Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Rejtélyes amerikai repülőgép landolt Moszkvában – Donald Trump máris Oroszországba küldhetett valakit?
Kiderült mikortól üzemel a Nagypalád-Nagyhódos határátkelő
Kárpátaljai helyzet: Magyar Levente tájékoztatást kapott az ukrajnai magyar közösség támogatásáról
Magyar Levente: Ukrajna hátba szúrta Magyarországot
Donald Trump szerint Ukrajna „gyakorlatilag” beleegyezett egy 500 milliárd dolláros üzletbe, hamarosan találkozhatnak Volodimir Zelenszkijjel

A kurszki támadás főpróba, a NATO tervezte?

A kurszki területen zajló ukrán offenzíváról megszólalt Zelenszkij elnök, aki szerint Moszkva hozta háborút Ukrajnába, és éreznie kell ennek következményeit.

A kedden kezdődött váratlan támadás céljait elemezte egy neves amerikai szakértő is. Stephen Bryen volt helyettes külügyi államtitkár úgy véli, hogy a kurszki offenzíva hazárdjáték Ukrajna számára, hogy a béketárgyalások során befolyást gyakorolhasson Oroszországra.

A váratlan támadás egyben a NATO főpróbája is Európa védelmére egy orosz invázió esetén.

„Miért hajlandó Ukrajna a legjobb elitegységeit feláldozni egy olyan hadműveletben, amelyet az oroszok előbb-utóbb úgyis felszámolnak?”

– teszi fel a kérdést Bryen.

A szakértő szerint az egyik szempont az, hogy Kijev nem nagyon tud más módon eredményt felmutatni. „Az oroszok az elmúlt hónapokban könyörtelen támadásokat hajtanak végre, lassan felszámolva Ukrajna védelmét, miközben az ukrán hadsereg naponta körülbelül 1000 katonát – halottakat és sebesülteket – veszít és egyes dandárokban a morál a nullához közelít.”

Emiatt az ukrán társadalom előtt fontos sikereket felmutatni, hogy ellensúlyozzák az új sorozási törvényekkel szembeni ellenállást is.

Másodszor, Ukrajna vezetése jelentős nyugati nyomás alatt áll, hogy tárgyaljon Oroszországgal, amit még Zelenszkij is elismert. Stephen Bryen szerint

az ukrán elnök szeretne jobb pozíciót elérni, mielőtt tárgyalóasztalhoz kényszerül, ráadásul azt is tudja, hogy ha Donald Trump nyer novemberben, akkor még nehezebb lesz a helyzete, hiszen a volt elnök azt ígérte, hogy megoldja az ukrán problémát, még mielőtt jövő januárban ténylegesen hivatalba lépne.

Ugyanakkor a szakértő szerint nem csak Ukrajnának lehetnek céljai a kurszki támadással. A stratégia kidolgozásában ugyanis a NATO is részt vett és az offenzíva egyben próba Európa védelmére egy orosz támadás esetén.

„A NATO a jelenlegi összetételében rosszul áll, ha területvédelemről van szó. Amennyiben Lengyelországban, Romániában vagy északon a Baltikumban kitörnének a harcok, az oroszok jelentős fölényben lennének a szárazföldi erők tekintetében. Ennek ellensúlyozására pontosan az a fajta hadművelet lenne az egyik megoldás, amelyet Ukrajna most tesztel a kurszki térségben. Könnyen elképzelhető egy hasonló haditerv egy szélesebb európai konfliktusban, amelynek célja talán Kalinyingrád kiiktatása, vagy amely Szentpétervárra vagy akár Moszkvára összpontosítana”

– írja elemzésében Stephen Bryen.

Emellett más tényezők is szerepet játszhatnak. Amennyiben Kijev esetleg az Északi Áramlathoz hasonlóan felrobbantaná a szudzsai Gazprom-állomást, akkor megszűnik minden orosz földgáz export Európába, és mindenkinek – köztük Magyarországnak is – az Egyesült Államokból származó LNG-exportra kell támaszkodnia.

Végül pedig további lehetséges célpont a kurszki atomerőmű, amelynek az elfoglalását viszont rendkívül kockázatos lenne Ukrajnának megkísérelnie, mert az erőmű sokkal mélyebben van a szárazföld belsejében, mint a gáztranzit-állomás, és a támadás Csernobil típusú katasztrófát okozhat – zárja elemzését az amerikai szakértő, aki szerint a kurszki offenzíva sikerét ukrán szempontból csak utólag lehet majd megállapítani.

Forrás: Atv/KH


Református

FRISS hírek






Kövessen minket a

és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!


Megtalál minket a
NAV honlapján is!


NAV

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com