Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Zelenszkij kiegyezne Putyinnal?
Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke
Oroszország bejelentést tett Ukrajnáról

“Szagos” problémák – avagy mi a teendő, ha gond van a kutya bűzmirigyével?

Akinek kutyája van, az bizonyára találkozott már kedvence bűzmirigyével, pláne akkor, ha a gyulladása miatt rendszeres vendég az állatorvosnál. Ez pedig sajnos sok ebnél előfordulhat, úgyhogy biztosan felmerül a kérdés a gazdikban, hogy vajon ennek a szervnek mi értelme van egyáltalán, ha csak bosszúságot tud okozni?

Ezzel a témával foglalkozunk cikkünkben, megnézzük, hogy mire való a bűzmirigy, milyen problémák adódhatnak vele, és hogy hogyan kapcsolódik a rostdús táplálkozáshoz, miért jó választás a Petgurunál is kapható Pedigree kutyatáp

Kezdjük az alapokkal: mi az a bűzmirigy és mi a szerepe?

A bűzmirigy a kutyák végbélnyílása mellett két oldalon elhelyezkedő, babszem méretű kis zacskó, ami egy sajátos szagú, halványsárgás folyadékot termel. Ennek több funkciója is van. 

Egyrészt amikor a kutya ürít, a bűzmirigyből is ürül a folyadék, melynek az olajos állaga síkosítja a végbelet, így a kutya könnyebben tud “pottyantani”. Másrészt pedig azonosításra is szolgál, hiszen minden eb váladékának teljesen egyedi szaga van, így az állatok ezzel tudják beazonosítani egymást. Számukra sok mindent elárul, például fajtársuk nemét, korát, illetve azt is, hogy épp tüzel-e. 

Ha eddig nem tudtad, hogy találkozáskor a kutyák miért kezdik el egymás fenekét szaglászni, akkor most lelepleztük a titkot. Végeredményben fel lehet fogni úgy, hogy a bűzmirigy váladékának szaga egyfajta “ujjlenyomat”, sajátságos ismertetőjegy.

A kellemetlen téma – a bűzmirigy begyulladása

A legtöbb gazdi nem igazán szentel figyelmet kedvence eme szervének mindaddig, amíg nem történik baj. Ez a baj pedig általában a bűzmirigy begyulladása. Ennek több oka lehet, például hasmenés, sérült végbéltájék, allergia, de bizonyos fajták genetikailag hajlamosabbak rá, hiszen a kivezető nyílás eleve szűk.

Ha a folyadék nem tud megfelelően kiürülni, akkor baktériumok szaporodnak el benne, és gyulladás lép fel, ami gennyes tályogot is okozhat. Ez a probléma nem marad észrevétlen, hiszen az állat számára nagy fájdalmakkal jár, így a gazdinak is hamar feltűnik majd, hogy valami nem stimmel.

Tipikus tünet, ha a kutya gyakran nyalogatja a végbelét, ami piros, duzzadt, a fenekét a földön húzza, és szokatlan, büdös szagot áraszt. A gyulladt bűzmirigyet ne próbáld meg házilag kezelni, hanem irány az állatorvos!

Kezelés és megelőzés

Az orvos gyulladáscsökkentő gyógyszer beadása mellett ki fogja nyomni a bennrekedt váladékot a bűzmirigyből. Ezzel a gond meg is oldódott, ám ha gyakran visszatérővé válik a probléma, akkor indokolt lehet a mirigy műtéti eltávolítása. 

Végül ejtsünk pár szót a megelőzésről is. A táplálkozás szerepe ezen a téren kiemelkedő, ugyanis a rostokban gazdag étrend megkönnyíti az ürítést. Ezért mindig figyelj arra, hogy jó minőségű, teljes értékű eledellel kínáld kutyusodat, ami nem tartalmaz mesterséges színezékeket, ízfokozókat vagy cukrot, ezekre ugyanis semmi szüksége, és csak feleslegesen terheli meg velük az emésztőrendszerét.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com