Élelmiszerdrágulás: mi várható?

Októberben lesz egy éve, hogy a miniszteri kabinet megszüntette a szociálisan fontos élelmiszerek árszabályozását. A statisztikai adatok tanúsága szerint, jelentős részük megdrágult, egyesek az éves infláció 2-3 szorosával, 30-45 százalékkal is többe kerülnek.

A szociálisan fontos termékekhez tartozik a tej, a tejföl, a vaj, a napraforgó olaj, a marha és disznóhús, a kolbász, a tyúk, a kenyér, a liszt, a makaróni, a grecska, a rizs, a tojás, a cukor, a borscshoz szükséges zöldségek. Közülük a hús ára nőtt az elmúlt évben a legjelentősebben. Ezt követik a tojás és a tejtermékek. Amiért nem kell mélyebben a zsebünkbe nyúlnunk, az az olaj és a makaróni. A grecska pedig 5 hrivnyával olcsóbb is lett.

A szakértők egyértelműen az árszabályozás megszüntetésével magyarázzák a „piaci árak” kialakulását. Ivan Nyikitcseko közgazdász szerint az állam sajnos nem látott más módot az árak megtartására, mint például az adócsökkentés, a mezőgazdasági termelők számára teljesen megszüntették a kedvezményes áfa lehetőségét, ahogyan az állami támogatás hatékony mechanizmusát is. A gazdák költségei a magasabb üzemanyagárak, műtrágya, a minimálbér miatt is megnövekedtek.
Olekszij Dorosenko, az ukrán kereskedelmi beszállítók szövetségének igazgatója szerint egyes terméke majdnem elérték a világpiaci árakat, mások árcímkéje a kereslet-kínálat függvényében nőtt.
„Mivel növényi olajat, cukrot, tyúkot, tojást exportálunk, ennek következtében belső piaci áruk is a külföldivel azonos. A tej, a hús, a kenyér is közel jár hozzájuk. A grecska viszont, mivel csökkent az igény iránta, kevesebbe kerül.”

A szakértők nem jósolnak további drasztikus áremelkedést, legfeljebb az év végig várható infláció mértékével (2-3 %) azonosan drágulhatnak elsősorban a hús, a kenyér és a tejtermékek.


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com