„Bedugja a fúvókát, és tíz perc alatt tank lesz belőle” – lufifegyverekkel tévesztik meg az ukránok az oroszokat

Gyakran találkozhatunk a történelem egyik legnagyobb hadvezére, Raimondo Montecuccoli nevéhez köthető idézettel, miszerint „a háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz és pénz”. A számítások alapján a jelenleg zajló orosz-ukrán háború mindkét félnek legalább napi 350 millió dollárjába, azaz mintegy 120 milliárd forintjába kerül. Ezért aztán nem meglepő, hogy mind az ukránok, mind az oroszok próbálnak olyan eszközöket bevetni, melyek csökkenthetik ezeket a tetemes kiadásokat. Egyre elterjedtebbek például az olcsó, sokféle módon használható drónok, valamint – főként az ukrán erők – előszeretettel vetnek be hamis harckocsikat és egyéb fegyvereket a megtévesztés érdekében. Egyes darabok olyan élethűre sikerülnek, hogy szinte lehetetlen megállapítani róluk a pillanat hevében, hogy nem valódiak.

Mivel a drónok rendkívüli módon beláthatóvá tették a csatateret, az ukrajnai háborúban ravasz húzásokkal kell megtéveszteni az ellenséget. Ez persze egyáltalán nem számít újdonságnak, a cselt régóta alkalmazzák. A legrégebbi ilyen minden bizonnyal a trójai faló volt, de nagy siker koronázta a németek összezavarására a D-napon ledobott hamis ejtőernyősöket is.

Az oroszok azt állítják, hogy több precíziós, az Egyesült Államok által szállított HIMARS rakétavetőt semmisítettek meg, az ukránok szerint viszont egy sem veszett oda a csatatéren. Az ellentmondást a felpumpált gumibábuk oldhatják fel – írja a The Economist.

„Meg kell érteni, hogy ez az innováció háborúja”

– fogalmazott Anton Gerascsenko, az ukrán elnök tanácsadója. Hozzátette: „A drónok és a műholdak kifinomultabbak, és nagyobb részletességgel látnak. Nehezebb becsapni az ellenséget, akinek kamerái és élő videója van. De a jó minőségű csali nagyon jól működik.”

A felfújható bábuknak több előnyük is van. A fából készült modellek nehezek és kényelmetlenek, több részből állnak. Szállításukhoz járműre van szükség, valamint egy csapatra, amely össze- és szétszereli az összecsukható fakeretet. Egy felfújható bábú nejlonszövetből van összevarrva, olcsóbb az előállítása, és elég könnyű ahhoz, hogy egy hátizsákban szállítsák. Egy ilyen bábú „nagyon gyorsan bevethető” – szögezte le az Inflatech nevű, felfújható szovjet és kínai fegyverekre specializálódott cseh cég mérnöke. „Bedugja a fúvókát, és tíz perc alatt tank lesz belőle” – magyarázta.

Harckocsik, tábori tüzérség, aknavetők, géppuskák; a katonai felszerelések szinte bármelyik darabja utánozható felfújható formában. Az oroszok a maskirovka, a katonai álcázás és trükközés állítólagos mesterei, hőlégballongyáraik felfújható repülőgépeket gyártanak, egyebek mellett vadászgépeket, amelyeket sorba lehet parkoltatni, hogy úgy nézzenek ki, mintha forgalmas légibázisok lennének.

Az Inflatech mérnöke elmagyarázta, hogy például egy tankágyú túl hosszú, és a nyomás nem olyan nagy, ezért néhány alumíniumcsövet kell használniuk támasztékként. A cég megrendelései 30 százalékkal nőttek az orosz-ukrán háború kirobbanása óta.

A bábuk egyre élethűbbé válnak, az összecsukható, fából készült tankutánzatok egyenesen olyan részletesek és valósághűek a már idézett Gerascsenko szerint, hogy még öt méterről sem lehet megmondani róluk, hogy hamisítványok.

Teherautókkal a mezőkön keresztül tanknyomokat lehet készíteni, a kommunikációs forgalmat közvetíteni, hogy katonai állások benyomását keltsék. Az Inflatech rugalmas fényvisszaverőkkel szimulálja az éppen elsütött ágyú hőjét, hogy megtévessze a drónok hőkameráit. A bábuknak is képesnek kell lenniük érvényes radarjelet produkálni annak ellenére, hogy tele vannak levegővel.


A félrevezető hamis fegyverek meglehetősen hatékonyak lehetnek a rettegett orosz Lancet drónokkal szemben, amelyek jelenleg az ukrán tüzérséget tizedelik. „A Lancet drón a legveszélyesebb drón számunkra. Negyven kilométeres hatótávolsággal rendelkezik, és három kilogramm robbanóanyagot szállít. Nagyon hasznos a tüzérség megsemmisítésére” – mondja Gerascsenko. Egy Oroszországban gyártott Lancet drón valószínűleg 50 ezer dollárnál (mintegy 16 millió forint) kevesebbe kerül; egy korszerű amerikai önjáró tarack, amelyet jelenleg az ukránok használnak, közel 4 millió dollárt (1,3 milliárd forint) is kitehet.

Az ukránok célja, hogy meg tudják győzni az oroszokat, hogy pazarolják az erőforrásaikat a hamisítványok lelövésére, amivel maguknak okoznak jelentős anyagi károkat.


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com