„Minszk kész megvizsgálni minden olyan kezdeményezést, amely az ukrajnai helyzet normalizálásához vezethet” – jelentette ki hétfőn Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök.
„Ha szükség lesz egy 3., 5. vagy 25. Minszkre, mi készen állunk”
– utalt Lukasenka a kelet-ukrajnai válság rendezését célzó minszki megállapodásokra.
Az 1994 óta megszakítás nélkül hatalmon lévő elnök emlékeztetett arra, hogy a fehérorosz fővárosban működik az ukrán konfliktus rendezését célzó összekötő csoport. „Minden feltételt biztosítunk, hogy megoldják a konfliktust” – jelentette ki a fehérorosz elnök.
Lukasenka rámutatott: az orosz, ukrán és fehérorosz nép egy tőről fakad. „Ez a mi konfliktusunk, vagyis a szlávoké”.
„Nekünk kell, és mi tudjuk megoldani ezt a problémát. Mégpedig minél hamarább, annál jobb”
– tette hozzá.
Az államfő emellett arról is beszélt, hogy Minszk kész fejleszteni kapcsolatait Moszkvával, és kölcsönösen jövedelmező együttműködést kiépíteni a Nyugattal. „Fehéroroszországra szüksége van a Nyugatnak és Oroszországnak is. És ők is kellenek nekünk” – mondta. Hozzáfűzte: a kapcsolatokban a Nyugatnak tiszteletben kell tartania Fehéroroszországot.
Lukasenkát „Európa utolsó diktátoraként” is emlegetik, kormányát az ellenzéki csoportok és a független média elnyomása miatt az Egyesült Államok és az Európai Unió több gazdasági és utazási szankcióval sújtotta, bár ezek egy részét az elmúlt időszakban visszavonták.
A volt szovjet tagköztársaságban vasárnap parlamenti választásokat tartottak, melyek eredményeként a minszki törvényhozásba húsz év óta először került be – igaz, csupán két – ellenzéki politikus. Az ellenzékiek a korábbiakkal ellentétben ezúttal nem bojkottálták a választást, viszont több ellenzéki párt és civil szervezet is elutasította a választás eredményeit.
Hétfőn néhány tucat ellenzéki aktivista tüntetett Minszk belvárosában a Köztársasági Palota épülete előtt. A hatóságok által nem engedélyezett tüntetésen az ellenzéki Uladzimir Neklajev egykori elnökjelölt kijelentette: „Nem voltak semmilyen választások. Ez egy újabb politikai színjáték. Új választásokat követelünk” – hangoztatta.
Az alsóház 110 parlamenti helyéért 448 jelölt indult, és hétmillió szavazásra jogosult polgár adhatta le voksát. A választási részvétel 74,8 százalékos volt. A 2012-es parlamenti választásokon szinte ezzel megegyező, 74,61 százalékos részvételt regisztráltak – irta az MTI.
- Moszkva szerint heteken belül találkozhat Donald Trump és Vlagyimir Putyin
- Ismét rendkívüli áramszünetek vannak több ukrán régióban
- Zelenszkij szerint Trumpnak még nincs terve arról, hogyan kéne lezárni a háborút
- „Nem az oroszok, hanem az ukránok pakoltak fel magyarokat halállistákra” + videó
- Zelenszkij: Putyin fél tőlem – az ukrán elnök ultimátumot adott
- Kurszknál nagy erőkkel indított ellentámadást az orosz hadsereg
- Ukrajna rekordösszeget fordít iskolai óvóhelyekre
- Háborús fáradtság uralkodik Ukrajnában
- Mozgósítás: Pucéran, mezítláb hurcoltak el egy kárpátaljai férfit
- Hatalmas erősítést kapott az ukrán légierő: megérkeztek az első Mirage vadászgépek
- További háborús hírek