Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Mozgósítás: Pucéran, mezítláb hurcoltak el egy kárpátaljai férfit
Hatalmas erősítést kapott az ukrán légierő: megérkeztek az első Mirage vadászgépek
Két kárpátaljai hadifogoly szabadult az orosz fogságból
Kiderült, mikor kerülhet sor a Trump-Putyin csúcstalálkozóra
Az oroszok szerint Zelenszkij megtébolyodott rögeszmés

Hasznos tudnivalók a szeder gondozása kapcsán

Sokak egyik kedvenc gyümölcse a szeder, nem véletlenül: amellett, hogy ízletes, fogyasztásakor számos pozitív élettani hatást tapasztalhatunk. Ahhoz azonban, hogy az elvárások szerint teremjen, némi gondoskodást igényel, hiszen gyors tempóban növekszik és hamar elburjánzik.

Nem csak tüskés változatok vannak

A Csodakertész Barna Faiskola szeder kínálatában nemesített változatú szederváltozatok is találhatók. Ezek nem rendelkeznek olyan nagy és félelmetes tüskékkel, amelyek az ember bőrébe akaszkodnak. Fontos azonban leszögezni, hogy e fajtákat is kordában kell tartani.

A szeder új vesszői ugyanis évről évre előtörnek, ágai akár 4-5 méterre is képesek elkúszni. Még a földig érő ágak is gyökeret tudnak ereszteni, egy meglehetősen intenzíven terjeszkedő növényről van tehát szó. A terjeszkedéssel azonban nem feltétlenül egyenes arányos a termések számának növekedése, főként azok méretével lehet gond. Éppen ezért annak érdekében, hogy kellően nagy méretű bogyókat tudjunk szüretelni, elő kell bizony venni egy évben kétszer is a metszőollót.

A nyár végi, ősz eleji metszés lényege

A szeder a kétéves vesszőkön tud termést hozni. Ha nem jut elég fényhez és táplálékhoz egy vessző, akkor úgynevezett szálvessző keletkezik, oldalhajtások nélkül. Amely vesszőn nőnek hónaljhajtások, azzal egy kicsit több a teendő.

Ezeket júliusban vagy augusztusban vissza kell metszeni annak érdekében, hogy meg tudjanak erősödni a hónaljrügyek, a következő esztendőben ugyanis ebből lesznek a termőhajtások. Lényeges, hogy tövenként ne hagyjunk meg túl sok sarjat, elegendő legfeljebb hatot, a többit teljesen vissza kell vágni.

A termőrügyekből tehát a második évben képződik olyan hajtás, amiből lesz termés. Ha augusztus végére, szeptember közepére leteremnek, utána tőből kivághatjuk őket. Nincs értelme sajnálni őket, legyünk bátrak, hiszen egyébként is elhalnának.

Ha viszont kézbe vesszük az irányítást, és időben cselekszünk, akkor még az adott évben felnövő sarjhajtások kellő mennyiségű fényhez és táplálékhoz fognak jutni.

Teendők a tavaszi metszéskor

Ha maradt letermett vessző, akkor azt egyértelműen fel fogjuk ismerni. Egy ilyen vessző héja ugyanis lepereg, teljesen száraz, így jól megkülönböztethető az élő, barnás-zöldes színű élettel teli társaiktól.

Amikor tavasszal átnézzük a vesszőket, és találunk gubacsatkával fertőzötteket, akkor azokat jobb, ha tőből kivágjuk. Minden beteg vagy túlságosan vékony vesszőt erősen javasolt eltávolítani.

Hagyjunk meg 4-6 erős vesszőt. Így a szederbokor szellős lesz, minden vessző kellő mennyiségű napfényhez fog jutni.

A legjobb, ha támrendszert biztosítunk a szedernek

Ahhoz, hogy a szeder egészséges hajtásokat neveljen, kulcsfontosságú a fény, éppen ezért praktikus támrendszer mellett nevelni a szederbokrokat. A hajtásokat ez esetben szét lehet húzni, majd a drótokhoz lehet rögzíteni. Támrendszer hiányában szóba jöhet még a karó is.

A szederből kiváló sövény is lehet, térelválasztóként is használhatjuk

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com