A leesés elleni védőeszközök számos típusa van forgalomban. De ismerjük-e a rajtuk lévő jelöléseket? Ha nem, akkor ebből a cikkből bárki megtudhatja a legfontosabb információkat az ezeken a védőeszközökön található jelölésekről.
A leesés elleni védőeszközök fontossága
A munkahelyi balesetek okai közül az egyik leggyakoribb a magas vagy meredek, csúszós munkakörnyezetből történő zuhanás. Sajnos ezek sok esetben komoly sérüléssel járnak, akár halálos kimenetelűek is lehetnek.
Ezek a balesetek elkerülhetőek. Elég csak megnézni az Épkézláb Munkaruha leesés elleni védőeszközeit, láthatjuk, mennyi mindennel tudunk tenni azért, hogy elkerüljük ezeket a baleseteket. A munkáltató feladata, hogy a megfelelő védőeszközöket biztosítsa.
A leesés elleni védőeszközök: zuhanásgátló, heveder, kötél
Számos védőeszköz és védőfelszerelés van, melyek együttesen zuhanásgátló rendszert alkotnak, védve a munkavállalókat a lezuhanástól. Ez a rendszer áll fix kötési pontból, teljes testhevederből, biztonsági kötélből és zuhanásgátlóból.
Szükség van még az alábbiakra is:
- a munkavégzés biztonsági felügyelete
- a dolgozó képzése
- a felszerelések szabványoknak való megfelelősége
- az eszközök rendszeres ellenőrzése, karbantartása
A leesés elleni védőeszközök szabványai
A vonatkozó szabványok az MSZ EN előtagot kapták, mely után az alábbi jelölésekkel találkozhatunk, amik meghatározzák, hogy az adott termék milyen típusú védőeszköz.
Ereszkedő, önmentő (341), Rögzített zuhanásgátló rendszer (353-1), mozgatható zuhanásgátló rendszer (353-2), kötél (354), energiaelnyelő (355), munkahelyzet beállító rendszer, avagy munkaöv (358), visszahúzódó zuhanásgátló (360), teljes testhevederzet (361), csatlakozó (362), lezuhanásgátló rendszer (363), vizsgálati módszer (364), jelölések, időszakos vizsgálat, karbantartás (365), kikötési pont (795 A), mozgatható kikötési pont (795 B), vízszintes zuhanásgátló rendszer (795 C), vízszintes sínes rendszer (795 D), súly- és ellensúlypont (795 E), beülő heveder (813), hegymászó kötél (891-1), mentőkészülék (1496), mentőheveder (1497), mentőöv, hónalj alatt/helikopter (1498).
A leesés elleni védőeszközökön lévő jelölések
A deréköveken és a testhevedereken kell legyen egy méretjelölés (M, L, XL). A működő hossz jelölést alkalmazni kell a csörlőkön, az önmentő készülékeken és az automatikusan visszahúzódó zuhanásgátlókon is. A működési helyzetet vagy irányt pedig jelölni kell a különleges pozícióban használható hevedereken, rendszereken és csúszkákon.
A gyártási időpont feltüntetése kötelező az automatikusan visszahúzódó zuhanásgátlókon, csörlőkön és önmentő készülékeken. Erre azért van szükség, mert a gyártási időponttól 10 évig lehet felhasználni őket. Továbbá a gyártástól számított 5-6 évig használhatóak a munkahelyzet beállító derékövek, a test hevederzetek, a kötelek, a kapcsok és a mentőhevederek. Mindezeknél az évenkénti időszakos felülvizsgálat megléte is kötelező a gyártó utasításainak megfelelően!
- Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng
- Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!
- Kit lehet mozgósítani az elítéltek közül?
- ISW: Előrenyomultak az ukrán csapatok a kurszki régióban
- Zelenszkij személyesen próbál intézkedni az amerikai béketerv kapcsán – Sok minden forog kockán
- A Cseh Köztársaság meghosszabbította az ukránok ideiglenes védelmét, de pontosítással
- Jermak telefonon egyeztetett Trump ukrajnai különmegbízottjával
- Orosz légitámadás ölt meg három embert Ukrajnában
- Moszkva szerint heteken belül találkozhat Donald Trump és Vlagyimir Putyin
- Ismét rendkívüli áramszünetek vannak több ukrán régióban
- További háborús hírek