Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Donald Trump: Kijevben durván bántak az amerikai pénzügyminiszterrel
Lemondták Zelenszkij és Trump ukrajnai megbízottjának közös sajtótájékoztatóját
Trump brutális orosz és ukrán veszteségekről beszélt
Elismerte Trump: Oroszország kezében vannak a kártyák
J. D. Vance: Zelenszkij megbánja, hogy nyilvánosan kritizálja Donald Trumpot

Kreml: Nem halad a béketárgyalás

Nem történt nagyon ígéretes elmozdulás vagy áttörés az isztambuli orosz-ukrán tárgyalásokon, a feleknek még nagyon hosszú utat kell megtenniük – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerdán újságíróknak Moszkvában.

Pozitívumnak nevezte ugyanakkor, hogy az ukrán fél elkezdte konkrétan megfogalmazni és papírra vetni a javaslatait. Azzal kapcsolatban, hogy az isztambuli eszmecsere a tervekkel ellentétben nem két napig tartott, hanem már kedden véget ért, Peszkov annyit mondott, hogy „a tárgyalások lezajlottak, véget értek, és a delegációk visszatértek központjaikba, hogy tovább egyeztessék és összehangolják álláspontjaikat”.

A Kreml szóvivője nem kívánta kommentálni a tárgyalások részleteit, beleértve Kijev által az esetleges megállapodás kezesének javasolt országok listáját és azt az ukrán felvetést sem, hogy nem katonai úton oldják meg a Krím és a Donyec-medence kérdését.

„Mi nem fogjuk megszállni a Krímet, mert az az Oroszországi Föderáció része. Az alkotmányunk értelmében nem tárgyalhatunk senkivel az orosz területek, régiók sorsáról, ez kizárt”

– nyilatkozott Peszkov.

Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadó, az orosz küldöttség vezetője a Rosszija 24 hírtelevízióban azt mondta, hogy Ukrajna Isztambulban átadott írásos javaslatai egy lehetséges jövőbeni megállapodás alapelveit tartalmazzák:

  • a NATO-csatlakozásról történő lemondást,
  • Ukrajna szövetségen kívüli státuszának rögzítését,
  • a nukleáris és más tömegpusztító fegyverekről történő lemondást,
  • a külföldi katonai bázisokat és katonai kontingensek befogadásnak elutasítását,
  • valamint azt a kötelezettséget, hogy hadgyakorlatokat csakis a megállapodás betartásáért garanciát vállaló államok – köztük Oroszország – beleegyezésével tarthat.

Megyinszkij szerint amennyiben Kijev teljesíti mindezen kötelezettségeket, megszűnik az a veszély, hogy a NATO hídfőállást létesít ukrán területen. Úgy vélekedett, hogy ez a 2014-es ukrajnai „államcsíny” után már eldöntött ügy volt, amelynek megvalósítása csak idő kérdése volt.

A főtárgyaló megismételte az orosz katonai és politikai vezetők által hangoztatott narratívát, miszerint Oroszország „kénytelen volt” hadműveletet indítani Ukrajnában, mert „megdönthetetlen bizonyítékok” vannak rá, hogy Kijev offenzívára készült a Donyec-medencében, valamint „tudatos munkálatokat folytatott” biológiai fegyverek előállítására és a nyilvánosság elé tárta, hogy szándékában állt atomfegyver beszerzése.

Megyinszkij megint felhozta azt a vádat, miszerint a „kijevi rezsim” az elmúlt négy év alatt „népirtást” hajtott végre a Donyec-medence lakosai ellen. (A genocídium fogalma egyébként több nyugati szakértő és a hágai Nemzetközi Bíróság szerint sem vonatkoztatható a délkelet-ukrajnai konfliktus áldozataira a népirtás bűntettének megelőzéséről és megbüntetéséről rendelkező 1948-as egyezmény alapján.)

Megyinszkij kedden Isztambulban választ ígért az írásba foglalt ukrán álláspontra. Emellett felajánlotta azt a lehetőséget, hogy a két ország elnökének találkozója a tervezettnél korábban – a békeegyezmény külügyminisztériumi szintű parafálásával egy időben – történjen meg. Alekszandr Fomin orosz védelmi miniszterhelyettese ugyanott jelentette be, hogy az orosz hadsereg a bizalom erősítése érdekében radikálisan csökkenti katonai tevékenységét Kijev és Csernyihiv térségében.

Az oroszok a keddi tárgyaláson azt ígérték, hogy Kijev és Csernyihiv környékén csökkentik a harcok intenzitását, nem indítanak támadást. Ennek hitelessége azonban kétségessé vált, ugyanis Csernyihivet az ukránok szerint továbbra is nagy erőkkel bombázzák.

Vlagyimir Putyin: Addig bombázzuk Mariupolt, amíg meg nem adják magukat

Vlagyimir Putyin kedden közölte Emmanuel Macron francia elnökkel, hogy Mariupol bombázása addig folytatódik, amíg a védők meg nem adják magukat – írja a BBC a Kreml által kiadott közleményre hivatkozva.

Mindeközben a francia elnöki hivatal közleménye arra helyezte a hangsúlyt, hogy az orosz elnök is beleegyezett abba, hogy létrehozzanak egy humanitárius korridort a városnál, amelyen keresztül a civilek elhagyhatják az ostromlott települést. A korridor létrehozásának tervét francia, török és görög támogatással, valamint több humanitárius csoport segítségével dolgozták ki.


Református
Kiemelt

Donald Trump: Kijevben durván bántak az amerikai pénzügyminiszterrel

Donald Trump amerikai elnök szerdán azt vetette Ukrajna szemére, hogy „durván bánt” Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel annak múlt heti, kijevi látogatásán. Trump újságíróknak a szaúdi ...
Kiemelt

Lemondták Zelenszkij és Trump ukrajnai megbízottjának közös sajtótájékoztatóját

Váratlanul törölték csütörtökön a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Trump amerikai elnök Ukrajnáért felelős megbízottja, Keith Kellogg közötti tárgyalásokat követő tervezett sajtótájékoztatót. A döntés ...
Kiemelt

Trump brutális orosz és ukrán veszteségekről beszélt

Becslések szerint mintegy 700 ezer ukrán és 900 ezer orosz katona vesztette életét a háborúban – mondta Donald Trump amerikai elnök, aki erről egy Miamiban ...
Kiemelt

Elismerte Trump: Oroszország kezében vannak a kártyák

Oroszország le akarja zárni a háborút, de „a kezükben vannak a kártyák”, mert „egy csomó területet elfoglaltak” – mondta Donald Trump amerikai elnök a BBC-nek, ...
Kiemelt

J. D. Vance: Zelenszkij megbánja, hogy nyilvánosan kritizálja Donald Trumpot

J. D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke reagált Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábbi nyilatkozatára, amelyben Zelenszkij úgy fogalmazott, hogy Donald Trump amerikai elnök „oroszok által ...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com