Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Kiderült, mikor kerülhet sor a Trump-Putyin csúcstalálkozóra
Az oroszok szerint Zelenszkij megtébolyodott rögeszmés
Kezdetét vette a végjáték: Ausztria, Magyarország és Szlovákia szövetsége megakadályozhatja Zelenszkij ámokfutását
Szijjártó Péter meghúzta a határvonalat: Az ukránok ígéreteivel tele a padlás!
Jövő héten bemutathatja a Trump-kormányzat, hogyan képzeli el az orosz-ukrán háború végét

Miért ne szoktasd át balkézről a jobbkéz használatára a gyermeked?

Az újszülöttek fejlődése egyenletes ütemben és módon történik mindkét oldalukra vonatkozóan. Amikor a kis kezecskéket jobban használja a gyermek a kreatív tevékenységek során, akkor érdemes figyelni, hogy esetleg valamelyik kezét gyakrabban használja-e, mint a másikat.

 

Ebben a cikkben utánajártunk, hogy mennyire mérvadó, hogy valaki jobb- vagy balkezes, és ha már látszik a dominancia, miért ne avatkozzunk közbe.

 

Óvodáskor végére eldől

 

Az oviban számos olyan tevékenység előtérbe kerül, amik fejlesztik a kézügyességet, finommotorikát. Festegetnek, gyurmáznak, vágnak, gyöngyöt fűznek, stb. Ha szoktatok otthon is kreatívkodni, akkor nincs más dolgod, mint megfigyelni, hogy melyik kezében tartja az ecsetet, az ollót. Iskolaelőkészítő játékok 5-6-7 éveseknek a Játékliget webáruházban találhatók, amik lehetőséget adnak arra, hogy szórakozás közben észrevétlenül lesd meg a kéz használatát. Amit ilyenkor látsz, még nem garancia semmire, bár 6-7 éves kor körül már körvonalazódik a domináns oldal, sok gyermeknél csak 8 éves korukra alakul ki véglegesen.

 

Nem a balkezesség a baj

 

Régen elmúltak már azok a sötét középkori idők, amikor a balkezességet sutaságnak tartották. Tudjuk, hogy akkoriban minden logika és józan gondolkodás nélkül neveztek meg valakit akár boszorkánynak is, így a bal kéz használatát is gonoszsággal, valami rossz dologgal társították. Tény, hogy az emberek többségénél (75%) a jobb oldal az erősebb, és mindössze 25 %-nak a bal oldal. A probléma nem az, ha valaki balkezes, hanem az, ha egyáltalán nem alakul ki nála a dominancia. Ha nem tudod eldönteni, hogy saját gyermekednél melyik az irányító oldal, kérdezz meg egy szakembert, vagy játsszatok otthon ilyesmiket:

 

  • Labdázzatok! Melyik kezével nyúl a labdáért? Melyikkel dobja?
  • Piknikezzetek! Igaziból vagy játékból vágjon karikára uborkát, banánt. Öntsön a kis csészékbe teát. Melyik kezébe veszi a kést, a kancsót?
  • Segítsen a boltból egy könnyebb csomagot hazavinni!
  • Adj a kezébe gombolós játékot, vagy öltöztesse fel a babáját.

 

Miért ne szoktasd át egyik kézről a másikra?

 

A kezesség kialakulását génjeinkben hordozzuk. A jobb és a bal agyfélteke összhangja kerül veszélybe, ha ebbe a természetes folyamatba beavatkozol. A jobb agyfélteke a meghatározó a balkezeseknél, és a bal agyfélteke a jobbkezeseknél. Ha zavartalanul történik a dominancia kialakulása, akkor a jobbkezes gyerek jobb lába és jobb szeme is ügyesebb lesz. Az indokolatlan és nem hozzáértő átszoktatással számos későbbi problémát idézhetsz elő: dadogást, diszlexiát, olvasási, írási nehézséget, stb. 

 

Viszont ha hagyod, hogy a természet tegye a dolgát, akkor az agy megtanulja, hogy egyes feladatokat az egyik kézzel végez, így a működését már csak finomhangolnia kell, és fókuszálhat közben más tevékenységre.

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com