Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng

Orbán: Amerikából tekintve egész más a világ, mint Sepsiszentgyörgyről, vagy Beregszászról látva

A miniszterelnök szokásos péntek reggeli Kossuth rádiós interjúját a külpolitika, azon belül is elsősorban a magyar-amerikai kapcsolatok és a háború dominálták.

Az Egyesült Államok budapesti nagykövete által bejelentett szankciókról úgy fogalmazott: ezek nem Magyarország ellen irányultak, hiszen a 34 magánszemély szankcionált magánszemély közül csak egy magyar állampolgár van, de akad köztük ciprusi és lichtensteini is.

„Mi a szankciókkal sosem értettünk egyet, de nem vitatjuk el senkinek a jogát arra, hogy szankciókat vessen ki”

-szögezte le.

Orbán szerint a büntető intézkedésekkel sújtott, orosz alapítású és vezetésű Nemzetközi Beruházási Banknak „lehetett volna komoly szerepe a térségi gazdaságfejlesztésben”. Emlékeztetett: amikor létrehozták, Szlovákia, Csehország és Románia is részt vett benne,  de az amerikai szankciókkal ellehetetlenült a működése.

„Meghánytuk-vetettük a dolgot a kormányban, Magyarország kilépett a Nemzetközi Beruházási Bankból”

– mondta a kormányfő.

Barátság, extrákkal

Orbán Viktor leszögezte:

„nekünk az amerikaiakkal jó viszonyunk van, egyszer üzentünk nekik hadat,  nem nevezném egy sikeres diplomáciai akciónak”.

A miniszterelnök hangsúlyozta: az Egyesült Államok Magyarország „barátja és szövetségese” amellyel számos „filozófiai hasonlóság” köt össze. „Mi is azt gondoljuk, hogy ahhoz, hogy az emberek békében és jólétben éljenek, szabadságra és piacgazdaságra van szükség” – mutatott rá Orbán Viktor.

Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „egy megosztott ország”, amellyel akkor nehezebb együttműködni, ha a Fehér Házban demokrata elnök van, és könnyebb, ha republikánus. A republikánus nézőpont ugyanis a kormányfő szerint közelebb van a magyarhoz migráció vagy genderkérdés tekintetében. Ugyanakkor leszögezte: „azzal a kormánnyal működünk együtt, amelyiket az amerikai nép megválaszt.”

Hozzátette: jelenleg a legaktuálisabb vitatéma, hogy „Magyarország nem támogatja, az Egyesült Államok pedig a fő támogatója a háborúnak.” Ugyanakkor leszögezte: „ezt a véleménykülönbséget az amerikai-magyar barátságnak ki kell bírnia”.

Orbán szerint a két ország különböző háborús álláspontját úgy lehet a legegyszerűbben megérteni, ha „a térképre nézünk”: az Egyesült Államokat több oldalról is óceán övezi, északról pedig Kanada, ezért ez egy „biztonságos hely, amelyet a Kárpát-medencéről nem mondhatunk el.”

„Ott ülve Amerikában egészen más képet mutatnak a világpolitika kockázatai, mint, ha valaki Budapestről, Sepsiszentgyörgyről, Kassáról, vagy Beregszászról nézi a történelmet”

-fogalmazott.

Úgy véli, ha meghal egy ember a háborúban, Amerikában is sajnálják, „de nekem egyből eszembe jut, hogy nem egy kárpátaljai magyar volt-e”.

Mi a béke oldalán vagyunk, ott is akarunk maradni. Közben az Egyesült Államok nem adta fel azt a tervét, hogy belepréseljen minden államot egy háborús szövetségbe”– fejtegette.

Vigyázó szemetek Párizsra…

Ugyanakkor Orbán szerint „nagy jelentőségű” volt francia–kínai találkozó, ahol megjelent „egy másik hang”, amely „nem az ellenségek, hanem a lehetséges partnerek kereséséről szól.” Szerinte Macron elnöknek az önálóbb európai külpolitikát sürgető nyilatkozata „közel áll a magyar észjáráshoz”.

Emmanuel Macron elnököt „tiszteletre méltó személyiségnek” tartja, aki az egyetlen európai vezető, aki „történelmi távlatokban gondolkodik”, ugyanakkor a magyar kormánnyal ellentétben nem a „keresztény reneszánszban” bízik, mint Orbán Viktor, hanem a „liberális Európában”.

Nem hat még a vakcina

Az interjúban szóba került az évtizedek óta nem látott mértékű infláció is, amely még mindig 25 százalék felett van. Márciusban a miniszterelnök azt ígérte, év végére egy számjegyűre szorítják le a drágulást, mivel beadták az „inflációellenes vakcinát” a magyar gazdaságnak.

Most azonban úgy értékelte a helyzetet, hogy

„ami eddig történt, az kevés”, így az ársapkákat még érvényben kell tartani.

„Sajnos az árcsökkentett termékek spektruma még szűk, bízunk benne, hogy áprilisban széles inflációcsökkenés lesz, május-júniusban viszont már ugrásszerű változásra számítok” – mondta a miniszterelnök.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com