A hadiállapot jogi szabályozásáról részletesen

Ukrajna elnöke, Petro Porosenko még 2015-ben aláírta a hadiállapot jogi szabályozásáról szóló törvényt. 

A törvény meghatározza a hadiállapot szabályozásának jogi tartalmát, az eljárás elrendelésének és feloldásának mikéntjét, az állami hatóságok jogi kereteit, a katonai parancsnokságok, a katonai közigazgatás és a helyi hatóságok működését, statárium bevezetését a vállalkozások, intézmények és szervezetek esetében, illetve garantálja az emberi szabadságjogokat, polgárjogokat és a jogi személyek jogos érdekeinek a védelmét.

Ennek értelmében a hadiállapot bevezetése Ukrajnában, vagy annak bizonyos területein olyan fegyveres támadás, fenyegetés és agresszió esetében lehetséges, amely fenyegeti és megsérti az ország területi integritását.

Statáriumot a helyi hatóságok hirdethetnek, melynek során a katonai parancsnokok felhatalmazást kapnak arra, hogy segítsenek az államnak kilábalni a válságból, illetve ezzel párhuzamosan korlátozzák a lakosság szabadságjogait is.

A statárium mindaddig érvényben marad, amíg a hatóságok úgy nem döntenek, hogy a polgárok és az állam területi integritása már nincs veszélyben.

Személyi szolgáltatások

A munkaképes lakosság hatósági határozatra az ukrán fegyveres erők, a nemzetgazdaság és a polgári védelmi erők munkájának segítése érdekében munkára fogható. A vállalatok működési módja is változik. A nemzet védelmi céljait kell szolgálniuk, a vagyonuk pedig felhasználható lesz honvédelmi célra.

Kijárási tilalom

A lakosság csak külön engedéllyel tartózkodhat este és éjszaka az utcán és a nyilvános helyeken, Sőt az országba való be- és kilépésre is speciális rendszer lép érvénybe. A külföldiek és a hontalan személyek számára korlátozzák a szabad mozgást, valamint a közlekedést.

Ellenőrző dokumentumok

Statárium hirdetése esetén fel kell készülnie a lakosságnak a gyakoribb okmányellenőrzésre, a személyes holmik vagy autók átkutatására okkal vagy ok nélkül.

Politikai tevékenység

Az ukrán hatóságok megvétózhatják a pártok és állami szervezetek működését, ha azok veszélyeztetik a területi integritást és a polgárok biztonságát.

TV, internet és kommunikáció

A katonai vezetés teljes ellenőrzés alá vonhatja a kommunikációs eszközöket, illetve azokat felhasználhatja katonai célokra és magyarázó munkára a lakosság felé. Betiltanák a rádióamatőrök tevékenységét és az információtovábbítást az interneten keresztül. A parancs megsértése esetén a hatóságoknak joga van elkobozni az adott technikai eszközt az emberektől.

Alkohol és fegyverek

A hadiállapot jogi szabályozásáról szóló törvény határozottan tiltja a fegyverkereskedelmet és az erős vegyszerekkel és mérgező anyagokkal való kereskedést. Ebbe a kategóriába tartozik az alkohol is, és minden alkohol tartalmú termék. A fegyvereket és szeszes italokat teljesen “államosítanák”.

Katonai egységek

A katonaköteles személyeknek és tartalékosoknak be kell számolniuk a lakóhelymódosításukról az illetékes parancsnokságoknál. Ezen kívül a lakosságot kötelezhetik, hogy lakásaikban átmenetileg biztosítsanak szálláshelyet a csapatoknak.

Élelmiszer és evakuálás

Az emberek védelme érdekében a hatóság elrendelheti a legveszélyesebbnek tartott helyek evakuálását. Ha pedig szükséges, akkor az állam elrendelheti az élelmiszer mennyiségének korlátozott kiadását.


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com