Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Betelt a pohár: Trump emberei Franciaországba száműznék Zelenszkijt
Egyre kevesebb ukrán akar hazatérni
Elmondta az amerikai külügyminiszter, mi egy Putyin–Trump-találkozó feltétele
Kína beáll Trump és Putyin mögé az ukrajnai háború ügyében
Donald Trump: Kijevben durván bántak az amerikai pénzügyminiszterrel

Hogyan változnak télen a táplálkozási szokásaink?

A tél minden évben az egyik legnehezebb időszak immunrendszerünk számára, ugyanis a kevesebb napfény, a hidegebb időjárás vagy a rövidebb nappalok mind-mind hátrányosan befolyásolják működését. Emellett az alacsonyabb hőmérséklet és a csapadékosabb körülmények remek környezetet teremtenek a betegségek terjedésének, ezért kifejezetten fontos megadni szervezetünk számára az ellenállóképesség javításához szükséges tápanyagokat.

Az évszak ráadásul nemcsak testi, hanem lelki egészségünket is próbára teszi, a huzamosabb sötétség és hideg depresszióssá, szorongóvá, bezárkózásra hajlamossá tehet minket. De miképpen befolyásolja táplálkozási szokásainkat a tél és mire kell figyelni, ha helyes étrendet szeretnénk követni ezekben a hónapokban? Mostani cikkünkben ennek kapcsán gyűjtöttünk össze néhány érdekességet és hasznos tippet!

Hogyan változnak télen a táplálkozási szokásaink?

Étvágyunk és hangulatunk, általános közérzetünk gyakran összefüggnek egymással, olykor pszichológiai, olykor biológiai, élettani okok folytán. A téli időjárás sokakat hajlamosít a depresszív, rossz hangulatra, ezért gyakran keresünk vigaszt a nassolásban. Ugyanakkor a kevesebb napfény hatására a szervezet is kevésbé termeli a boldogsághormonokat, amelyeket szintén hajlamosak vagyunk édességekkel pótolni.

Az étkezés emellett általános pótcselekvés is a téli időszakban, hiszen nemcsak a mozgásszegény életmódra vagyunk hajlamosabbak, hanem kevesebbet mozdulunk ki, több időt töltünk otthon. Ezt az időt pedig szívesen ütjük el például egy tál étel elkészítésével és elfogyasztásával, akár a TV előtt, akár a kandalló melege mellett. Ráadásul ilyenkor nem is a könnyed főzelékeket részesítjük előnyben, hanem a nehéz, magas szénhidráttartalmú ételeket, a tejszínes önteteket és természetesen az édességek különbözői formáit.

Télen sokszor általában is erősebb sóvárgást érzünk az ételek után. Érdekesség, hogy ennek a jelenségnek sokan evolúciós okokat tulajdonítanak. A tél ugyanis évezredeken keresztül kiszámíthatatlan időszak volt az élelem szempontjából, egy rosszabb őszi termést könnyen ínséges idők követhettek. Ezért amolyan túlélési ösztönként ivódott belénk, hogy télen raktározni kell az önfenntartás miatt.

Ezeket a rossz szokásokat viszont napjaink fejlett társadalmaiban képesek lehetünk magunk mögött hagyni. Az egészségtelenebb és gyakoribb étkezés ugyanis amellett, hogy egyhamar látványos súlygyarapodást eredményezhet, az immunrendszer hatékonyságát is csökkenti, jelentősen rontva a szervezet betegségekkel szembeni ellenállóképességét.

Mit érdemes kapcsán?

A téli hónapokban nagyon fontos, hogy ne azt együk elsősorban, ami jól esik, hanem azt, amire szervezetünknek szüksége van. Ideális, ha üdén és energikusan tudjuk indítani a napot, erre a célra pedig kiválóak lehetnek a különböző lassú felszívódású ételek, mint a zabkása, akár olajos magvakkal, gyümölcsökkel keverve.

A tojás, a túró vagy a hal nagyon gazdagok B12-vitaminban, amely elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez. Emellett az állati eredetű táplálékaink általában nagy mennyiségben tartalmaznak aminosavakat, amelyek a fehérjék, így a csontok és az izomzat legfontosabb építőanyagai is egyben.

Az olyan gyökérzöldségek, mint a sárgarépa, a fehérrépa vagy a retek remekül bírják a hidegebb időjárást, így télen is könnyen beszerezhetők. Nemcsak nyersen, hanem akár püré vagy főzelék formájában is megőrizhetik értékes, kifejezetten magas A- és C-vitamin-, valamint a béta-karotintartalmukat. Ha pedig mindenáron nassolni szeretnénk, érdemes inkább az antioxidáns hatású polifenolt tartalmazó étcsokoládét választani.

Ügyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre is

A nyári kánikulában sokszor csak úgy szomjazunk egy nagy pohár frissítő vízre vagy üdítőre, télen viszont hajlamosak vagyunk megfeledkezni a megfelelő folyadékbevitelről. Pedig évszaktól függetlenül legalább napi két literrel fogyasztani kell, ez nyáron lehet több, de télen nem lehet kevesebb. Egy meleg tea kifejezetten jól tud esni a nagy hidegben, de a különböző turmixok is remekül olthatják a szomjat.

A levesekkel pedig két legyet üthetünk egy csapásra: nemcsak a folyadékot, hanem hasznos tápanyagokat is a szervezetbe juttathatunk. Érdemes kerülni a sok sót vagy a tejszínt, valamint a gulyáslevest sem célszerű napi szinten fogyasztani, ehelyett olyan fajtákra helyezzük a hangsúlyt, amelyek alapja a víz és a sok zöldség. Egy könnyed csirkehúsleves bőséges zöldségtartalommal például egyszerre tápláló és egészséges ebéd lehet.

Mint láthattuk, nem feltétlenül jó dolog ösztöneinkre hallgatni a téli táplálkozás kapcsán. Inkább tudatosan építsük fel étrendünket, hogy minden hasznos tápanyagot megadjunk szervezetünk számára, a szükséges mennyiségű béta-karotint, aminosavakat vagy a létfontosságú D-vitamint. Ha pedig biztosra szeretnénk menni, érdemes lehet a természetes források mellé célzottan étrend-kiegészítőket vagy vitaminkapszulákat is fogyasztani.


Református
Kiemelt

Betelt a pohár: Trump emberei Franciaországba száműznék Zelenszkijt

Donald Trump és Volodimir Zelenszkij között az utóbbi időben megromlott a kapcsolat. Így nem csoda, hogy az amerikai elnök köreiben az ukrán vezető nem túl ...
Kiemelt

Egyre kevesebb ukrán akar hazatérni

Egy év alatt 300 ezerrel 5,2 millióra nőtt az ukrán menekültek száma. 2024 novemberében 5,2 millió ukrán élt külföldön a háború miatt, ami 300 ezerrel ...
Kiemelt

Elmondta az amerikai külügyminiszter, mi egy Putyin–Trump-találkozó feltétele

Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök esetleges találkozója nagyban függ attól, hogy sikerül-e előrelépést elérni az ukrajnai háború befejezésének kérdésében – mondta ...
Kiemelt

Kína beáll Trump és Putyin mögé az ukrajnai háború ügyében

Wang Yi kínai külügyminiszter bejelentette, hogy támogatják a két nagyhatalom közös „konszenzusát” az ukrajnai háború lezárásáról. Kína hivatalosan is jelezte, hogy támogatja az Egyesült Államok ...
Kiemelt

Donald Trump: Kijevben durván bántak az amerikai pénzügyminiszterrel

Donald Trump amerikai elnök szerdán azt vetette Ukrajna szemére, hogy „durván bánt” Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel annak múlt heti, kijevi látogatásán. Trump újságíróknak a szaúdi ...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com