Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Zelenszkij kiegyezne Putyinnal?
Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke
Oroszország bejelentést tett Ukrajnáról

A németországi TikTok-felhasználók kedvelik Kínát és Oroszországot

Azok a németek, akik a TikTokon keresztül tájékozódnak, kevésbé tartják Kínát diktatúrának, kevésbé bírálják Oroszország ukrajnai invázióját, és szkeptikusabbak az éghajlatváltozással és a vakcinák hasznosságával kapcsolatban, mint más médiumok fogyasztói.

Egy a német liberális Szabaddemokrata Párthoz kötődő alapítvány számára készített felmérés eredményei azt mutatják, hogy a TikTok felhasználókat csak Elon Musk X platformjának felhasználói közelítik meg az összeesküvés-elméletekben való hitre való hajlamban. Miközben az Egyesült Államokban arról folyik a vita, hogy a kínai tulajdonú alkalmazást nemzetbiztonsági okokra hivatkozva le kell-e állítani, vagy sem, a felmérés muníciót szolgáltat azoknak, akik szerint a platform félretájékoztatást terjeszt, ami alááshatja a pluralista demokráciákat.

A legutóbbi regionális és európai parlamenti választások azt mutatták, hogy a fiatalok – a videómegosztó platform legnagyobb felhasználói – különösen nagy valószínűséggel támogatják a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) pártot, amely a február 23-i németországi választások előtt a második helyen áll a felmérésekben. A 2024 végén mintegy 2000 ember bevonásával végzett felmérés szerint a hagyományos médiát fogyasztók sokkal nagyobb valószínűséggel tartják illegálisnak Oroszország ukrajnai invázióját, és úgy vélik, hogy Németországnak támogatnia kellene Kijevet – amit az AfD ellenez.

A kutatók arra figyelmeztettek, hogy külföldi szereplők, különösen Oroszország, aktívan táplálják a népszerű közösségi médiaplatformokat dezinformációkkal, amelyek célja a saját narratívájuk előmozdítása – ez a jelenség legutóbb Romániában volt tapasztalható, ahol egy közösségi média-kampány segített egy oroszbarát kívülállónak sokkoló győzelmet aratni az elnökválasztáson, amelyet később érvénytelenítettek. Míg a német újságolvasók 57%-a és a közszolgálati televíziónézők 56,5%-a teljes mértékben egyetértett azzal, hogy Kína diktatúra, addig azoknak, akik a TikTokról kaptak híreket, csak 28,1%-a volt így. Azok, akik az X-ből, a YouTube-ról és a podcastokból szerezték híreiket, a kettő közé estek.

Míg az országos újságolvasók 40,2%-a teljes mértékben egyetértett azzal, hogy fontos, hogy a Nyugat támogassa Ukrajnát az orosz invázióval szemben, addig a TikTok-felhasználóknak csak 13,6%-a, az X-felhasználóknak pedig 29,8%-a értett egyet ezzel. A felmérés nem tért ki arra, hogy a merőben eltérő vélemények maguknak a platformokon kínált információknak köszönhetőek-e, vagy pedig annak, hogy a felhasználók eleve eltérő véleményt vallanak a közügyekről. A 29 év alattiak, a TikTok legsúlyosabb felhasználói azonban inkább viselték a TikTok információs környezetének nyomait: a 29 év alattiaknak csak 71%-a gondolta úgy, hogy a vakcinák milliók életét mentették meg, ami a TikTok-felhasználók 69%-ára esett vissza.

A TikTok-felhasználók a hagyományos média fogyasztóinál kisebb valószínűséggel hittek abban is, hogy Kína és Oroszország hamis információkat terjeszt, és nagyobb valószínűséggel hittek abban, hogy a német kormány terjesztett hamis információkat. „A fiatalok sokkal kiszolgáltatottabbak a hamis forrásoknak, és a TikTok meghatározó szerepet játszik” – mondta Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, a felmérést megrendelő alapítvány elnökhelyettese. „Nem szabad megengednünk, hogy a kínai és orosz félretájékoztatás terjedjen közöttünk”.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com