Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng

Szíria: több mint 17 ezren haltak meg a börtönökben a konfliktus kirobbanása óta

Több mint 17 ezren haltak meg a brutális kínzások helyszíneinek számító szíriai börtönökben a közel-keleti országban dúló polgárháború 2011. márciusi kirobbanása óta – tudatta az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogvédő szervezet csütörtökön bemutatott jelentésében.

A Human Rights Data Analysis Group (HRDAG) statisztikáit tartalmazó, Ez megtöri az embert: kínzás, betegség és halál a szír börtönökben című jelentés szerint az utóbbi több mint öt évben 17 ezer 723 ember – havonta átlagosan 300 – halt meg a szíriai kormányerők börtöneiben. A londoni székhelyű AI megjegyezi: a szervezet 2000 és 2011 között évente átlagosan 45 halálesetet dokumentált.

A jelentést hatvan olyan emberrel készített interjúra alapozzák, akik túlélték a szír hírszerzés által elkövetett bántalmazásokat a Damaszkusz külvárosában található szaídnájai katonai börtönben. Az AI leszögezi a jelentésében, hogy a foglyokat brutális kínzásoknak, folyamatos bántalmazásoknak és embertelen körülményeknek teszik ki fogvatartóik.
Philip Luther, az Amnesty International közel-keleti és észak-afrikai igazgatója leszögezte:

„a szír kormány évtizedek óta kínzással töri meg ellenfeleit. Manapság rendszeresen és széleskörűen alkalmazzák ezt a módszert az ellenzékieknek tartottakkal szemben, amivel emberiesség elleni bűncselekményeket követnek el.”

A szaídnájai létesítményben zajló kínzások túlélőinek a többsége azt mesélte az Amnesty Internationalnek, hogy a bántalmazások már a letartóztatás pillanatában megkezdődnek, vagyis még azelőtt, hogy egyáltalán átlépték volna a börtön kapuját.

A dokumentum úgy fogalmaz: amikor a letartóztatottak megérkeznek a börtönbe, elkezdődik a „welcome party”, amelynek során gumiból vagy fémből készült rudakkal és elektromos vezetékekkel verik meg őket.

„Állatként bántak velünk. A cél, hogy az ember elveszítse minden méltóságát. (…) A vér patakokban folyt. (…) Soha nem gondoltam előtte, hogy ilyen mélyre süllyedhet az ember. (…) Nem okozott volna nekik lelkiismeret-furdalást ott helyben megölni minket”

– mesélte egy Samer nevű ügyvéd.
A „welcome party” után gyakran az úgynevezett biztonsági ellenőrzés következik, amelynek során elsősorban a nőket fenyegeti szexuális erőszak és egyéb bántalmazás – fejtik ki a jelentés készítői.

Az AI szerint a hírszerzés kínzásokkal és bántalmazásokkal akar vallomásokat kikényszeríteni áldozataiból, ehhez pedig különböző módszerekhez folyamodik. Az egyik rendkívül kegyetlen kínzást dulabnak nevezik, amelynek során belekényszerítik a foglyot egy gumiabroncsba. Egy másik neve falaga, vagyis a talpak korbácsolása. Emellett a fogvatartottakat gyakran elektromos árammal sokkolják, megerőszakolják, letépik a körmeiket, leforrázzák, vagy cigarettákat nyomnak el a bőrükön.

A folyamatos bántalmazást kipihenni sem igazán lehet. A túlélők beszámolói szerint a szaídnájai börtön cellái annyira túlzsúfoltak, hogy csak felváltva vagy guggolva tudnak aludni. Mások azt mesélték, hogy a létesítmény fertőzések és betegségek melegágya.

„A szaídnájai börtönben zajló szándékos és módszeres kínzás a kegyetlenség mesterfoka és az emberség teljes hiánya”

– mondta Philip Luther. A nemzetközi jogvédő szervezet emellett rámutat, hogy sokan hónapokat vagy akár éveket töltenek el különböző börtönökben.

Az Amnesty International a jelentésben felszólítja a nemzetközi közösséget, különösen a béketárgyalásokat együttesen vezető Oroszországot és Egyesült Államokat, hogy ezeket a jogsértéseket mint legfontosabb napirendi pontokat tárgyalják meg a szíriai hatóságokkal és fegyveres erőkkel, és érjék el a kegyetlenségek abbahagyását. A jogvédő szervezet emellett követeli, hogy az illetékes szíriai hatóságok biztosítsák a tisztességes tárgyaláshoz való jogot, és adjanak azonnali és szabad bejárást a független megfigyelőknek a fogva tartási intézményekbe.

mti


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com