Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng
Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!

Miniszobrot avattak a 60 éves TV Maci tiszteletére Ungváron

Miniszobrot avattak a TV Maci tiszteletére a kárpátaljai megyeszékhelyen szombat délelőtt. Az apropót az adta, hogy kereken hatvan évvel ezelőtt került először képernyőre Magyarország kedvenc mesefigurája, a tévében minden este pontosan ugyan akkor feltűnő TV Maci, írta a kiszo.net.

A bronzból készült bájos miniszoborra az ungvári vár közelében, Ungvár első magyar tannyelvű óvodájának, Kapitulna utca 20. szám előtti kerítésén lehet rábukkanni. Az ikonikus TV Maci figurája, kedves pajtásával Paprikajancsival ücsörög a foteljében.

Az avatóünnepségen Meskó János ismertette a TV Maci történetét. Az ungvári helytörténész elmondta, hogy bár a TV Maci először 1963. április 15-én jelent meg az Esti mese előtt, hivatalos születésnapja mégis 1964. október 23-án, Bálint Ágnes születésnapján van, aki az Esti mese szignálfilmjének eredeti forgatókönyvét írta, valamint a maci karakterét is ő találta ki. A bábfigurát Szabó László iparművész készítette. Az Esti mese hagyománya a Magyar Rádióban kezdődött, innen vette át a televízió. 1968. augusztus 19-én megújult a báb. Kezdetektől volt alvótársa: először Valérka, később Csutkababa, majd Paprikajancsi.

Elhangzott, hogy a TV Maci ikonikus szerepét mi sem mutatja jobban, minthogy 1980-ban 7 napot töltött a világűrben Farkas Bertalan, első magyar űrhajósunk társaként, és a Szojuz-36 fedélzetéről olvasta fel a gyerekeknek az esti mesét…

Alakján többször is változtattak, végül a nyolcvanas évek macija annyira a kultúránk, sokak gyerekkorának részévé vált, hogy a 2012-es maciváltás szabályos népharagot keltett. Így a zöld pizsamás Tévémaci és kis Paprikajancsija hamar visszakerültek a képernyőre.

– 2000. december 31-én, utolsóként kapott papír alapú személyi igazolványt a TV Maci, az okmányt motoros rendőr hozta ki a tv-székházba. Igazi címmel, személyi számmal ellátott igazolvány volt, anyja neve – immár hivatalosan is – Bálint Ágnes.

Fegyir Sándor, az Ungvári Nemzeti Egyetem professzora, aki a háború kitörése óta a 101. kárpátaljai önálló területvédelmi zászlóaljnál teljesít szolgálatot, a szoborállítás egyik ötletgazdája élő videóhívásban jelentkezett be a frontról. Elmondta, hogy nem csak Magyarországon, de Kárpátalján is generációk nőttek fel a maci szerethető figuráján. Mind fogalmazott, a karakter sokak számára a gyermekkorukat juttatja eszébe. Bízik abban, hogy ez a miniszobor is Ungvár egyik újabb látványosságává válik. Hozzátette: a szoboravatás egyben a 2023-as kárpátaljai turisztikai idény kezdetét is jelenti.

„A miniszobor a magyar és az ukrán nép barátságának a jelképe”

– fogalmazott Fegyir Sándor, aki egy videót is posztolt Facebook-oldalán az évforduló apropóján:


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com