Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Rejtélyes amerikai repülőgép landolt Moszkvában – Donald Trump máris Oroszországba küldhetett valakit?
Kiderült mikortól üzemel a Nagypalád-Nagyhódos határátkelő
Kárpátaljai helyzet: Magyar Levente tájékoztatást kapott az ukrajnai magyar közösség támogatásáról
Magyar Levente: Ukrajna hátba szúrta Magyarországot
Donald Trump szerint Ukrajna „gyakorlatilag” beleegyezett egy 500 milliárd dolláros üzletbe, hamarosan találkozhatnak Volodimir Zelenszkijjel

85 éves fennállását ünnepli az orosz GAZ

Idén ünnepli a Gorkij Autógyár (GAZ) 85 éves fennállását, ugyanis 1932. január elsején adták át ünnepélyesen a néhai Szovjetunió nagy kapacitású autó- és teherautógyárát. A Nyizsnyij Novgorodban található üzemet 18 hónap alatt építették fel és az első teherautó, egy másfél tonnás GAZ AA január végén gördült le a gyártószalagról.

Az alapítás óta a gyár 350 féle modellt és összesen 18 millió autót és teherautót gyártott napjainkig. A GAZ mára cégcsoporttá bővült és Ural néven nehéz-teherbírású teherautókat, PAZ, KAvZ, LiAZ és GOLAZ néven pedig városi és turistabuszokat,emellett YaMZ és UMZ néven erőforrásokat és hajtásláncokat gyárt. A GAZ-csoport piaci részesedése a könnyű teherbírású járművek szegmensében 50%, a közepes teherbírású járművekében 70%, míg a nehéz teherbírású teherautók terén 42%, a buszok terén pedig 65%.

A ’60-as években kezdődött a GAZ 52-es, 53-as és 66-os teherautók gyártása. Ezek a járművek már erősebb motorokkal készülhettek. A GAZ 66-os hazánkban is ismertté vált, ugyanis Magyarország számtalan katonai változatot vásárolt ebből a típusból. Ezeket később tűzoltóautókká alakították, de a Magyar Honvédségnek még mindig van ebből a modellből.

A GAZ 1994-ben kezdte meg a Ford Transitra hasonlító GAZelle furgonok gyártását, melyeket a mai napig összeszerelnek. 2013-ban érkezett meg a modell utódja, a GAZelle Next, melyet jelenleg a furgon változat mellett személyszállítós, platós, illetve lakókocsis kivitelben is lehet kapni. A járműcsalád azonban még Euro 5-ös motorokkal készül, emiatt nem tudják őket az Európai Unióban értékesíteni.

A GAZ-csoport több nagy gyártóval tart fenn együttműködést, így például a Volkswagennel, valamint a Daimler konszernnel is. Ennek köszönhetően több éve Oroszországban készülhet a Mercedes Sprinter Classic, de ugyancsak itt szerelnek össze olyan személyautókat, mint például a Škoda Octavia, vagy éppen a Volkswagen Jetta.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com