Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Rejtélyes amerikai repülőgép landolt Moszkvában – Donald Trump máris Oroszországba küldhetett valakit?
Kiderült mikortól üzemel a Nagypalád-Nagyhódos határátkelő
Kárpátaljai helyzet: Magyar Levente tájékoztatást kapott az ukrajnai magyar közösség támogatásáról
Magyar Levente: Ukrajna hátba szúrta Magyarországot
Donald Trump szerint Ukrajna „gyakorlatilag” beleegyezett egy 500 milliárd dolláros üzletbe, hamarosan találkozhatnak Volodimir Zelenszkijjel

Drasztikusan drágul a kenyér Ukrajnában

Ukrajnában drasztikusan emelkedhet a kenyér ára vagy csökkenhet az előállítása, ami ellátási zavarokhoz vezethet. Ennek következtében a lakosság körében legnépszerűbb kenyérfajták ára 4,5-10 hrivnyával emelkedhet.

A BBC szerint Jurij Ducsenko, a Pékek Összukrajnai Szövetségének vezetője kijelentette, hogy a liszt ára az elmúlt hónapokban 50%-kal emelkedett, tonnánként 10 ezer hrivnyáról 15 ezer hrivnyára.

Novemberben az ár várhatóan 16-16,2 ezer hrivnyára/tonnára emelkedik.

Ducsenko megjegyezte, hogy a liszt a kenyér árának a 40%-át teszi ki. Emellett más költségek növekedése is várható, ami a kenyér árának 15-20%-os emelkedéséhez vezethet, ezek az olaj és a cukor magasabb ára, a munkaerőhiány miatt magasabb bérek és a növekvő jövedéki adó az üzemanyagokra.

„Ha a pékek nem emelnek, sok pékség egyszerűen bezár, és az ország kenyérhiánnyal fog szembesülni”

– mondta a pékszövetség vezetője. Megjegyezte, hogy számos vállalkozás már most is a csőd szélén áll, míg mások egy műszakos működésre állnak át.

Az Állami Statisztikai Szolgálat adatai szerint júliusban egy 500 grammos kenyér Ukrajnában átlagosan 24,6 hrivnyába került. Tekintettel a pékek veszteségeire, az ár 4,5-6 hrivnyával emelkedhet.

Ugyanakkor a termelők elismerik, hogy az árak fokozatosan fognak emelkedni. A kenyér jelenleg a szociálisan fontos termékek listáján szerepel, és az árakat 2021 végétől a kormány szabályozza. Az ilyen termékek kereskedelmi árrését 10%-ban korlátozzák.

A kenyérárak emelkedésének fenti okai mellett ott van még a fogyasztói infláció is, mely júliusban 4,8%-ról 5,4%-ra gyorsult. A feldolgozott élelmiszerek ára pedig akár 6,5%-kal is emelkedett, amit az új villamosenergia-árak, a magasabb tárolási és munkaerőköltségek, valamint a betakarítási tényező okozott.

A 2023-as betakarítás már véget ért, és a forró nyár kérdéseket vethet fel a kenyérkészítéshez használt búza minőségével kapcsolatban.

Forrás: GolosKarpat/KH


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com