A fogszuvasodás és a fogászati betegségek sok esetben olyan problémák, amelyekért sokan a felmenőiket hibáztatják, pedig sokkal inkább környezeti hatások miatt alakulnak ki, nem a szülők hibájából. A fogszuvasodást könnyedén meg lehet előzni, kezelni, akkor is, ha örököltük és akkor is, ha saját magunk miatt alakult ki.
Ebben a cikkben arról írunk, hogy mikor és milyen gyakran érdemes a fogorvoshoz menni.
A szuvas fog kialakulásának okai
Először tisztázzuk, hogy mi miatt alakulhat ki fogszuvasodás. A leggyakoribb okok között van az egészségtelen életmód. Azok az ételek ugyanis, amik sokáig a fogakon maradnak, mint a tej, a fagyi, a méz, valamint a szárított gyümölcsök és az édességek, sokkal nagyobb valószínűséggel okoznak szuvasodást, mint például a zöldségek és egyes húsfélék.
Emellett persze gondot jelenthet a fogak elhelyezkedése is, hiszen a szuvasodás főként a hátsó részen fordul elő, hiszen ezek nagyobbak, több barázdával rendelkeznek, így a lepedék is nagyobb eséllyel tapad meg rajtuk. Nehéz őket ténylegesen tisztán tartani, mint például az első fogakat.
További probléma a helytelen fogmosási technika, hiszen aki nem mos evés és ivás után fogat, annak sokkal gyorsabban rakódik le a lepedék a fogzománcra, ezáltal melegágyat szolgáltat a szuvasodásnak. Minimum reggel és este lenne szükség fogmosásra, hogy megelőzzük a problémát.
Mit tehetünk ellene?
A legfontosabb, hogy gyakran, legalább évente két alkalommal látogassunk meg egy fogorvosi rendelőt, ahol alaposan megvizsgálják a szájüreget. Érdemes ezt a szokást már gyermekkorban elkezdeni. Itt fény derülhet kezdeti problémákra, kisebb az esélye annak, hogy később nagyobb beavatkozásra vagy műtétre kerül sor. Elkerülhetjük továbbá a gyökérkezelést, a foghúzást, a fogpótlást és egyéb kellemetlenségeket.
Tudjuk, hogy a legtöbben rettegnek a fogorvostól, viszont ha félévente ellátogatunk hozzá, akkor mindenféle fájdalom nélkül kezelhetőek az amúgy még igen kis betegségek. A szájhigiéniai ellenőrzés csupán 15 percet vesz igénybe, viszont csakis nyerhetünk vele. Megelőzhetjük a kínzó fogfájást, nem kell gyulladással megküzdenünk, aminek sok esetben a már említett gyökérkezelés vagy húzás a vége.
Okok, amiért érdemes rendszeresen ellenőrzésre járni
Csatolmány:
feherfogak.jpg
Minél hamarabb kezeltetjük a problémát, annál kisebb beavatkozásra van szükség. Egy kisebb fogfájást valameddig otthon is csillapítani tudjuk, de elmúlni sosem fog, főleg, ha tényleg nagy a gond. Ha azonban félévente meglátogatjuk a szakembert, akkor ő időben megoldja a problémát, mi több.
Emellett fény derülhet például szájüregi daganatra, ami nagy részben a nyelvet érinti. Előfordulhat továbbá az ajkakon és az arcon egyaránt. Bár ez főleg a 45-50-es korosztályt érinti, nem ritka fiatal korban sem. Amennyiben az orvos rákgyanús elváltozást észlel, azonnal szövetmintát vesz, majd egy fogászati röntgent csinál, hogy fény derüljön a valós problémára.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a félévente meglátogatott klinikán fogfehérítést is végeznek, így újra magabiztosabban mosolyoghatunk. A fogak ápoltak és tiszták lesznek, így újra boldogok lehetünk.
- Németország először ad ki Ukrajnának egy mozgósítás elől megszökött férfit
- Zelenszkij elárulta, havonta hányan lépnek be a fegyveres erőkhöz
- Mit jelent Ukrajnának az amerikai támogatások felfüggesztése?
- Szankciókat rendeltek el Ukrajnában a volt elnök, Petro Porosenko ellen
- 2025-ben Ukrajna rekordösszegű, 739 milliárd hrivnyáért fog fegyvereket vásárolni
- Pete Hegseth kemény üzenetet küldött Ukrajnának
- Trump és Zelenszkij is egyeztettek egymással
- Az oroszok beszervezték az ukrán titkosszolgálat terrorelhárítási vezetőjét
- Számokkal támasztotta alá Zelenszkij: Ukrajna nélkül Oroszország egész Európát megszállná
- Meg akarták ölni Zelenszkijt – Maga az ukrán elnök osztott meg részleteket
- További háborús hírek