Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke
Oroszország bejelentést tett Ukrajnáról
Zelenszkij: Trump béketervének nemcsak véget kell vetnie a háborúnak, de meg is kell előznie egy újabb agressziót
Podoljak szerint Ukrajnának jó lenne egy amerikai–orosz háború
Telefonon beszélt egymással Trump és Putyin

Kiakadtak az ukránok: egész egyszerűen lenyomják az F-16-osokat az orosz gépek, képtelenek felvenni a harcot a fenyegetéssel

Az ukrán Militarnyi egy hosszú cikkben foglalkozik azzal a problémával, hogy az Ukrajnának átadott F-16-os vadászgépek nem kapták meg a szükséges modernizációkat, így nehezen, vagy egyáltalán nem képesek hatékonyan felvenni a harcot az orosz rendszerekkel. Bár 2023-ban még felmerült annak lehetősége, hogy a szállítandó vadászgépek frissebb konfigurációt kapjanak, ennek megvalósulásáról nem érhető el nyilvános információ.

A portál szerint könnyen elképzelhető, hogy az F-16-osok az átadó ország utolsó frissítési megrendelésével kerültek Ukrajnába, amelyek nagyrészt az 1990-es évek MLU-modernizációján estek át. Ekkor integrálták többek között a JASSM, JDAM, AIM-120D és más fegyverrendszereket is.

TECHNOLÓGIAILAG TOVÁBBRA IS AZ 1990-ES ÉVEK GÉPEI, A 2000-ES ÉVEK EGYES FEGYVEREIHEZ IGAZÍTVA.

A portál ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az öregedő F-16-osok még mindig előrelépést jelentenek a MiG-29-esekhez és Szu-27-esekhez képest, de továbbra is jelentős hátrányban vannak az orosz légierővel szemben. Különösen a nagyszámú és nagy hatótávolságú Sz-400-as légvédelmi rendszerek jelentenek komoly veszélyt.

A portál szerint a mihamarabbi MLU 2.0-ás frissítések szükségesek lennének, azonban ezek jelentős műszaki, pénzügyi, gyártási és bürokratikus akadályokba ütközhetnek. Műszaki szempontból fontos lenne a kifutópályák korszerűsítése, a technikusok képzése, valamint a repülőgépek törzsének és szerkezeti elemeinek felújítása.

Az F-16-osok egyik legnagyobb problémája az elavult AN/APG-66(v2) radar, amely célfelderítési hatótávolságban elmarad az orosz Szu-30-as és Szu-35-ös repülőgépek radarjaitól. Ez azt eredményezi, hogy:

EGY OROSZ REPÜLŐGÉP SOKKAL GYORSABBAN KÉPES ÉSZLELNI EGY UKRÁN F-16-OST ÉS RAKÉTÁT INDÍTANI RÁ.

A helyzet javítása érdekében szükséges lenne egy modern AN/APG-83-as radar telepítése, amely jelentősen növelné az F-16-osok légi és földi célok elleni harcképességét. Egy olcsóbb, átmeneti megoldás lehetne az AN/APG-68-as radarok beépítése, amely javítaná a teljesítményt, de még mindig nem érné el a Szu-35-ösök szintjét.

Amennyiben nem történik radarcsere, a repülőgépek képességei még mindig javíthatók modernebb rakéták integrációjával, például a JASSM cirkálórakéták legújabb változataival vagy AGM-154C fegyverekkel, amelyek már jelenleg is részben rendelkezésre állnak az ukrán haderőben.

További alternatívaként szóba jöhet norvég JSN rakéták felszerelése, amelyeket eredetileg az F-35-ösökre szántak, de norvég F-16-osokon is használhatók, valamint francia AASM Hammer bombák és német IRIS-T levegő-levegő rakéták alkalmazása.

Hosszú távon azonban elengedhetetlen lenne a repülőgépek törzsének modernizálása, a hajtómű cseréje, a Have Glass V bevonat felhordása és modern elektronikai zavarók beépítése. Ezek a fejlesztések jelentősen növelnék az ukrán F-16-osok harcértékét, és a modern gépek alapfelszereltségévé váltak.

Forrás: Portfolio/KH


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com