Hogyan csalnak csapdába a nyugtatótabletták?

Felgyorsult világunkban talán nem is akad már olyan ember, aki elmondhatná magáról, hogy ő sosem stresszel, sosem ideges, hanem mindig kiegyensúlyozott és boldog. A többség sajnos nem így él, sőt, sokaknál akadnak olyan időszakok is, amikor úgy érzik, hogy egyszerűen “minden összejött”.

 

A rengeteg feszültséget pedig sokan a természetes stresszoldó módszerek helyett kémiai nyugtatókkal igyekeznek csillapítani… De biztos, hogy ez lenne a jó megoldás?

 

Stresszes mindennapok hálójában

 

Állj meg egy pillanatra, és gondold végig, hogyan teltek az elmúlt napjaid, heteid! Vedd sorra, hogy vajon hány olyan eset volt, amikor idegeskedtél, nyugtalankodtál valami miatt, esetleg egy-két dolog olyannyira aggasztott, hogy még éjszaka is csak álmatlanul forgolódtál a pihenés helyett? Ha összeszámolod ezen alkalmakat, talán magad is meglepődsz, milyen nagy szám jön ki.

 

De most következik a nehezebb kérdés: hányszor próbáltál meg segíteni magadon úgy, hogy nyugatatótablettát szedtél be? Ne csalj, az esetleges fél adagokat is számold csak bele! Vajon tudtad azt, hogy egyáltalán mit szedsz be? Hogy milyen hatással vannak ezek a gyógyszerek a szervezetre? És tisztában voltál azzal, hogy a problémáid ezzel nem oldódnak meg?

 

Mert hiába lesz úrrá rajtad a kellemes tompaság, amint a tabletta hatása elmúlik, ismét szembe találod majd magad a stresszt kiváltó okokkal. Ha pedig újfent nem tudsz megbirkózni vele, akkor ismét a nyugtatók után nyúlsz, és máris kialakult egy ördögi kör.

 

Hogyan hatnak a kémiai nyugtatók?

 

Ezekben a gyógyszerekben olyan vegyületek vannak, mint például a benzodiazepinek, amiket pszichoaktív szerként tartanak számon, és egyes országokban tiltott is a használatuk (hazánkban egyelőre nem). A tabletta a bevételt követően ideiglenesen leblokkol bizonyos agyi funkciókat, ez okozza az ilyenkor tapasztalható kellemes bágyadtságot, a “minden mindegy” érzést.

 

Azzal viszont sokan nincsenek tisztában, hogy az ehhez hasonló vegyületek komoly függőséget okozhatnak! Hosszabb távú alkalmazásnál a betegek nagy részénél fizikai addikció alakul ki, a szer elhagyása vagy az adag csökkentése esetén pedig elvonási tünetek jelentkezhetnek, melyek miatt az eredeti probléma is súlyosbodhat. 

 

Ráadásul ne feledkezzünk meg arról az “apróságról” sem, hogy a nyugtatók csak tüneti kezelést adnak, de magát a problémát nem szüntetik meg!

 

Mi lehet akkor a megoldás?

 

Ha már mindenképp szeretnéd csökkenteni a stresszt, akkor a kémiai szerek helyett válaszd a gyógynövényeket, vagy a belőlük készült természetes nyugtató hatású készítményeket! Ezek ugyanis nem okoznak semmiféle káros mellékhatást, és nem leszel tőlük kábult sem, így folytathatod a mindennapi tevékenységeidet.

 

A végső megoldás pedig természetesen az lesz, ha a kiváltó ok megszüntetésén dolgozol, azaz kideríted, hogy mi okozza a stresszt az életedben, és ezen változtatsz valamiképpen. Mivel ez egyedül sokszor nem megy, érdemes szakember segítségét kérni, különösen ha szorongásra vagy pánikbetegségre utaló tünetek is fennállnak.

 


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com