Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Szijjártó Péter meghúzta a határvonalat: Az ukránok ígéreteivel tele a padlás!
Jövő héten bemutathatja a Trump-kormányzat, hogyan képzeli el az orosz-ukrán háború végét
Zelenszkij nyitott Trump ajánlatára az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően
Zelenszkij hajlandó tárgyalni Putyinnal, de jelen kell lennie Amerikának és az EU-nak is
Megnyílt a határ az ukrajnai férfiak egyes kategóriái előtt

Bejelentette Zelenszkij: régiókra bontják az ukrán energiahálózatot – mi áll a háttérben?

Ukrajna egy új megoldással régiókra osztaná fel az országos szintű energiahálózatát. Az „energiafüggetlenségi útlevélre” keresztelt koncepció lényege, hogy az energetikai infrastruktúrát több részterületre bontják, amelyek szükség esetén önállóan is képesek lennének ellátni az adott régióhoz tartozó felhasználókat a helyi termelésből.

Az új tervek mellett egy korábbi elképzelést is leporoltak, ami Ukrajnát az európai régió egyik energetikai nagyhatalmává emelheti fel.

Ukrajna azt tervezi, hogy

régiók szerint megbontja az eddig országos szinten működő elektromos hálózatát.

A gondolat elsőként a Kijevben októberben megrendezett éves Nemzetközi Gazdasági Fórumon hangzott el. Ott az állami kézben lévő Ukrenergo átviteli rendszerirányító (az ukrán MAVIR) megbízott vezérigazgatója, Olekszij Brecht egy panelbeszélgetésen megszellőztette, hogy egy úgynevezett energiafüggetlenségi útlevelet terveznek bevezetni Ukrajna teljes területén.

Az elképzelés lényege, hogy minden egyes régiónak össze kell állítani egy ellátási tervet, ami alapján a saját területén decentralizált módon tudja működtetni az elektromos hálózatát. Tehát ha adott területen az érintett energiahálózati szakasznak valamilyen okból le kell válnia az országos hálózatról, akkor ettől függetlenül ki kell tudnia szolgálni a helyi ipari- és lakkossági keresletet, mégpedig bizonyos feltételek mellett:

Először is azt akarjuk, hogy ennek az ideális energiamixnek 50%-a megújuló energiaforrásokból származzon. Körülbelül 20-25% a garantált kapacitás.További 10-15% az energiatároló létesítmények. December eleje, amikor ezeket a terveket véglegesítjük és bemutatjuk a hazai és külföldi vállalkozásoknak, minden régió és az ország számára az energiafüggetlenség legfontosabb pillanata lesz

– mondta Olekszij Breрt.

A korábban csak iparági szinten megjelenő gondolat nemrég bizonyosságot nyert, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ukrán parlament előtt tett beszédében hivatalosan is bemutatta a Belső Ellenállási Terv-re keresztelt elképzelést. A beszédében bemutatott – egyelőre még publikusan közzé nem tett, így részleteiben nem ismert – 10 fő pontba sűrűsített cselekvési terv azokat a szignifikáns területeket jelöli meg, amelyek meghatározzák Ukrajna jövőjét az orosz invázió árnyékában.

A hívószavak közé tartozik az Egység, a Front, a Fegyverkezés, a Pénzügyek, a Biztonság, a Közösségek, a Humán tőke, a Kulturális szuverenitás, a Hősök politikája és az Energia.

Az energetikai részt egy zárt melléklet fogja tartalmazni, amelyhez kiemelkedő fontossága miatt csak megfelelő jogosultsággal lehet hozzáférni.

Azt is kiemelte, hogy az orosz hadsereg összesen már több mint ezer alkalommal lőtt ukrán energetikai létesítményekre és

a teljes körű invázió kezdete óta Oroszország mintegy 18 gigawattnyi energiatermelési kapacitást tett elérhetetlenné Ukrajnában.

És mi állhat az egész energiafüggetlenségi útlevél hátterében?
Az elgondolás mögött több magyarázat is lehet. Az energiarendszer „modularizálása”, tehát ebben az esetben a különböző régiókra való felbontása és önállósítása egyrészt segíthet abban, hogy

a háborúval leginkább érintett területek termelési és hálózati zavarai ne okozzanak rendszerszintű problémát.

Ez különösen jelentős akkor, amikor azt látjuk, hogy november közepe óta az orosz alakulatok egyre gyakrabban és célzottan támadnak ukrajnai energetikai infrastruktúrákat. Talán nem véletlen az sem, hogy az ukrajnai energiarendszer felaprózásának gondolata pont ezzel egy időben születik meg.

Továbbá, ahogy az már Zelenszkij ukrán elnök megszólalásaiban is előkerült: bizonyos területek akár orosz kézre is kerülhetnek egy, a konfliktust lezáró egyezség keretében. Ha ebből a szemszögből nézzük, akkor racionális lenne az a megoldás is, hogy az elcsatolt területeket le tudják választani a teljes hálózatról, ami lényegében már biztonságpolitikai kérdés.

Forrás: Portfolio/KH

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com