Amíg régen elegendő volt egy keresőalgoritmust felkészíteni arra, hogy a beírt kulcsszavakra a lehető leginkább kapcsolódó oldalakat mutassa meg, addig mára már kicsit más a helyzet. Az első keresők beindulását követően több millió keresést futtattak le a felhasználók. Némelyikük igencsak bonyolult kérdések iránt érdeklődik, mások viszont egyszerű kérdésekre akarnak gyors választ kapni.
Hogyan kell egyáltalán keresni?
Akiknek az interneten kell kutatnia, azok megtanultak kulcsszavakban gondolkodni. A weboldal-tulajdonosok pedig megtanultak a kulcsszavaknak megfelelő tartalmat készíteni.
Erre azért volt szükség, mivel a keresőtől nem érkezett értelmes válasz egy összetett kérdésre – például arra, hogy mit is takar a VPS, vagy hogyan kell szerverszobát kialakítani – így aztán sokan rájöttek arra, hogy legfeljebb kifejezésekben érdemes gondolkodni, ha releváns találatokat szeretnének. Végül több keresést követően az információk összefésülésével célra lehet jutni ezzel a módszerrel.
A fentiek alapján kimondhatjuk, hogy a felhasználóknak egyfajta készséget kellett elsajátítania az informatikai eszközök eredményes módon történő használatához. Ez azonban korántsem ideális. A technikának kellene alkalmazkodnia a felhasználókhoz.
Ennek szellemében készült a Google Hummingbird algoritmusa. Ezt éppen arra tervezték, hogy ne a felhasználó által pontosan beírt kérdésre adjon találatot, hanem megpróbálja kitalálni, mit akar a felhasználó valójában. Az algoritmus nem a szavakat vizsgálja át egyesével, hanem képes a szavak közötti összefüggéseket is figyelembe venni. Ez a kulcsa annak, hogy értelmezni tudjon egy kereső bonyolult kérdéseket is.
Beszédalapú keresés
Idővel a keresési szokások megváltoznak. Manapság egyre nagyobb igény mutatkozik a beszédalapú keresésre. Ilyen az Apple által fejlesztett Siri, amely még arra is képes, hogy vicces válaszokat adjon, amennyiben észleli, hogy a felhasználó a Siri értelmezési képességeit tesztelgeti.
A Google Voice hasonló célokat szolgál, amely ugyancsak hangalapú kereső. Komoly igény mutatkozik a hangalapú keresés mellett a hangalapú irányításra is. Érdekesség, hogy ma már jobb találatokat lehet kapni, ha komplett mondatokat kérdezünk a Google-től, mintha kulcsszavakat mondunk neki.
Ma már azt várják az emberek, hogy egy feltett kérdésre megkapják mihamarabb a lehető legjobb választ. Senki sem szeretne keresőszavakat kutatni, csak a megoldást akarjuk, lehetőleg azonnal.
Mi várható a közeljövőben?
Manapság már olyan intelligensek a keresők, hogy akár párbeszédeket is tudnak folytatni a felhasználókkal. Így aztán pontosítani lehet, hogy milyen információra van valójában szükség.
A jövő keresői figyelembe fogják venni, hogy az adott felhasználónak mik a preferenciái, szokásai, milyen tervei vannak a jövőre vonatkozóan. A sok millió felhasználó által eddig rendelkezésre bocsátott adatok felhasználásával a rendszerek egyre okosabbak lesznek, hiszen egyre nagyobb adatbázisból tudnak táplálkozni.
- Donald Trump: Zelenszkijre nincs igazán szükség az ukrajnai háború lezárását célzó tárgyalásokon
- Ukrajna: toborzó központ felrobbantásával fenyegetőzött egy férfi
- Putyin szerint az Oresnyik robbanófejének hőmérséklete a Nap felszínéével vethető össze
- Megkongatta a vészharangot az ukrán hírszerzés: elkezdték felkészíteni a lakosságot Moszkva lépésére
- Betelt a pohár: Trump emberei Franciaországba száműznék Zelenszkijt
- Életveszélyes élelmiszerekkel látta el katonáit egy ukrán parancsnok
- Az ukránok a szabadság érekében hajlandóak tűrni
- Egyre kevesebb ukrán akar hazatérni
- Elmondta az amerikai külügyminiszter, mi egy Putyin–Trump-találkozó feltétele
- Olcsó, rossz minőségű élelmiszerek árasztották el Kárpátalját
- További háborús hírek