A varsói külügyi tárca szerint jogosulatlanul kapott német vízumot Ludmila Kozlovska (képünkön) Lengyelországból kiutasított ukrán jogvédő aktivista, a varsói és brüsszeli székhelyű Nyílt Párbeszéd Alapítvány igazgatója, aki így részt vehetett a berlini Bundestagban egy, a lengyel és a magyar jogállamiság helyzetének szentelt meghallgatáson – idézte pénteken a lengyel sajtó a tárca közleményét.
A csütörtökön lezajlott meghallgatást három német képviselő szervezte, és a varsói média szerint Andrzej Duda lengyel államfő is szóvá tette ezt az európai államfőket tömörítő Arraiolos-csoport csütörtöki lettországi csúcstalálkozóján Frank Walter Steinmeier német szövetségi elnöknek.
Megbeszélésükön Duda aláhúzta: a meghallgatás nem szolgálja a jó kapcsolatokat és a bizalmat Lengyelország és Németország között. Az európai értékekkel ellentétesnek minősítette, ha egy másik ország parlamentjében megbélyegzik a lengyel kormányt, amiért ez a választásokban a demokratikus legitimációt szerzett programját megvalósítja – jelentette a PAP hírügynökség.
A lengyel külügyminisztérium közleménye szerint a tárca képviselője csütörtökön a Kozlovska-ügy miatt találkozott Németország varsói nagykövetével. A közleményben megerősítették: Varsó továbbra is megalapozottnak tartja Kozlovska kiutasítását, mivel a lengyel Belbiztonsági Hivatal (ABW) által összegyűjtött adatok alapján
„kétségtelen, hogy a Nyílt Párbeszéd Alapítvány pénzügyi forrásai átláthatatlanok”.
A lengyel szolgálatok a külföldi partnerintézmények forrásaira is támaszkodtak – húzta alá a lengyel külügy.
A lengyel közszolgálati hírtelevízió (TVP Info) úgy tudja, hogy a Bundestagban tartott meghallgatást három német képviselő szervezte: Frank Schwabe, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) képviselője, Andreas Nick, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa, valamint Gyde Jensen, a Szabaddemokrata Párt (FDP) képviselője. A TVP Info szerint a meghallgatásra Magyarországról Vig Dávidot, a Magyar Helsinki Bizottság rendészeti programjának vezetőjét hívták meg.
A wpolityce.pl lengyel konzervatív hírportál értesülései szerint az eseményen a Helsinki Bizottság magyar és a lengyel részlegei, valamint a Nyílt Párbeszéd Alapítvány mellett a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet képviseltette magát.
Kozlovskát augusztusban utasították ki a schengeni övezetből, miután megérkezett a brüsszeli repülőtérre. A határátlépéskor kiderült, a lengyel hatóságok „nemkívánatos személynek” minősítették őt, és ezt rögzítették a schengeni információs rendszerben.
Az aktivista addig Lengyelországban élt lengyel állampolgárságú férjével, és az Európai Unió tartózkodási engedélyéért folyamodott.
Az említett, 2009-ben létrehozott alapítvány varsói, kijevi és brüsszeli székhellyel működik. Szabályzatában foglaltak szerint tevékenységét az emberi jogok, a demokrácia és a jogállamiság védelmére összpontosítja a posztszovjet térségben. Képviselői Lengyelországban az utóbbi hónapokban kormányellenes tüntetések megszervezésében vállaltak szerepet.
- Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng
- Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!
- Kit lehet mozgósítani az elítéltek közül?
- ISW: Előrenyomultak az ukrán csapatok a kurszki régióban
- Zelenszkij személyesen próbál intézkedni az amerikai béketerv kapcsán – Sok minden forog kockán
- A Cseh Köztársaság meghosszabbította az ukránok ideiglenes védelmét, de pontosítással
- Jermak telefonon egyeztetett Trump ukrajnai különmegbízottjával
- Orosz légitámadás ölt meg három embert Ukrajnában
- Moszkva szerint heteken belül találkozhat Donald Trump és Vlagyimir Putyin
- Ismét rendkívüli áramszünetek vannak több ukrán régióban
- További háborús hírek