Jura Szoboljev ötgyermekes, kitelepített családapa, aki Ukrajna déli Herszon régiójából származik. Esete jól tükrözi azt a nehézséget, amellyel a családok szembesülnek. Szoboljev, felesége és gyermekei a háború kitörése után nyolc hónapig éltek az oroszok által elfoglalt területen – ironikus módon – menekülni csak azuátn kényszerültek, hogy az ukrán erők visszafoglalták a területet, és ezért Oroszország megtorló tüzérségi csapásokat mért a Dnyipro folyó túlsó partjáról – írta a Newsweek.
„Amikor telefonon hívjuk a szomszédainkat a faluba, a háttérben hallani a teheneket és a csirkéket” – meséli Szoboljev a Newsweeknek. „A szomszédok azt mondják: ’Ó, itt minden rendben van.’ Aztán öt perccel később azt mondják: ’Adj egy percet, hogy lemehessek a pincébe. Megint lőnek ránk’.”
Szoboljev és családja, akik nem tudják, hova fognak menni legközelebb, jelenleg Odesszában élnek ideiglenes szálláson. Ők is az a több millió kitelepített ukrán közé tartoznak, akik a háború kezdete óta hasonló dilemmával szembesülnek.
Közülük nyolcmillióan jelenleg Európa más országaiban tartózkodnak. Valamivel kevesebb, mint hatmillióan még mindig Ukrajnában vannak
– lakásokat bérelnek az ország viszonylag nyugodt nyugati részén, rokonoknál laknak, akik fel tudnak ajánlani egy szabad kanapét, vagy a nemzetközi és hazai segélyszervezetek által felállított kollégiumokban találnak ágyat. Közel hárommillió másik ukrán – részben önként, részben nem kényszerből – az Orosz Föderáció nemzetközileg elismert határain belülre vándorolt.
![](https://karpathir.com/wp-content/uploads/2023/02/hiradohu_menekult_02-1024x1024-1-301x301.jpg)
A háború első napjaiban evakuáltaknak azonban kevesebb mint egynegyede tudott hazatérni – annak ellenére, hogy a kitelepítettek közül sokan kifejezték erre irányuló vágyukat. Eddig több mint ötmillió menekült tért vissza olyan városokba, mint Kijev, Lviv és Odessza, valamint olyan korábbi frontvidékekre, mint Mikolajiv és Harkiv.
Szakértők szerint nagy az esélye annak, hogy a továbbra is kitelepítettek valaha is visszatérnek abba az életbe, amelyet az orosz invázió kezdete előtt ismertek.
„Ha az orosz–ukrán háború olyan mint más, általunk vizsgált konfliktusok – és nincs okunk azt gondolni, hogy nem így van –, akkor a kitelepített ukránok túlnyomó többsége nem fog hazatérni” – mondja Shelly Culbertson, a RAND Corporation vezető politikai kutatója, aki a konfliktus utáni stabilizációra szakosodott.
- Zelenszkij elárulta, havonta hányan lépnek be a fegyveres erőkhöz
- Mit jelent Ukrajnának az amerikai támogatások felfüggesztése?
- Szankciókat rendeltek el Ukrajnában a volt elnök, Petro Porosenko ellen
- 2025-ben Ukrajna rekordösszegű, 739 milliárd hrivnyáért fog fegyvereket vásárolni
- Pete Hegseth kemény üzenetet küldött Ukrajnának
- Trump és Zelenszkij is egyeztettek egymással
- Az oroszok beszervezték az ukrán titkosszolgálat terrorelhárítási vezetőjét
- Számokkal támasztotta alá Zelenszkij: Ukrajna nélkül Oroszország egész Európát megszállná
- Meg akarták ölni Zelenszkijt – Maga az ukrán elnök osztott meg részleteket
- Lenyelte a keserű pirulát Zelenszkij: Magyarországhoz, Szlovákiához és Lengyelországhoz fordult segítségért
- További háborús hírek