Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Marco Rubio: Az orosz–ukrán háború lesz a müncheni konferencia fő témája
Zelenszkij kiegyezne Putyinnal?
Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke

Kitarthat az ukrán tranzitútvonal

Energiaellátása ötödét kívánja a megújulókra alapozni Ukrajna, és a többi közt a csernobili területen is létesítene egy hatalmas naperőművet – mondta a Világgazdaságnak Vira Konsztantinova politológus, az Ukrán Diplomáciai Akadémia vezető szakértője.

Hiába jár le 2019-ben az orosz–­ukrán gáztranzit-meg­­­­ál­lapodás, Ukrajna arra szá­mít, hogy területén keresztül 2021-ig még biztosan továbbít a Gaz­prom gázt Európába, ugyanis csak akkorra adja át az Északi Áramlat II. gázvezetéket – válaszolt a Világgazdaság kérdésére Vira Konsztantinova politológus, az Ukrán Diplomáciai Akadémia vezető szakértője, aki arról beszélt, nincs szakmai, piaci indoka sem az Északi, sem a Déli (Török) Áramlat megépítésének. Ukrajnán keresztül évente közel 100 milliárd köbméter gázt tranzitálnak, de a kapacitás évi 146 milliárd köbmétert is lehetővé tenne.

Vira Konsztantinova a két orosz elkerülővezeték-tervet politikai indíttatásúnak nevezte, rámutatva, hogy a Gazpromnak hivatalosan is feladata az orosz állami érdekeket képviselni.

Attól nem tart a politológus, hogy Ukrajna nem tudná megoldani az energiaellátását az előttünk álló télen is – immár harmadszor – az orosz gáz közvetlen importja nélkül. Közvetve természetesen vásárolt orosz gázt, részben Magyarországon keresztül. Emlékeztetett, hogy országa gázellátása még a március eleji nagy lehűlések idején sem került veszélybe, amikor a Gazprom néhány napra leállította az Ukrajnán keresztüli tranzitot.

Ukrajna az állami Naftogaz és a neki gázt szállító orosz Gazprom évek óta tartó elszámolási vitái, perei miatt igyekszik függetlenedni az orosz gáz vásárlásától. Ebben saját gáztermelése növelésén, a gáz részbeni kiváltásán és az alternatív beszerzéseken túl számít az Egyesült Államokból cseppfolyós formában várható gázra is, ám ennek még
európai infrastruktúra-fejlesztési feltételei vannak.

Vira Konsztantinova a Világgazdaság felvetésére elismerte: az amerikai gáz tervezett európai eladása mögött ugyanúgy lehetnek politikai megfontolások, mint az orosz vezetéktervek mögött, de „nekünk ez csak jó, hiszen nő a verseny, több helyről vásárolhatunk”.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com