Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Jövő héten bemutathatja a Trump-kormányzat, hogyan képzeli el az orosz-ukrán háború végét
Zelenszkij nyitott Trump ajánlatára az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően
Zelenszkij hajlandó tárgyalni Putyinnal, de jelen kell lennie Amerikának és az EU-nak is
Megnyílt a határ az ukrajnai férfiak egyes kategóriái előtt
Már zajlanak az előkészületek: jöhet a találkozó, amire sokan várnak már a háború kitörése óta

Milyen növényi eredetű kötő- és horgolófonalak kaphatók?

A textilipari nyersanyagokat összefoglalóan szálasanyagoknak nevezzük. A szálas elnevezés arra utal, hogy hosszuk jóval nagyobb, mint az átmérőjük. A szálasanyagokból a textiliparban fonalakat és különböző kelméket állítanak elő. Minden fonal szálakból áll. A természetes fonalak kizárólag olyan szálakból tevődnek össze, amelyek a természetből kerülhetnek ki. Ismerkedjünk meg velük közelebbről!

 

A növényi eredetű szálak típusai

 

A növények különböző részeiből kinyert szálakból készült fonalak a Butika.hu kötő- és horgolófonalai között is felfedezhetőek. Az alábbi típusokat különböztethetjük meg:

 

  • magszálak: a növény magján nőtt szálak (ilyen például a pamut)
  • a növény szárában található háncsrostok (len, kender, rami, juta)
  • a növények levelében található levélrostok (manilakender, szizál)
  • gyümölcsrostok (például a kókuszdió héjából)

 

Nézzük meg a leggyakrabban használt, növényi eredetű kötő- és horgolófonalak jellemzőit.

 

Cukornádból készült fonalak

 

Amikor a cukor előállításához használt cukornádból kivonják a különböző folyadékokat, marad egy rostos anyag. Ebből aztán különféle vegyi és technikai eljárásokkal szálrostokat állítanak elő. Ez ha megszáradt, fonallá sodorják és színezik. Így készül a cukornád fonal, amely az egyik leginkább környezetbarát fonalnak tekinthető. Nemcsak fenntarthatóak, hanem szép esésűek és kellemes megjelenésűek is a belőle készült ruhadarabok.

 

Bambuszfonalak

 

A viszkóz anyag neve mindenkinek ismerősen csenghet, ezt állítják elő bambuszból. Igen kedvelt viselet, ugyanis nedvszívó, enyhén fényes és csodásan festenek az ebből készült darabok. A bambusz szárait alkotó rostokat a textilipar szálasanyagként vagy a cellulóz kinyerésével viszkóz szálként hasznosítja. 

 

A pamut fonalak tulajdonságai

 

Az egyik legnépszerűbb és legsokoldalúbban alkalmazható alapanyag a pamut, amelyből ruházati termékeket és egyéb tárgyakat is készítenek. A pamut egyébként nem más, mint a gyapotnövény magjait burkoló szálak összessége. Igazából akkor tekinthetünk valamit pamutnak, ha a szálakat leszedik és elválasztják a magtól. 

 

A gyapot az egyik legősibb növény, amelyet termesztenek. Számos előnyös tulajdonsággal bír: rugalmas, de mégsem nyúlik, kopásálló, tartós és bőrbarát. Azonban lassan szárad és nem szigetel túl jól. Így szabadtéri felhasználásra nem is igazán alkalmas. Tisztítása szerencsére könnyen megoldható. 

 

A természetes eredetű fonalak csoportjában jelentős a len is. A len a legstrapabíróbb anyag, rugalmas és könnyen fehéríthető. Jól színezhető is, így rendkívül széles körben alkalmazzák már évezredek óta. Az ilyen fonalak használatával sokat tehetünk a környezetvédelemért és saját egészségünkért is!

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com