Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke
Oroszország bejelentést tett Ukrajnáról
Zelenszkij: Trump béketervének nemcsak véget kell vetnie a háborúnak, de meg is kell előznie egy újabb agressziót

Hogyan kezelhetjük az ajakherpeszt?

Az ajakherpesz vagy latinul herpes labialis, egy rendkívül gyakori vírusfertőzés, amelyet a herpes simplex vírus (HSV-1) okoz. Meglepő módon a lakosságnak közel 90%-a hordozza magában a vírust, amely bizonyos külső vagy belső tényezők hatására aktiválódhat, és igen kellemetlen tünetek formájában jelentkezhet. 

Noha a vírust teljesen kiirtani a szervezetünkből a tudomány jelenlegi állása szerint nem lehet, a tünetek kezelésére ma már sokkal több lehetőségünk van, mint a korábbi évtizedekben.

Az ajakherpesz kialakulása megfelelő szájhigiéniával általában megelőzhető. A MesterDent Fogászati Rendelő fogkő-eltávolítással például igen sokat tehet a fogak és szájüreg jó egészségi állapotának megőrzéséért.

Mi okozza a fertőzést?

Az ajakherpesz okozója a HSV-1 vírus, amely kontakt fertőzés útján terjed. Közvetlen érintkezéssel, ajkak találkozásával vagy közös tárgyak (pl. poharak, evőeszközök) használatával is könnyen elkaphatjuk. A primer fertőzés gyakran még gyermekkorban lezajlik, sok esetben észre sem vesszük, mert semmilyen tünet nem jelentkezik.

Ezután a vírus már a szervezetünkben marad és semmilyen módon nem tudjuk kiirtani. A tünetek (ismétlődő) megjelenését számos tényező okozhatja. Ilyen például a legyengült immunrendszer, a tartós stressz, az ajkak túlzott kiszáradása, de hormonális változások is aktiválhatják a vírust.

Milyen tünetekre számíthatunk?

Egyénenként eltérhet, hogy a tünetekből pontosan mennyi és milyen intenzitással jelentkezik. Általánosságban azonban elmondható, hogy a herpesz tünetei több szakaszban jelennek meg. Az első jelek közé tartozik a pirosodás, égés, viszketés és bizsergés az ajkak szélén. 

Ezt követi az apró, folyadékkal telt hólyagok megjelenése, amelyek pár nap után akár be is gennyesedhetnek, végül kifakadnak. A helyükön keletkező var meglehetősen lassan gyógyul. Egyéb tünetek lehetnek a nyirokcsomó-duzzanat, a láz, a gyengeségérzet és akár az általános rosszullét is.

Kezelési lehetőségek

Bár a vírust teljesen eltávolítani nem tudjuk a szervezetünkből, a tünetek enyhíthetőek, és a gyógyulás folyamata némiképp felgyorsítható. A leggyakrabban a gyógyszeres kezelést szokták alkalmazni. A vény nélkül kapható kenőcsök segítenek hatékonyan csillapítani az égő és néha viszkető érzést, és segítik a bőr hámosodását és regenerálódását az érintett területen.

A szájon át szedhető antivirális gyógyszerek gyorsítják a tünetek múlását, de ezeket általában orvos tudja felírni, vény nélkül nem kaphatók.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha a tünetek sokáig fennállnak, vagy a herpesz nemcsak az ajkakon, hanem a testünk más pontján is megjelenik, érdemes szakorvoshoz fordulni. Az orvosi konzultáció különösen fontos már ismert immunhiányos állapotban vagy a herpesz gyakori jelentkezése esetén. Az ajakherpesz ugyan egy igen kellemetlen fertőzés, de megfelelő gyógyszeres kezeléssel a tünetek enyhíthetőek, elővigyázatossággal pedig megelőzhetjük a megjelenését.

Forrás: PARTNERI TARTALOM


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com