Az Ukrán Nemzeti Bank elnökhelyettese, Oleg Csurij arról beszélt a sajtónak, idén miért kezdett el már júliusban romlani a hrivnya.
A dollár árfolyamának emelkedése szezonális jelenség, de idén nem várták meg vele a nyár végét, már júliusban elkezdték felvásárolni a zöldhasút. Szerinte az árfolyam ingadozás a mezőgazdaság függvénye. Agrárország lévén az export 45 százaléka a mezőgazdasági termékekre esik, elsősorban búzát, kukoricát és olajat ad el az ország, amiből hasznot húz. Másfelől, tisztában kell vele lenni, hogy az agrárszektor nagyobb része is az árnyékgazdaságban van. S míg az üzleti élet résztvevői 2016-ban szeptemberben, tavaly augusztusban, idén már úgy döntöttek nem várnak, és júliusban elkezdték felvásárolni a dollárt, melynek árfolyama rendkívül fontos mind a lakosság, mind az üzleti világ számára. Pánikra nincs ok, de egy bizonyos fokú idegesség érezhető a valutapiacon. Az ingadozás nem a krízis jele, állítja a pénzügyi szakember.
A szakértők szerint a nemzeti bank 30 hrivnyás dollárárfolyamot tervez év végéig. Amennyiben Ukrajna nem kapja meg a Nemzetközi Valutaalap következő pénzátutalását, az árfolyamot 32 hrivnyára emeli.
- Donald Trump: Zelenszkijre nincs igazán szükség az ukrajnai háború lezárását célzó tárgyalásokon
- Ukrajna: toborzó központ felrobbantásával fenyegetőzött egy férfi
- Putyin szerint az Oresnyik robbanófejének hőmérséklete a Nap felszínéével vethető össze
- Megkongatta a vészharangot az ukrán hírszerzés: elkezdték felkészíteni a lakosságot Moszkva lépésére
- Betelt a pohár: Trump emberei Franciaországba száműznék Zelenszkijt
- Életveszélyes élelmiszerekkel látta el katonáit egy ukrán parancsnok
- Az ukránok a szabadság érekében hajlandóak tűrni
- Egyre kevesebb ukrán akar hazatérni
- Elmondta az amerikai külügyminiszter, mi egy Putyin–Trump-találkozó feltétele
- Olcsó, rossz minőségű élelmiszerek árasztották el Kárpátalját
- További háborús hírek