Mindannyian tapasztalhattunk már hátfájást – azonban ha tartósan velünk marad a fájdalom, az megkeseríti az életünket. Még ha az éjszakai pihenés meg is szüntetheti a panaszokat reggelre, a nap végére ismét érezhetjük, hogy sajog a hátunk. Mi állhat a derékfájás hátterében és mit tehetünk ellene?
Mi okozza?
A hát- és derékfájás hátterében számos ok húzódhat meg. Mivel ezen testrészeket számos szövettípus alkotja, a fájdalom eredetét is nehezebb megállapítani. A fájdalom emellett kisugározhat más testrészeinkbe, így nehezítve meg a pontos diagnózist. Az alsóháti bántalmak és a csípőízületi problémák gyakran nehezen elkülöníthetőek, hiszen ez a két testtáj közel is helyezkedik el egymáshoz.
A leggyakoribb eset, amikor sporttal, cipekedéssel, valamilyen erőteljes fizikai tevékenységgel megerőltetjük a hátunkat és izomhúzódás lép fel. Pihenés hatására a fájdalom néhány nap vagy hét alatt spontán megszűnik.
A panaszok kialakulása nemcsak sérülés következtében jelentkezhet, hanem hosszú ideig fennálló helytelen testtartás következtében is. A gerincferdülés, a folyamatos ülő-vagy állómunka miatt egyoldalúan terhelődnek az izmok és a csigolyák, illetve az ízületek porcszövetei. A folyamat hosszú távon porckopáshoz vezethet a csípőízületben és a gerinccsigolyák között egyaránt. Az elkopott porcszövet miatt a csontszövetek egymáshoz nyomódnak, súrlódnak, ami éles fájdalommal jár. A kopásos panaszok jellemzője, hogy pihenés hatására enyhülnek, illetve ébredéskor ízületi merevség is felléphet.
Amikor a fájdalom mellé zsibbadásérzés is társul, akkor idegbecsípődésre gyanakodhatunk. Ez akkor alakulhat ki, ha gyulladás vagy megerőltetés miatt megdagadt izmok vagy deformálódott csigolyák folyamatosan nyomják a gerincvelőből kilépő idegrostokat.
A legkínzóbb tüneteket azonban a porckorongsérv okozza. A csigolyák között található porcszövet tartalma kitüremkedik az eredeti helyzetéből és ez folyamatosan ingerli a gerincoszlop mellett futó idegrostokat. Amikor a porckorongsérv az ülőidegek környékén alakul ki és a fájdalom kisugárzik az alsó végtagokba is, akkor isiászról beszélünk. A csípőízület gyulladása az artritisz, szintén ezen a testtájon jelentkezik, így gyakran csak szakember képes elkülöníteni a tünetek valódi okát.
Bármi is okozza a derékfájást, az egészségtelen életforma képes fokozni a panaszokat. A mozgásszegény életmód felgyorsíthatja a porckopásos tüneteket, akárcsak a folyamatos, túlzott megerőltetés. Az egész napos ülő- vagy állómunka szintén megterheli a gerincoszlopot, illetve a térd- és csípőízületeket is, tovább fokozva a problémát. A helytelen táplálkozással is ronthatunk az állapotunkon, hiszen ha kalciumban, ásványi anyagokban és D-vitaminban szegény ételeket fogyasztunk, akkor a csontok és a porcszövetek regenerációs képessége csökken. A túlzottan cukros ételek és italok pedig az ízületi gyulladás tüneteit fokozhatják.
Érdemes minél hamarabb szakemberhez fordulni, hiszen a panaszok súlyosbodásával a kezelés is nehezebbé válik. A súlyosabb gerincsérvet műtétileg kell helyreállítani, míg a csípőízületek előrehaladott kopása csípőportézis beültetését indokolhatja.
Mit tehetünk?
Érdemes már az enyhébb tünetek jelentkezésekor is felkeresni mozgásszervi specialistát, reumatológust, ortopédorvost, ha nem szeretnénk eljutni a fent említett csípőprotézishez. Nagyon fontos, hogy a szakember megállapítsa a tünetek forrását, hiszen csak ebben az esetben kezdődhet meg a célzott kezelés.
Izomhúzódás esetén a pihenés, illetve a borogatás hozhat enyhülést, de a gyógyulás után érdemes jobban odafigyelnünk mozgásszervrendszerünk megfelelő terhelésére. Enyhébb porckopás vagy porckorongsérv esetén javasolt lehet a gyógytorna. Ilyenkor az izmok megerősítésével tehermentesíthetőek az ízületek, ezáltal csökkenthető porcokra nehezedő nyomás. A mozgás hatásra fokozódó keringés pedig elősegíti a porcok regenerálódását. A folyamatot fokozhatjuk kollagén, kondroitin és egyéb porcnövekedést segítő vitaminok, ásványi anyagok fogyasztásával.
A mozgásszegény életvitel az izmok elgyengüléséhez vezet, melynek hatására kevésbé tudjuk helyesen tartani a gerincünket és az egész testünket. Az egyes ízületeinkre, csigolyáinkra így nagyobb nyomás nehezedik. Ugyanezen okból a testsúlyunkat is érdemes az ideális szinten tartani, hiszen ezzel is csökkenthetjük a gerincoszlopunkra és a hátizmainkra nehezedő terhelést.
Sajnos vannak olyan esetek, amikor már csak műtéttel lehet orvosolni a problémát. Azonban ha tudatosan odafigyelünk mozgásszerveink egészségére, akkor elkerülhetünk olyan beavatkozásokat, mint a porckorongsérvműtét vagy a csípőprotézis beültetése.
Figyeljünk magunkra!
A derékfájást érdemes tehát komolyan venni, és akkor is kivizsgáltatni, ha nem okoz jelentősebb tüneteket. Ha rendszeresen visszatér vagy folyamatosan tapasztaljuk a panaszokat, akkor valamilyen kezdődő mozgásszervi megbetegedés állhat a háttérben. Keressünk fel egy szakorvost, hogy mielőbb feltárja a tünetek okát és célzott kezeléssel megakadályozhassuk a panaszok fokozódását.
- Donald Trump: Zelenszkijre nincs igazán szükség az ukrajnai háború lezárását célzó tárgyalásokon
- Ukrajna: toborzó központ felrobbantásával fenyegetőzött egy férfi
- Putyin szerint az Oresnyik robbanófejének hőmérséklete a Nap felszínéével vethető össze
- Megkongatta a vészharangot az ukrán hírszerzés: elkezdték felkészíteni a lakosságot Moszkva lépésére
- Betelt a pohár: Trump emberei Franciaországba száműznék Zelenszkijt
- Életveszélyes élelmiszerekkel látta el katonáit egy ukrán parancsnok
- Az ukránok a szabadság érekében hajlandóak tűrni
- Egyre kevesebb ukrán akar hazatérni
- Elmondta az amerikai külügyminiszter, mi egy Putyin–Trump-találkozó feltétele
- Olcsó, rossz minőségű élelmiszerek árasztották el Kárpátalját
- További háborús hírek