Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Kiderült, mikor kerülhet sor a Trump-Putyin csúcstalálkozóra
Az oroszok szerint Zelenszkij megtébolyodott rögeszmés
Kezdetét vette a végjáték: Ausztria, Magyarország és Szlovákia szövetsége megakadályozhatja Zelenszkij ámokfutását
Szijjártó Péter meghúzta a határvonalat: Az ukránok ígéreteivel tele a padlás!
Jövő héten bemutathatja a Trump-kormányzat, hogyan képzeli el az orosz-ukrán háború végét

Porosenko aláírta a bírósági reformot célzó alkotmánymódosítást

Petro Porosenko ukrán elnök aláírta a bíróságok függetlenségét szavatolni hivatott alkotmánymódosítást kedden, azon a napon, amelyen Ukrajna az alaptörvény megszületésének 20. évfordulóját ünnepli.

A parlament által június 2-án elfogadott törvénymódosítás aláírását az államfő a parlament ünnepi ülésén jelentette be. Az ukrán jogrendszer, azon belül a bíróságok reformját a Nemzetközi Valutalap (IMF) szabta hitelfolyósítása egyik fő feltételéül Kijevnek.

Porosenko a törvényhozás ülésén mondott beszédében a jelenlegi államirányítási modell, azaz a parlamenti-elnöki hatalom mellett állt ki. Hangsúlyozta, hogy nincs semmi alapja kétségbe vonni ennek működőképességét.

1996. június 28-án lépett életbe Ukrajna alkotmánya, öt évvel az ország függetlenné válása után. Az alaptörvényt azóta többször módosították.

2004-ben a „narancsos forradalom” idején a Leonyid Kucsma akkori elnök és Viktor Janukovics államfőjelölt mögött álló politikai erők követelésére a parlament olyan alkotmánymódosítást fogadott el, amely jelentősen csökkentette az elnöki jogköröket a parlament javára, ily módon korlátozva a Janukovicsot végül a választásokon legyőző Viktor Juscsenko elnök hatalmát. 2010-ben viszont – azután, hogy Janukovics megnyerte az elnökválasztást – az alkotmánymódosítást eltörölték, és az államfő visszakapta korábbi erős befolyását.

A 2004-es alkotmányt az európai integrációt és hatalomváltást követelő kijevi Majdan-tüntetések nyomán 2014-ben állították vissza. Ezzel ismét visszatért Ukrajna a parlamenti-elnöki modellhez, amely kevesebb jogkört biztosít az államfőnek, mint az eredeti 1996-os alaptörvény.

mti

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com