Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Kezdetét vette a végjáték: Ausztria, Magyarország és Szlovákia szövetsége megakadályozhatja Zelenszkij ámokfutását
Szijjártó Péter meghúzta a határvonalat: Az ukránok ígéreteivel tele a padlás!
Jövő héten bemutathatja a Trump-kormányzat, hogyan képzeli el az orosz-ukrán háború végét
Zelenszkij nyitott Trump ajánlatára az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően
Zelenszkij hajlandó tárgyalni Putyinnal, de jelen kell lennie Amerikának és az EU-nak is

Hol és hogyan harcolnak a magyarok Ukrajnában?

Hol és hogyan harcolnak a kárpátaljai magyarok abban a háborúban, amelyet Oroszország indított Ukrajna ellen tavaly februárban? Megszólaltattuk a katonákat támogató hazai szervezetet, illetve azokat, akik a fronton, illetve az ukrán határőrségnél teljesítenek szolgálatot. Nyilatkozott lapunknak a budapesti ukrán nagyköveti poszt várományosa, a szintén a fronton szolgáló Fegyir Sándor is.

Kevesen tudják, hogy a kárpátaljai magyarok többsége az ukrán határőrségnél, nem a hadseregben teljesít szolgálatot. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy ne harcolnának a fronton a határőrök, akár az első vonalban is. A magyar származású, a munkácsi határőröknél őrmesterként szolgáló Attila (akinek a vezetéknevét a kérésére nem tesszük közzé) például azt közölte velünk, hogy télen az első vonalban voltak, és személy szerint ő harmadszor vesz részt most a harcokban – jelenleg is küldetést teljesít. Először 2014-ben jelentkezett önkéntesnek, és akkor 2015-ig szolgált egy kelet-ukrajnai ellenőrző ponton.

A két legismertebb „magyar” alakulat az ukrán hadseregben egyébként a munkácsi 128. hegyivadászdandár és a 101. dandár 68. „Kárpátaljai Sárkányok” önkéntes területvédelmi zászlóalja. Valójában egyik sem kizárólag magyarokból áll, vegyes összetételű csapategységek, de e kettőben találjuk a legtöbb magyart a fronton szolgálók közül.

A 68-as „Sárkányokhoz” tartozó Fegyir Sándor, aki a „professzor a lövészárokból” néven híresült el a világsajtóban, az ungvári egyetemen filozófiát, vallásszociológiát és turizmusszociológiát tanít – akár a frontvonalból is online oktat és vizsgáztat –, úgy becsüli, hogy körülbelül

négyszáz magyar harcolt vagy harcolhatott eddig a háborúban. Közülük „harmincegyen sajnos meghaltak”

– közölte kérdéseinkre Fegyir Sándor. (Az ukrán hadseregben őrmesteri rangot viselő, Ukrajna budapesti nagykövetének kiszemelt egyetemi tanár vezetékneve a Sándor, a Fegyir pedig a magyar Ferencnek felel meg, tehát ez a keresztneve.)

„A magyarok ugyanolyan katonák, mint mindenki más. Nem tesznek köztük különbséget” – mondta Fegyir Sándor arra, hogy milyen a viszonyuk az ukrán bajtársaikkal.

„Az ukrán hadseregben a magyarságom miatt semmilyen gondom nincs” – közli Attila is, aki a munkácsi határőröknél szolgál, és aki szerint „itt mindenkit úgy tisztelnek, ahogy kiérdemli”. „A háború eleje óta együtt szolgálunk, és tisztelnek mint magyar embert. Ez sajnos nem mondható el sok nemzettársamról, akiknek az agyát átmosta az Orbán-média” – jegyezte meg a munkácsi határőrök altisztje.

Attila egy videót is küldött nekünk, amelyben az autójának szélvédőjén látszik, hogy egy magyar zászlóval járta be Ukrajna nagy részét korábban, amikor még nem a háborúban vett részt. (A videót biztonsági okokból nem tesszük közzé.) Ezzel is azt akarta jelezni, hogy ő magyarnak tekinti magát, és ezt büszkén vállalja is, de nem ért egyet a budapesti kormány propagandájával.

„Sok éve járom Ukrajnát magyar zászlóval a kocsimban. Még soha nem szólt meg senki. Érdekelne: így lenne-e ez Magyarországon például egy ukrán vagy román zászlóval?” – tette fel a kérdést a munkácsi határőr. „Orosz, ukrán, magyar, néha román nemzetiségűek szolgálnak együtt és mindenkit annyira tisztelnek amennyire kiérdemli. Függetlenül attól, hogy kicsoda.” Attila ezt annak kapcsán mondta, hogy épp a szerdai szolgálatukban velük volt egy ukrajnai rendőr, aki oroszul beszél, és az ukránok közül sokan oroszul is válaszolnak neki.

Megkérdeztük ennek kapcsán Fegyir Sándort is, hogy a magyar nemzetiségű katonák kitűzőként tényleg magyar zászlót kezdenek-e hordani az ukrán hadseregben. „Igen, és nem látok ebben semmi rosszat. Ez a mi nemzeti identitásunk” – tette hozzá.

Ami pedig az Ukrajnában élő magyarok helyzetét illeti, Attila mondta róluk:

Nagyban megkönnyítené a kárpátaljai magyarok helyzetét, ha Orbán nem állna nyíltan a terrorista Putyin oldalán.

Elismerte a Magyar Honvédség, hogy segít az ukránok kiképzésében

A korábbi szlovák védelmi miniszter, Jaroslav Nad márciusban egy lakossági fórumon kijelentette, hogy Magyarországon is folyik ukrán katonák kiképzése. A 24.hu megkeresésére a Honvédelmi Minisztérium tavasszal elismerte, hogy részt vesz „katonai egészségügyi szakemberek kiképzésében”. A tárca közölte: „Nem támogatunk semmilyen olyan lépést, ami a háború eszkalációjához vezet – ezért nem küldünk sem fegyvert, sem katonákat Ukrajnába. Mindazonáltal segítettünk sebesült ukrán katonák kórházi ellátásában, a Magyar Honvédség pedig szintén humanitárius célból vesz részt ukrán katonai egészségügyi szakemberek kiképzésében is.”

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com