Az ukrán malmi búza exportára meghaladta a 300 dollárt tonnánként, amit az Oroszországban szintén élesen emelkedő árak tendenciája támogat – közölte csütörtökön az APK-Inform elemzőcég.
A 12,5 százalékos őrlésű búza árának emelkedése tonnánként 2 dollárt tett ki, és tonnánkénti 292 és 303 dollár közötti árfolyamon jegyezték a Fekete-tengernél a FOB-szállítási móddal, amikor az eladó saját költségén juttatja el a kikötőbe a termést – áll a tanácsadó cég beszámolójában. “A drágulást segítette az orosz gabona költségeinek jelentős emelkedése és az ukrán versenyképesség fokozódása” – közölték.
Oroszországi elemzők szerint az ország búzaexportjának ára a múlt héten meredeken emelkedett a világ egyik legnagyobb búzaexportőrének február közepétől bevezetett új exportadója előtt.
Az ukrán kukorica ára azonban tonnánként 2 dollárral mérséklődött, tonnánként 260–268 dollárba került annak ellenére, hogy a kormány szándékában állt a kukorica exportjának visszafogása ebben a gazdálkodási szezonban. Ukrajna gazdasági minisztériuma és a mezőgazdasági szakszervezetek jövő hétfőn, január 25-én döntenek arról, hogy a kukorica exportját a 2020/21-es gazdasági szezonban 22 millió tonnára korlátozzák-e vagy sem.
Ukrajna kukoricatermése 2020-ra 29,3 millió tonnára esett vissza az egy évvel korábbi 35,9 millió tonnáról, és a termelők attól tartanak, hogy a nagyarányú export erőteljesen csökkentheti a készleteket és emelheti az árakat – számolt be a Thomson Reuters hírügynökség. A helyi gabonakereskedők elmondták, hogy nem látnak okot az export korlátozására.
Múlt hét közepén derült ki, hogy Oroszország fontolgatja a búza exportjára kivetni tervezett adó mértékének emelését. A korábban tervezett tonnánkénti 25 eurót (30 dollár) a február 15. és június 30. közötti szállítások után kellene megfizetni – mondta akkor az orosz gabonaexportőrök szövetségének vezetője, Eduard Zernin. Oroszország, mint a világ egyik legnagyobb búzaexportőre, a búza exportilletékével, valamint a gabonaexport-kvótával és egy sor egyéb intézkedéssel próbálja stabilizálni a hazai élelmiszerárakat. Erre azt követően kerül sor, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök bírálta a túlzott inflációs hatását az élelmiszerekkel kapcsolatban.
- Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng
- Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!
- Kit lehet mozgósítani az elítéltek közül?
- ISW: Előrenyomultak az ukrán csapatok a kurszki régióban
- Zelenszkij személyesen próbál intézkedni az amerikai béketerv kapcsán – Sok minden forog kockán
- A Cseh Köztársaság meghosszabbította az ukránok ideiglenes védelmét, de pontosítással
- Jermak telefonon egyeztetett Trump ukrajnai különmegbízottjával
- Orosz légitámadás ölt meg három embert Ukrajnában
- Moszkva szerint heteken belül találkozhat Donald Trump és Vlagyimir Putyin
- Ismét rendkívüli áramszünetek vannak több ukrán régióban
- További háborús hírek