Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng

Ünnepélyes tanévnyitót tartottak a kárpátaljai magyar iskolák Beregszászon

Beregszász, 2021. szeptember 4., szombat (MTI) – Ünnepélyesen megnyitották a 2021-2022-es tanévet Kárpátalja mintegy száz magyar tannyelvű iskolájának pedagógusai a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) szervezésében szombaton Beregszászon, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán.

Köszöntő beszédében Lőrinczi Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) nemzetközi ügyekért felelős államtitkára az anyanyelvi oktatást ellehetetlenítő, jogszűkítő ukrán törvényekkel kapcsolatban arról biztosította a jelenlévőket, hogy

Magyarország Kormánya „a jószomszédság és a kölcsönös tisztelet jegyében, de a magyarság nemzeti érdekei mellett határozottan kiállva, a rendelkezésére álló diplomáciai eszközökkel is megpróbál mindent, amit meg lehet tenni a helyzet javítása és helyrehozása érdekében”.

A jelenlegi körülmények között a magyar kormány kézzelfogható segítséget nyújt a családoknak, a diákoknak, az egyházi és a civil szervezeteknek, az oktatási és kulturális intézményeknek nyújtott közvetlen támogatásokkal, az óvodák, iskolák és a templomok felújításával – húzta alá az Emmi államtitkára.

Végezetül Lőrinczi Zoltán arra kérte a kárpátaljai pedagógusokat, hogy munkájukkal továbbra is járuljanak hozzá a magyarság fennmaradásához és összefogásához.

Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke kifejtette, hogy a 2017 óta elfogadott törvények olyan mértékben szűkítették a nemzeti kisebbségek jogait, amire nem volt példa a korábbi évszázadokban. Az ukrán oktatási tárca a helyzet javítására irányuló javaslataikat sorra elutasította azzal az indokkal, hogy azok nincsenek összhangban az oktatást szabályozó törvényekkel.

Az MTI tudósítójának Orosz Ildikó elmondta, hogy a szórványvidéken nőtt az érdeklődés a magyar iskolák iránt, több olyan településen is indul első osztály, ahol még 1944-ben megszűnt a magyar nyelvű oktatás.

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, aki az Ukrajnából való kitiltása miatt nem lehetett jelen a tanévnyitón, videóüzenetében leszögezte, hogy „a jogszűkítő törvények ellenére Kárpátalján van jövője a magyar nyelvű oktatásnak”. Az államtitkár elmondta: a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség közreműködésével 101 kárpátaljai magyar iskola részére sporteszközöket biztosít az államtitkárság több mint 11 millió forint értékben az ősz folyamán.

Az Ukrajnából ugyancsak kitiltott Grezsa István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének fejlesztéséért és a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program koordinálásáért felelős miniszteri biztos levélben köszöntötte az egybegyűlteket. Köszöntőjében Barta József, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnöke aláhúzta, hogy a KMKSZ a pedagógusszövetséggel és a II. Rákóczi Ferenc főiskolával együttműködve, „a magyar nemzeti kormány támogatásával küzd a korábban kivívott, nemrég még meglévő jogaiért”, az évek munkájával kiépített magyar oktatási intézményrendszerért.

Végezetül a KMPSZ gyakorlati állásfoglalást fogadott el a kárpátaljai magyar nyelvű oktatással kapcsolatban.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com