikus.

Jelentősek eredményeket tudnak felmutatni a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programnak köszönhetően is,melyben Kárpátalja jár az élen. Mind a három történelmi egyház adott már át óvodát, és huszonötnél is többet a Kárpátaljai Pedagógusszövetség.

A kormánybiztos kitért arra is, hogy ismét is meghirdették a Petőfi Sándor és a Kőrösi Csoma Sándor Ösztöndíjprogramot, most zajlanak az interjúk. A helyekre közel 500 jelentkező van, idén 225 főre szeretnék növelni a két program ösztöndíjasainak a számát.

Újdonságként először hirdetett lelkész-ösztöndíjat a Nemzetpolitikai Államtitkárság.

Az egyelőre még csak protestáns lelkipásztorok részére megnyitott lehetőséget a Kőrösi Csoma Sándor Programba integrálták, és maximálisan 30 lelkész kaphat helyet a jelentkezők között.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com