Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Podoljak szerint Ukrajnának jó lenne egy amerikai–orosz háború
Telefonon beszélt egymással Trump és Putyin
A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel

A KMKSZ politikájának lakmuszpapírja lesz a közigazgatási reform

A Kárpáthír már közölt egy összeállítást Petro Porosenko államfői tevékenységéről. Ezúttal arra térnék ki, hogy az egy éve megválasztott elnök kisebbségi – elsősorban magyar – szemmel nézve mit ért el ez idő alatt.

Az ország új elnöke gesztust gyakorolt akkor, amikor az ő nevével ellátott listára felvette Brenzovics Lászlót, a KMKSZ elnökét, aki így bejutott a parlamentbe. Hogy ez így történjen, sokat tett a háttérben Orbán Viktor magyar miniszterelnök, valamint az egyfajta közvetítő szerepet betöltő Baloga-família. Akkor úgy tűnt, Balogáék Porosenko abszolút kedvencei lesznek itt, Kárpátalján, de valamiért porszemcse került a gépezetbe, s nem annyira felhőtlen a viszonyuk, amint az várható volt. Ez azért lényeges, mert a KMKSZ elnökének mozgásterét, lehetőségeit mindig meghatározza Balogáék pillanatnyi helyezkedése.

Nem árt felidézni: a kulturális szövetség nagy reményeket fűzött Petro Porosenkóhoz. Újra paktumba emelték a régi slágereket, mint a magyar többségű Tisza-melléki járást, az önálló magyar tankerületet, a magyar közösség nagyobb önrendelkezési jogkörét, a kisebbségi nyelvhasználat törvényi lehetőségeinek megszilárdítását. Akkor az ellendrukkerek hangsúlyozták, volt már egy hasonló megállapodása a KMKSZ-nek, amit még a régi elnök, Kovács Miklós kötött a szintén nagy Európa-barátként aposztrofált Viktor Juscsenkóval. Az akkor nagyon rosszul végződött. Nem hogy jobb nem jött, de minden téren szűkültek a magyar közösség lehetőségei. Sajnos ezúttal is a rosszabbik forgatókönyv kezd érvényesülni. A fentebb említett dolgokból semmi sem lett. Persze most mindent a háborúval, az ország súlyos gondjaival szokás megmagyarázni, csakhogy ezt a szörnyű válságot ők maguk, mármint az ország új vezetése idézte elő. Nem árt felidézni, a donbászi konfliktus miből is generálódott? Az ott élő több milliós orosz kisebbség megijedt a hatalomra került kijevi vezetéstől, attól félt, hogy üldözni fogják őket. Kétségtelen, hogy erre Moszkva is alaposan rájátszott, de az is tény, Kijevben nem is próbálták szép szóval, konkrét kisebbségbarát, európai, civilizált módon jobb belátásra bírni a felkelőket, hanem rögtön a katonaságot mozgósították ellenük. Ez intő jel mindenkinek, aki esetleg autonómiában reménykedik… Megfélemlítően intő jel!

Most vezető téma kezd lenni a kilátásba helyezett közigazgatási-területi reform. Rengeteg verzióról hallani, hogy ebből mi fog kisülni, ma még nem lehet tudni. Szerencsés esetben a reform akár még jól is jöhet a nemzeti kisebbségeknek, feltéve, ha figyelembe veszik az egy tömbben élő kisebbség, így a magyarság érdekeit.

A KMKSZ választmánya éppen most fogadott el egy nyilatkozatot, amelyben azt hangsúlyozza, ki kell használnia a közigazgatási reformról szóló ukrán törvény által a nemzeti kisebbségek számára biztosított lehetőségeket. A megállapítással azt gondolom, mindenki egyetért. Ám pillanatnyilag a KMKSZ-nek, és konkrétan Brenzovics Lászlónak a kezében vannak olyan lehetőségek, melyek segíthetnek ebben. Elvégre az együttműködési megállapodásuk egyik pontjáról van szó. Ha nem valósul meg, az óriási kudarc számukra, számunkra pedig komoly probléma és még komolyabb figyelmeztetés. Most az is kiderül, miként viszonyul az elnök a kisebbségekhez, egyfajta lakmuszpapír lehet ez most.
Mindenesetre már talán a kulturális szövetségben sem látják annyira biztatónak a helyzetet, mert a választmány sok mindent felrótt a mostani hatalomnak. Rendkívül veszélyesnek nevezte és elítélte a kárpátaljai magyarság ellen irányuló, az utóbbi időben elszaporodott provokatív megnyilvánulásokat, hatékony fellépést szorgalmazva a rendvédelmi szervek részéről a hasonló jogsértésekkel szemben. Felszólították a hatóságokat, hogy a katonai mozgósítás során tartsák be az ország alkotmányát és törvényeit, s az amúgy is nehéz helyzetben lévő lakossággal szemben ne alkalmazzanak alkotmányos jogokat csorbító intézkedéseket.

Ezek jó dolgok, mármint az, hogy végre a KMKSZ is kimondja, amit az emberek gondolnak. És ez nem pozitív. A baj csak az, hogy azoknak panaszkodnak, akikkel szövetséget alkottak, és akikkel egy csónakban eveznek a kijevi törvényhozás örvényes vizein…

Nemes István


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com