Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Rejtélyes amerikai repülőgép landolt Moszkvában – Donald Trump máris Oroszországba küldhetett valakit?
Kiderült mikortól üzemel a Nagypalád-Nagyhódos határátkelő
Kárpátaljai helyzet: Magyar Levente tájékoztatást kapott az ukrajnai magyar közösség támogatásáról
Magyar Levente: Ukrajna hátba szúrta Magyarországot
Donald Trump szerint Ukrajna „gyakorlatilag” beleegyezett egy 500 milliárd dolláros üzletbe, hamarosan találkozhatnak Volodimir Zelenszkijjel

5 lépés az anyagiak okozta stressz leküzdésére

Az anyagiak okozta stressz sokakat érint világszerte, megküzdeni pedig nem olyan egyszerű vele, mint gondolnánk. Többnyire számos tényezőből tevődik össze a lakhatási költségektől az egészségügyi kiadásokon át a karrierproblémákig és hiteltartozásokig. Az pedig, hogy spóroljunk többet, vagy csökkentsük kiadásainkat, szép megoldásnak hangzik, de nem olyan könnyen kivitelezhető. Cikkünkben így azokat a hasznos tippeket gyűjtöttük össze, amik segíthetnek az anyagiak okozta stressz csökkentésében.

Mi okozhat anyagi stresszt az életünkben?

Mielőtt belevágnánk a részletezésükbe, fontos megjegyeznünk, hogy személyenként egészen eltérő formában és okokkal jelentkezhet a pénzügyi bizonytalanság. Van, akit már az is megvisel, ha egy hónapban kevesebb pénz marad a bankszámláján, mint általánosságban. Van, aki a megtakarításaiból csipeget és olyan is, aki az adósságspirálból próbál kitörni. Ezeknek a problémáknak számos oka lehet, amik felismerésével máris megtehetjük az első lépést a leküzdésükhöz.

Felgyülemlett tartozások

A felelősen felvett hitelek sokat segíthetnek céljaink elérésében és a váratlan kiadások finanszírozásában. A felgyülemlett tartozások azonban a legjellemzőbb okai az anyagi stressznek. Ezek lehetnek személyi kölcsönök, hitelkártya tartozások, lakáshitelek, de baráti kölcsönök is.

Tipp:

Mielőtt újabb hitelt vennénk fel, mérlegeljük, hogy jelenlegi tartozásaink jövedelmünk mekkora részét teszik ki. Általánosságban elmondható, hogy 600 ezer Ft alatti jövedelem esetén ez az arány nem lehet több, mint 50%. De érdemes azt is számításba vennünk, hogy milyen egyéb állandó kiadásaink vannak hiteltartozásainkon felül. Ez lehet a lakásunk bérleti díja, közüzemi díjak, egészségügyi költségek, tandíj és bármi, ami havonta fix költséget jelent. Ha nem marad szabadon elkölthető jövedelmünk, könnyen érezhetjük úgy, hogy a vállunkra telepszik az anyagiak okozta stressz.

Munkahelyi és karrierproblémák

Ezek szintén számos formában megjelenhetnek. Lehet, hogy munkahelyünk pénzügyi helyzete vált bizonytalanná, például elkezdett ügyfeleket veszíteni. Lehet, hogy leépítésekre is sor került, így nem tudhatjuk, hogy mikor leszünk épp mi a következők. De egyszerűen az is előfordulhat, hogy boldogtalanok vagyunk a munkánkban.

Tipp:

Ha nem vagyunk elégedettek a fizetésünkkel, vagy nem szeretjük a munkánkat, érdemes lehet tájékozódni a továbblépési lehetőségeinkről. Ez nem jelent minden esetben munkahelyváltást, akár cégen belül is előreléphetünk. Ha pedig cégünk pénzügyi helyzete válik bizonytalanná, tájékozódjunk róla, milyen lépéseket igyekszik tenni a vezetőség ennek megoldására, illetve a munkahelyváltást is érdemes lehet fontolóra venni.

Lakhatási költségek

Sajnos az utóbbi években tartós növekedést figyelhetünk meg az albérlet- és lakáspiacon. Ez a lakástulajdonosok számára persze előnyös, akik viszont még lakásvásárlás előtt állnak, komoly nehézségekkel nézhetnek szembe miatta.

Tipp:

Amennyiben van rá lehetőségünk, fogadjunk például lakótársakat, így két-három, akár négyfelé is oszthatjuk a lakbért. Ha pedig ez nem megoldás, elgondolkozhatunk a többgenerációs házakon is. Ezek népszerűsége egyre inkább nő az elmúlt években, mivel két külön laktérrel rendelkeznek, így akár a szülők és a fiatal házasok is kényelmesen elférnek a közös otthon okozta súrlódások nélkül.

Egészségügyi kiadások

Egy betegség vagy baleset okozhat jelentős anyagi kiesést, amire nem mindig tudunk előre felkészülni. A táppénz többnyire nem fedezi a munkabérünkből hiányzó összeget, a felmerülő orvosi költségeket pedig még nem is említettük. Így akár rövid időn belül is mínuszba kerülhetünk.

Tipp:

Egy jó egészség és balesetbiztosítás segíthet a váratlan helyzetekre való felkészülésben. Ráadásul nem is mindig kerül egy vagyonba. Attól függően, hogy mekkora keretet tudunk rászánni, már havonta pár ezer forinttal is gondoskodhatunk róla, hogy baj esetén csak egy telefonhívásba kerüljön a szükséges ellátás megszervezése vagy épp a táppénzünk kiegészítése a meghatározott biztosítási összeggel.

Megtakarítások hiánya

Miközben a lakbér, az élelmiszerárak és hiteltörlesztők örvényében próbálunk helytállni, nem mindig könnyű a megtakarításokon gondolkodni. Hiányuk azonban nemcsak az anyagiak okozta stresszt növelheti, hanem egy váratlan helyzetben akár az adósságainkat is. Elég, ha elromlik egy fontos alkatrész az autónkban, beázik a lakásunk vagy épp gyermekünknek fogszabályzóra van szüksége.

Tipp:

A pénzügyi szakértők azt javasolják, hogy minden hónapban érdemes megtakarítási célból félretenni fizetésünk legalább 10%-át. Ha nagyobb részt sikerül, az még jobb. Ezt pedig még azelőtt tegyük meg, mielőtt minden egyéb költséget kifizetnénk. Így pontosan látni fogjuk, hogy mennyi is az egy hónapban szabadon felhasználható jövedelmünk és nem futunk bele abba a hibába, hogy a hónap végére nem marad megtakarításra szánt összeg a bankszámlánkon.

Végül, de nem utolsó sorban azonban fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy legyünk türelmesek és megbocsátóak magunkkal szemben. Bármikor előfordulhat olyan helyzet, amikor többet kell költenünk, mint terveztük, esetleg hozzá kell nyúlnunk a megtakarításainkhoz, vagy hitelre van szükségünk. Ha tudatosan bánunk a pénzügyekkel, azonban az anyagiak okozta stresszt is képesek leszünk csökkenteni.

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.

 


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com