Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Rejtélyes amerikai repülőgép landolt Moszkvában – Donald Trump máris Oroszországba küldhetett valakit?
Kiderült mikortól üzemel a Nagypalád-Nagyhódos határátkelő
Kárpátaljai helyzet: Magyar Levente tájékoztatást kapott az ukrajnai magyar közösség támogatásáról
Magyar Levente: Ukrajna hátba szúrta Magyarországot
Donald Trump szerint Ukrajna „gyakorlatilag” beleegyezett egy 500 milliárd dolláros üzletbe, hamarosan találkozhatnak Volodimir Zelenszkijjel

Milyen volt a cégek energiafelhasználása 2017-2022 között?

Az EKR célja, hogy támogassa a hazai energiahatékonysági beruházásokat. De vajon az utóbbi évek energiafelhasználási adataiban látható-e már ennek a hatása? Ebben a cikkünkben megnézzük, miként alakult mindez 2017-2022 között.

Mi az az EKR?

Az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (rövidítve EKR) azért lett létrehozva, hogy a céges felhasználók energiahatékony beruházásaihoz hozzájáruljon, csökkentse azok költségeit. Az auditor szervezetek által ellenőrzött és tanúsított Hitelesített Energia Megtakarítások (HEM-ek) értékesíthetővé válnak az energiakereskedők felé. Így jelentős pénzügyi forráshoz juthatnak a felhasználók a beruházásaik finanszírozásához.

Ha ehhez még hozzájön az energiahatékonysági társasági adókedvezmény is, akkor ezáltal sok esetben töredékére csökkenthető a beruházások összköltsége. Így a cégek egy gyorsan és garantáltan megtérülő fejlesztés eredményét élvezhetik.

A cégek energiafelhasználása 2017-2022 között

Az elmúlt évek során több olyan nehéz körülmény is hatással volt az energiaárakra, valamint a fogyasztásra is, amire nem számítottunk. Ezek nem csak befolyásolták, egyenesen meghatározták a mindennapokat. A 2020-ban kirobbant Covid-járvány, majd 2022-től az orosz-ukrán háború is jelentős változásokat hozott.

Ha megnézzük az energiafelhasználás alakulását, akkor jól látható trend mutatkozik ki. A világgazdasági növekedés szépen kiolvasható a 2017-es és 2018-as adatokból. Bár nem volt óriási megugrás egyik évről a másikra, de folyamatos, stabil növekedés figyelhető meg.

Azonban 2019-re ahogy az Európai Unióban, úgy Magyarországon is gazdasági lassulás volt tapasztalható. Ez, valamint a globális kereslet csökkenése visszafogta a hazai energiafogyasztást is. Ez a nemzetközi tendencia volt megfigyelhető kis hazánkban is.

Majd jött 2020 és a világjárvány. A gazdaság teljesen visszaesett, rengeteg gyár zárt be, többnyire átmenetileg. A járványügyi intézkedések boltzárakat is hoztak, az emberek mozgását bizonyos időszakokban korlátozták, szinte nullára csökkentek a szocális érintkezések. Sok cég nem tudott termelni, aki csak tehette, home office-ba vonult, otthonról dolgozott tovább, már ha volt mit. 

2021-ben szépen lassan kezdett magához térni a világgazdaság, egy lassú növekedés indult meg. Ennek megfelelően nőtt is az energiafelhasználás. Emellett azonban elindult az EKR is, ami ösztönözte a beruházásokat.

2022-ben aztán az orosz-ukrán háború kirobbanásával együtt bizonytalanság lett úrrá, mely csökkentette valamelyest a fogyasztást. Ekkor viszont már az EKR első hatásai is megjelentek az érintett piaci szereplőknél. Aki időben igénybe vette ezt a lehetőséget, az jobb helyzetben várta a megemelkedett energiaárakat.

Összegzés

A világtrendek begyűrűztek hazánkba is az energiaárakat és a fogyasztást tekintve. Aki előregondolkodott, az időben élt az EKR adta lehetőségekkel, és már most is élvezheti az előnyeit. Aki csak teheti, éljen vele minél előbb!


Református

FRISS hírek






Kövessen minket a

és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!


Megtalál minket a
NAV honlapján is!


NAV

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com