Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Mozgósítás: Pucéran, mezítláb hurcoltak el egy kárpátaljai férfit
Hatalmas erősítést kapott az ukrán légierő: megérkeztek az első Mirage vadászgépek
Két kárpátaljai hadifogoly szabadult az orosz fogságból
Kiderült, mikor kerülhet sor a Trump-Putyin csúcstalálkozóra
Az oroszok szerint Zelenszkij megtébolyodott rögeszmés

Elindult az EU szétesése?

Az exit polloknak megfelelően jelentős fölénnyel győztek az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási szerződés ellenzői az egyezmény ratifikálásáról kiírt hollandiai népszavazáson a csütörtökön közzétett, véglegesnek tekinthető eredmények szerint. Az Eurologus értelmezése szerint az eredmény nagyon rossz ómen a brit kilépésről szóló referendumra, és az Európai Unió destabilizációja jöhet.

Az ANP holland hírügynökség 99 százalékos feldolgozottság után azt jelentette, hogy a szavazók 61,1 százaléka elutasította a megállapodást, míg 38,9 százaléka támogatta.

A szavazásra jogosultak 32,2 százaléka járult az urnák elé, így érvényesnek számít a társulási szerződésről szóló, egyébként nem kötelező jellegű referendum. A népszavazás csak akkor érvényes, ha a választók több mint 30 százaléka részt vesz rajta. Még nem teljesen biztos, hogy valóban sikerült átlépni a határt, mivel a hivatalos végeredményt jövő kedden hozza nyilvánosságra a választási bizottság.

Az Eurológus helyzetértékelése

  • Annak a dokumentumnak a ratifikálásáról kellett döntenie a holland választóknak, amelynek az aláírásától annak idején visszatáncolt a Moszkva-párti Viktor Janukovics ukrán elnök
  • Az egyezmény (amely idén január elsejétől már hatályba lépett) szabadkereskedelmi övezetet hozna létre a két fél között, mélyítené az együttműködést és átvetetne Ukrajnával számos alapelvet, uniós jogszabályt
  • A népszavazás nem ügydöntő, de a mostani kormány fogadtatta el az alapjául szolgáló jogszabályt, és ez volt az első ilyen referendum, ezért kínos lenne, ha figyelmen kívül hagynák az eredményt.
  • „Világos, hogy a »nem« nyert elsöprő többséggel, a kérdés, hogy a részvétel megfelelő-e” – nyilatkozta Mark Rutte holland miniszterelnök szerda este. Ha valóban megvan a 30 százalék, és ekkora az elutasítók fölénye, úgy gondolom, hogy a ratifikáció nem mehet egyszerűen tovább.
  • Még nem világos, mit tesz a kormány. Egy korábban kiszivárgott stratégiában annyi áll, hogy „egy érvényes nemmel a kabinet újragondolja a lépéseket, amelyeket tenni fog, és egyeztet ezekről a parlamenttel”.
  • Emlékeztet arra a korábbi Jean-Claude Juncker által tett nyilatkozatra, hogy „ha a nemek nyernek, Európa problémával néz szembe, és ez a probléma a destabilizáció”. Az Európai Bizottság elnöke szerint az elutasítással kontinentális válság jöhet, és egy ilyen eredménynek Oroszország aratná le a gyümölcsét.
  • Egy, a Wall Street Journalnek nyilatkozó eurokrata szerint a nemek győzelme a június végi brit EU-tagsági népszavazás kezdő lövése is lehet – nem véletlen, hogy a kilépéspárti UKIP elnöke, Nigel Farage személyesen kampányolt Hollandiában.
  • Ukrajna kikosarazása, az az EU felé igyekvő keleti országokban, Moldovában és Grúziában is lelohaszthatja a lelkesedést.
  • Emlékeztet a szavazás előtt az egyik legnépszerűbb holland napilap cikkére: „Bármi is legyen az eredmény, világos, hogy a népszavazás nehezebbé teszi, hogy az EU új projektekbe kezdjen az európai közvélemény megkérdezése nélkül”. A „nem” mellett kardoskodó GeenPeil blog azt hirdeti a kampányvideójában, hogy Brüsszel mélyreható döntéseket hoz, miközben nem konzultál erről az európaiakkal.
  • A kampány egyik vezető szervezője elismerte, hogy a munkájuk az Európai Unió ellen szólt. Kampányukban azt állították, hogy a társulási egyezménnyel „nyitott határok” jönnének létre Ukrajna és az unió között. Valójában csak vízummentességről van szó, és ez sem közvetlenül a szerződésből következik – jegyzi meg az Eurológus.

Az elutasítás mellett kampányolók számára akár jól is jöhetett a hétvégén kirobbant panama-botrány, hiszen abban érintett Poetro Poroshenko ukrán elnöke is, a holland elutasítási kampány pedig az ukrán korrupciós helyzetre, illetve a keleti tartományokat sújtó háborús cselekményekből fakadó kockázatokra is rámutatott.

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com