Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Szijjártó Péter meghúzta a határvonalat: Az ukránok ígéreteivel tele a padlás!
Jövő héten bemutathatja a Trump-kormányzat, hogyan képzeli el az orosz-ukrán háború végét
Zelenszkij nyitott Trump ajánlatára az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően
Zelenszkij hajlandó tárgyalni Putyinnal, de jelen kell lennie Amerikának és az EU-nak is
Megnyílt a határ az ukrajnai férfiak egyes kategóriái előtt

Testünk egyik fontos szerve, a pajzsmirigy

Nem is gondolnánk, hogy mennyi testi tünetet és problémát okoz a pajzsmirigy nem megfelelő működése. Sokan hajlamosak arra, hogy csupán a jelentkező tüneteket kezeljék, így sokszor nem is derül ki időben, hogy ezeket a pajzsmirigy kóros működése okozza. Cikkünkben bemutatjuk, milyen tünetekkel jelentkezik az alul-, illetve túlműködés és hogyan lehet kideríteni, milyen rendellenesség játszik szerepet a szervezet kóros működésében.

Mi az a pajzsmirigy és hogyan működik?

A pajzsmirigy a nyakon található diónyi mirigy, ezért amikor bármilyen nyaki panaszunk van, azonnal érdemes felkeresni a Ju-Med Egészségközpont fül-orr-gégészetét, ahol minden nyaki panaszt alaposan kivizsgálnak.

A pajzsmirigy az étkezésünk során a szervezetbe jutó jódot felveszi és ennek segítségével pajzsmirigy hormonokat, trijódtrionint (T3), valamint tiroxint (T4) termel. Ezeknek a hormonoknak a fő alkotóeleme tirozin alapú aminosav, valamint a jód.

Mire van hatása ezeknek a hormonoknak?

Nagyon széles a skála, ugyanis ezek a hormonok befolyásolják szervezetünk energia-háztartását, az anyagcserét, a bélműködést, de még a hangulatunkra is hatást gyakorolnak, valamint hatnak más hormonokra, így nők esetében a menstruációra is.

A pajzsmirigy alulműködésének tünetei

Ha a pajzsmirigy működése csökken, akkor fáradtságérzet, gyors kimerülés, alacsony teherbíró képesség, alacsony pulzusszám, vérnyomásemelkedés, súlynövekedés, lelassult gondolkodás, memóriaromlás következhet be. Ezenkívül romlik a bőr, a haj minősége, menstruációs, illetve erekciós zavarok jelentkezhetnek. A beteg lelkiállapota akár depresszióig romlik.

Az alulműködés lehetséges okai

  • Autoimmun betegség, például Hashimoto
  • Besugárzás
  • Pajzsmirigy részleges vagy teljes eltávolítása
  • Jódhiány
  • Gyógyszermellékhatás
  • Agyi szabályozó központok betegségei

 

A túlműködés jelei

Pajzsmirigy-túlműködést jelezhet az indokolatlan fogyás, a hőhullámok, izzadás, szomjúság, végtagremegés, fáradtság, szorongás, kimerültség, koncentrációs és alvási nehézségek. Ezenkívül jelentkezhet fokozott szívdobogás, szívritmuszavar, hasmenés, szédülés, hányás, kidülledő szem, kettős látás és menstruációs, szexuális zavarok.

A pajzsmirigy túlműködés okai

  • Autoimmun betegség, például a Graves-Basedow kór
  • Jódhiány következtében kialakuló toxikus multinoduláris golyva

 

A betegség kiderítése

A fenti tünetek jelentkezése esetén érdemes felkeresni a szakorvost, aki tapintással, laborvizsgálattal, szükség esetén ultrahanggal, szövettani vizsgálattal, illetve a pajzsmirigybe juttatott rádioaktív anyag detektálásával igyekszik kideríteni az okokat.

Mint látható, a pajzsmirigy alulműködés és a túlműködés is bővelkedik hasonló tünetekben, ezért egyértelmű diagnózist kizárólag a laborvizsgálattal megállapított hormonszintek adhatnak. A diagnózis felállítása után megkezdődhet a beteg kezelése, melynek célja a fenti hormonok szintjének normál tartományba történő beállítása és ha szükséges, akkor a pajzsmirigy műtétje.

 

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com