Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Az oroszok szerint Zelenszkij megtébolyodott rögeszmés
Kezdetét vette a végjáték: Ausztria, Magyarország és Szlovákia szövetsége megakadályozhatja Zelenszkij ámokfutását
Szijjártó Péter meghúzta a határvonalat: Az ukránok ígéreteivel tele a padlás!
Jövő héten bemutathatja a Trump-kormányzat, hogyan képzeli el az orosz-ukrán háború végét
Zelenszkij nyitott Trump ajánlatára az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően

Hollandia orosz gázra vált?

Hollandia földgázban gazdag ország, bár erről lassan már csak múlt időben lehet beszélni. A groningeni hatalmas gázmező ugyanis – amely hosszú évtizedekig vastag profitot biztosított a holland kormánynak, és az otthonok 98 százalékát ellátta energiával – idő előtt kimerülhet.

Így bármilyen kormány kerüljön is hatalomra a márciusi választások után, olyan hatalmas energiaellátási infrastruktúrát, illetve rendszert fog örökölni, amelynek forrása most elapadóban van.

Szakértők becslése szerint a Hollandia északkeleti részén található gázmező már 80 százalékban kimerült.

A kiaknázás – amellett az előny mellett, hogy az ország nem szorult importra – járulékos károkat is okozott, nem is kis mértékben. A nyersanyag kivonása földrengéseket idézett elő, ettől pedig lakóházak tízezreinek repedt meg a fala. A kormány így arra kényszerül, hogy idő előtt felszámolja az energiaforrást, amely évtizedeken át segített növelni a holland életszínvonalat.

Az ország, amíg jól mentek a dolgok, nemigen törődött azzal, hogy alternatív forrásokat kutasson fel. Hollandia túlságosan is hozzászokott ahhoz a busás bevételhez, ami a Royal Dutch Shell közvetítésével befolyt a groningeni lelőhelyről az államkasszába. Ahogy a koalíciós Munkáspárt egyik képviselője fogalmazott, „az egész politikai rendszer ennek az érdeknek a fenntartásán dolgozott”. Igazából a fosszilis energiaforrásra támaszkodott az ország – tette hozzá. Súlyosbítja a helyzetet, hogy Hollandia nagy része, beleértve Groningen térségét is, közel fekszik a tenger szintjéhez, vagy egyenesen alatta van, s ezzel a világ egyik legsérülékenyebb, tenger által fenyegetett részévé vált, s a tenger pedig éppen a fosszilis tüzelőanyagok égetése miatt bekövetkező klímaváltozás folytán fog emelkedni és elönteni a mélyen fekvő részeket.

A fenyegetés hatására beindult az alternatív források keresése. A leköszönő kormány ígéretet tett arra, hogy 2020-ra 14 százalékra emeli a megújulók részarányát az energiafelhasználásban a 2014-es 5,5 százalékról. Ennek érdekében egy sor tengeri szélerőművet állítanának szolgálatba, viszont az átmenet időbe telik, emellett az a múltbeli tapasztalat, hogy az energetikai tervek nem élik túl a kormányváltásokat. A változás sehol sem égetőbb, mint Groningen tartományban, ahol a vidék tele van gerendákkal megtámogatott vagy lebontásra jelölt házakkal.

A kitermelés okozta földrengések miatt mintegy 152 ezer otthon szorul renoválásra, ez pedig évekig eltart és csillagászati összegekbe kerül. Többen inkább azt javasolják, hogy a kormány adjon pénzt az embereknek az elköltözésre, s ne hagyja őket egy talajmozgásoknak kitett, veszélyes környéken. A helyi gazdák máris beperelték a Shellt és a szintén ott tevékeny ExxonMobilt, ám azok a követeltnél jóval kevesebbet hajlandók fizetni. Eddig 1,2 milliárd eurót tettek félre kártérítési igények fedezetére, de ennek is a 64 százalékát a holland állam állja.

Hatalmas mennyiségű orosz gázt vesznek az európai országok

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com