Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng
Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!
Kit lehet mozgósítani az elítéltek közül?

A fékrendszerek fejlődése

A fékrendszer képes a kerékpár lassítására, majd megállítására. A mai modern fékrendszerek rendkívül jól irányíthatóak, melynek köszönhetően elkerülhető a kerekek kicsúszása vagy a kisodródás is. Egy jó fékrendszer tud alkalmazkodni a minden kori útviszonyokhoz.

 

A Bikepro.hu kerékpár webshop segítségével most áttekintjük a fékrendszer fejlődésének útját!

 

A fékrendszerek alapvető típusai

 

Az alkalmazott fékrendszer típusától függ a Bikepro.hu kerékpár webshop szerint a fékbeállítás módja, ezért érdemes tisztában lennünk azzal, milyen technológiával felszerelt biciklivel rendelkezünk. A régi futóbicikliken és egyéb kerékpárokon nem is volt értelme féket használni, hiszen lábbal is meg lehetett állítani őket. A sebesség növekedésével azonban elkerülhetetlenné vált a fék használata.

 

A fékrendszer legelső típusa a kanálfék, amelyet egészen az 1950-es évekig előszeretettel alkalmaztak (gyerekbicikliken a ‘70-es évekig). Ezek a vastagabb gumikon egész jól működtek, a vékonyabbakon már kevésbé. Ezért elkerülhetetlenné vált a fejlesztés. 

 

A kontrafék sok biciklin még ma is használatban van, főleg a gyerek- és a városi bicikliken alkalmazzák előszeretettel. A hátsó kerekek megállítására szolgál, bármely időjárási viszonyok között megállja a helyét. A szerelése nem bonyolult. Egy hosszabb fékezés azonban be is sütheti. 

 

A középhúzós patkófék múlt századi találmány, létezik oldalhúzós változata is. Kezdetben még a villák merevítő elemére szerelték a karjait. Ma már a villákon helyezkednek el. Ez a fékrendszer inkább csak lassításra alkalmas, azonnali megállásra nem, így az országúti és a túrakerékpárok jellemzője. 

 

Az oldalhúzós fék a V-fék elődje. A felfogatás a villák merevítőjén kapott helyet. Számos hátránya van, például az, hogy nehéz beállítani, nem túl erős és a koszra is roppant érzékeny. A kétforgásos patkófék az 1990-es években terjedt el. Előnye, hogy egy újabb forgásponttal egészült ki a fékrendszer, így a többi típusnál gyorsabban működik.

 

Az U-fék alkalmazása a ‘80-as években volt jelentős, különösen a BMX-ek és a hegyi kerékpárok esetében. Közvetlenül a vázra vagy villára kerül felszerelésre. Legnagyobb előnye, hogy nagy helyet hagy a gumiknak. A típust néhány kerékpár esetében még ma is felfedezhetjük.

 

A cantilever fék merev szerkezetű, a gumi-villa távolságának növelését tette lehetővé. Hátránya, hogy nem egyenletesen kopik esetében a fékpofa. A cyclocross kerékpárok esetében használták sokáig, de a tárcsafék ma már átvette az uralmat a cantilever féktől ezen a területen. 

 

A V-fék a legnépszerűbb fékrendszer, amelyet az 1990-es évektől alkalmaznak széles körben. Előnye a nagyobb fékhatás. A tárcsafék azonban még ennél is gyakoribb, előnye, hogy a kerékagynál hat. A típuson belül megkülönböztethető a mechanikus és a hidraulikus tárcsafék, amelyek a legkorszerűbb fajták közé sorolhatók. Összességében azt mondhatjuk, hogy minden modern fékrendszer biztonságos és hatékony, valamint illeszkedik az adott kerékpár fajtájához. 


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com