Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Az oroszok szerint Zelenszkij megtébolyodott rögeszmés
Kezdetét vette a végjáték: Ausztria, Magyarország és Szlovákia szövetsége megakadályozhatja Zelenszkij ámokfutását
Szijjártó Péter meghúzta a határvonalat: Az ukránok ígéreteivel tele a padlás!
Jövő héten bemutathatja a Trump-kormányzat, hogyan képzeli el az orosz-ukrán háború végét
Zelenszkij nyitott Trump ajánlatára az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően

Fitch: veszélyes precedenst teremtene a Brexit

A nemzetközi hitelminősítő szerint hosszú távú gazdaságpolitikai döntéseket is érintő veszélyes precedenst teremtene, ha Nagy-Britannia az EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás eredményeként távozna az Európai Unióból, és megerősödne a kontinensen a nacionalizmus.

A nemzetközi hitelminősítő szerint az EU szétforgácsolódásából az unióellenes nacionalista és populista pártok húznának hasznot, köztük Marine Le Pen pártja, a francia Nemzeti Front vagy a Geert Wilders vezette holland Szabadságpárt. Ha egy ilyen párt hatalomra kerülne, szintén népszavazást hirdethet az EU-tagságról, vagy fenyegetőzés gyanánt legalábbis felvetheti ennek lehetőségét, hogy engedményekre kényszerítse Brüsszelt, vagy aláássa az EU belső kohézióját – áll a Fitch elemzésében.

A ház szerint az uniós vezetők Brexit esetén – félve a populista pártok hatalomra kerülésétől – ódzkodhatnának rövid távon népszerűtlen, de hosszabb távlatban gazdasági előnyökkel járó intézkedések, például növekedésösztönző reformok, költségvetési konszolidációs lépések bevezetésétől, vagy a bankunió elmélyítésétől.

A brit kilépés feltételrendszeréről szóló, legalább két évig, de inkább tovább elhúzódó tárgyalássorozat az unió rengeteg idejét és energiáját felemésztené, és újabb frontokat is nyithatna a tagországok között, elvonva a figyelmet az olyan sürgős teendőkről, mint a migrációs válság vagy a görög adósságválság – áll a Fitch Ratings hétfői elemzésében.

A hitelminősítő szerint Nagy-Britannia elveszítésére az Európai Unió vezetői reagálhatnak azzal is, hogy új kezdeményezéseket tesznek az Európai Unió és/vagy az euróövezet integrációjának elmélyítésére. A Fitch Ratings elemzői szerint azonban kétséges, hogy ehhez most meglenne a politikai kapacitás.

Ráadásul hosszabb távon, ha Nagy-Britannia megtalálja számítását az EU-n kívül, az még a fő politikai sodorvonal pártjait is a kilépés híveivé teheti más EU-országokban, például Dániában vagy Svédországban, ahol az euroszkepticizmust felerősítheti, hogy Nagy-Britannia távozásával ezek az országok egy nagy gazdaságpolitikai EU-szövetségest veszítenének el.

Skócia szakadna, Katalónia követné?

A Fitch Ratings szerint ha Nagy-Britannia távozik az EU-ból, az előrevetítené annak a lehetőségét is, hogy Skócia elszakad az Egyesült Királyságtól, különösen abban az esetben, ha a skótok többsége a brit EU-tagságról szóló népszavazáson a bennmaradásra, a teljes brit lakosság többsége viszont a kilépésre voksol.

Ha Skócia elszakad az Egyesült Királyságtól, az más európai régiókban is erősíthetné a függetlenségi törekvéseket. Ez a kockázat a spanyolországi Katalóniában a legnagyobb. A teljes katalán függetlenséget a spanyol alkotmány nem teszi lehetővé, és a Fitch Ratings alapeseti előrejelzése az, hogy Madrid és Barcelona végül egyezségre jut Katalónia nagyobb autonómiájáról, de ez nehéz folyamat lesz, és még nehezebbé teheti, ha Skócia elnyeri függetlenségét – áll a hitelminősítő elemzésében.

A Fitch Ratings megítélése szerint Katalónia függetlenné válása negatív sokkhatást gyakorolna Spanyolország szuverén hitelképességére.

A cég szerint ha Nagy-Britannia kilép az EU-ból, és ezután nem alkalmazza a munkaerő szabad áramlásának alapelvét, az csökkenthetné valamelyest a kivándorlást a közép- és kelet-európai EU-tagországokból, például Lengyelországból, és ennek lennének pozitív hatásai a foglalkoztatottságra, a gazdasági növekedésre és az adójövedelmekre ezekben a gazdaságokban. Ezt részben ellensúlyozná a Nagy-Britanniából érkező hazautalások potenciális csökkenése, de ebből a forrásból Lengyelországnak például csak 893 millió euró bevétele származott 2014-ben; ez a lengyel hazai össztermék (GDP) 0,2 százalékának felelt meg – áll a Fitch hétfői londoni elemzésében.

mti

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com