Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Donald Trump szerint Ukrajna „gyakorlatilag” beleegyezett egy 500 milliárd dolláros üzletbe, hamarosan találkozhatnak Volodimir Zelenszkijjel
Trump sokkoló kijelentést tett: Ukrajna lehet, hogy egyszer Oroszország lesz
Marco Rubio: Az orosz–ukrán háború lesz a müncheni konferencia fő témája
Zelenszkij kiegyezne Putyinnal?
Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő

Hogyan éli meg Ukrajna lakossága az elhúzódó háborút?

A háború rutinná válásával a legnagyobb gond az, hogy a háború kitörésével megjelent hatalmas társadalmi egység ismét repedezni kezdett. Szakértővel beszélgettünk az ukrán társadalmi helyzetről.

Az ukrán társadalomban meglévő regionális ellentétek és nyelvi viták jelentősen befolyásolják az ország egységét.

Bár a háború kezdeti sokkja ideiglenesen nagyobb összetartást eredményezett, a harci eseményekhez és a mindennapi élethez való alkalmazkodás után ezek az ellentétek ismét felszínre kerültek.

A nyelvkérdés továbbra is jelentős feszültséget okoz, és a politikai tér homogenizálása sem vezetett teljes konszolidációhoz. A meglévő ellentétek mélyítése kockázatos lehet, mivel a közös ellenség, Oroszország fenntartja a társadalmi szolidaritást.

A 2004-es narancsos forradalom rávilágított ezekre a különbségekre, amely során Nyugat- és Közép-Ukrajna lakossága erősen ukrán identitású és államfüggetlenség-párti, míg Kelet- és Dél-Ukrajnában az oroszbarát és posztszovjet identitások dominálnak. A 2013-2014-es Euromajdan események és az azt követő szeparatista mozgalmak tovább mélyítették ezeket a megosztottságokat.

De a háború nem kímél senkit. A témáról Dr. Seremet Sándort, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatóját és kutatócsoport-koordinátorát kérdeztük.

Mindenki mindig a frontról beszél, de soha nem az emberekről. Hol tart a háború?

A lassan két és fél éve tartó háború

a jelenlegi állapotok szerint inkább állóháborús jelleget öltött,

amely elsődleges célja az ellenfél erőinek és erőforrásainak a felőrlése. Miután az orosz villámháborús tervek kudarcot vallottak Ukrajna északi területein, valamint az ukrán haderőnek sikerült kiszorítania az oroszokat Herszonból és Harkiv környékéről, a háború dinamikája megváltozott. Ma nem látunk grandiózus csapatmozgásokat és hatalmas áttöréseket.

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy nem történnek jelentős események, mint például az orosz flotta hajóinak elsüllyesztése, repülős parancsnoki központok és felderítő repülőgépek kilövése, orosz olajipari egységeket érő támadások, vagy az ukrán energetikai rendszer rombolása.

A háború általános dinamikáján ezek azonban nem változtatnak. Bár az elért eredmények és az okozott károk komolyaknak számítanak, a háború megnyeréséhez egyik sem elegendő.

Kisebb, pár utcás települések elvesztése és megszerzése zajlik jelenleg.

Az olyan ukrán portálok, mint a Deep State például gyakorlatilag valós időben jelzik a frontvonalakon alakuló helyzetet.

Egyelőre az orosz haderőnél van a kezdeményezés. Lassan, hatalmas pusztítással és továbbra is komoly veszteségekkel, de fokozatosan és folyamatosan haladnak előre az orosz csapatok a frontvonalak mentén, és ismét megjelentek az északi határokon Harkiv irányában. Utóbbi események adhatták az alapot ahhoz a döntéshez is, hogy a nyugati fegyverek most már a nemzetközileg elismert orosz területeken is bevethetőek, igaz azzal a kitétellel, hogy azokat csak a védekezésre a határmenti célpontok ellen lehet bevetni.

További részletek ITT.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com