Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Mozgósítás: Pucéran, mezítláb hurcoltak el egy kárpátaljai férfit
Hatalmas erősítést kapott az ukrán légierő: megérkeztek az első Mirage vadászgépek
Két kárpátaljai hadifogoly szabadult az orosz fogságból
Kiderült, mikor kerülhet sor a Trump-Putyin csúcstalálkozóra
Az oroszok szerint Zelenszkij megtébolyodott rögeszmés

Az oroszoknak nagyon nem tetszik a magyar kormány törekvése

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter isztambuli látogatása során elmondta:

az ország szívesen szabadulna az orosz energiafüggőségtől,

de ebben nem segít, hogy az alternatív gázszállítási útvonalként szóba jöhető horvát vezetéket nem bővítik, sőt megemelték a tranzitdíjat is.

Az elmúlt időszakban Orbán Viktor is több alkalommal beszélt arról, hogy az orosz energiahordozókat közép-ázsiai (elsősorban türkmén és üzbég) forrásokból szeretnék helyettesíteni.

Az orosz állami vezetéstől e törekvésekre még nem érkezett hivatalos reakció, ám Moszkva ingerküszöbét minden bizonnyal elérték már a magyar törekvések – és aligha nézik jó szemmel őket.

A megdorgálás és finom fenyegetés feladatát egyelőre a jelek szerint „kiszervezték” Kreml-közeli energetikai szakembereknek.

A Graždanskiesily orosz hírportál ugyanis külön cikket szentelt a kérdésne, amelyben több szakértő is hangsúlyosan figyelmeztet arra, hogy Magyarországnak mennyire szüksége van az orosz gázra, és milyen veszélyei lehetnek annak, ha le akar szakadni erről a függőségről – szúrta ki a Portfolio.

SztanyiszlavMitrahovics, a Kremlhez közelálló Nemzeti Energiabiztonsági Alapítvány és az Orosz Föderáció kormánya alá tartozó Pénzügyi Egyetem neves szakértője az olajvezetékek és a tranzitútvonalak bonyolult helyzetét ismertette.

Mitrahovics kiemelte a Druzsba (magyarul Barátság) kőolajvezeték déli ágának jelentőségét, amely az orosz kőolaj Magyarországra, a Csehországba, Szlovákiába és Szerbiába történő szállításának elsődleges útvonalaként szolgál, magyarországi és horvátországi tranzitforgalommal. Megjegyezte, hogy a horvátországi terminál kapacitása korlátozott, és bővítésre szorul, hogy kielégíthesse Magyarország és Szlovákia nyersolajszükségletét.

Igor Juskov, a Nemzeti Energiabiztonsági Alapítvány elemzője hangsúlyozta, hogy

„Magyarországnak jelenleg nincs életképes alternatívája az orosz energiaforrásokkal szemben”.

Tisztázta azokat a mechanizmusokat, amelyeken keresztül Magyarország orosz gázt kap, többek között Ukrajnán és a Török Áramlat gázvezetéken keresztül.

„A Gazprom és a Naftogaz közötti, 2024 végén lejáró szerződés felmondása nem lesz negatív hatással Magyarországra.

Ha azonban bármilyen fennakadás következik be, például az orosz gázszállítások blokkolása, Magyarország nehéz energetikai helyzetbe kerülhet”

– jelentette ki Juskov.

Az olaj esetében a helyzet még összetettebbé válik. Ha Ukrajna leállítaná az orosz olaj tranzitját, vagy jelentősen megemelné a tranzitköltségeket, Magyarország kénytelen lenne Horvátországon keresztül drágán vásárolni az olajat, vagy harmadik országokból importálni, ami még magasabb költségeket eredményezhetne.

E megfontolások fényében Juskov azt mondta, „Budapest számára gazdaságilag ésszerű, hogy Oroszországtól vásároljon olajat és gázt. Ennél kedvezőbb feltételek jelenleg nincsenek Magyarország számára”.

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com