Gyorsítaná az elutasított menedékkérelemmel rendelkezők kitoloncolását az osztrák kormány. Erről jött létre megállapodás a kormánykoalíciós pártok keddi ülésén.
Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter a kormányülést követően azt közölte, hogy átfogó intézkedéscsomagról van szó, amelynek jogszerű megvalósításáról hosszú ideig folytak a tárgyalások. Mint mondta: az intézkedéscsomag jelzés az embercsempészek számára is arra, hogy nem fogadható el a szabálytalan beutazás és a hatóságok megtévesztése.
Sobotka tájékoztatása szerint jelenleg Ausztriában mintegy négyezer olyan ember részesül alapellátásban, akinek valójában el kellene hagynia az országot. Az új intézkedést nagyjából ezen emberek felét érinti, a többiekre egyéb okok miatt nem vonatkozna az új szabályozás.
A parlament még a nyár előtt dönthet a kormány által kedden elfogadott intézkedéstervezetről. Eszerint szigorúbban büntetnék, ha az elutasított menedékkérelemmel rendelkezők nem hagyják el az országot, valamint ha az eljárás során hamis dokumentumokkal próbálják magukat igazolni. Meggyorsítanák továbbá a bűnelkövető menekültek kitoloncolását. Aki a kitoloncolásról szóló döntés ellenére az országban marad akár 15 ezer eurót (több mint 4,5 millió forint) büntetést vagy hat hét elzárást kaphat. Továbbá kieshet a szociális ellátórendszerből, egyedül az orvosi ellátást biztosítják számára. Szigorúbban büntetnék azokat, akik eltitkolják személyazonosságukat. Amennyiben valaki hamis dokumentumokkal szerzi meg a tartózkodási engedélyt, úgy akár ötezer eurós (több mint másfél millió forint) büntetésre vagy három hét elzárásra is számíthat.
A kitoloncolásra váró külföldiek átmeneti szálláson való elzárását tíz hónap helyett 18 hónapra hosszabbíthatják. A belügyminiszter a visszatoloncolásra várók központját a repülőterek közelében és az egyes tartományokban hozná létre.
Peter Hacker bécsi menekültügyi koordinátor szerint amennyiben az emberek kiesnek a szociális ellátás rendszeréből, növekedni fog a bűnelkövetés és a hajléktalanok száma.
A belügyminiszter visszautasítva a kritikát arról beszélt:
Bécsnek arra kellene ösztönöznie a jogtalanul Ausztriában tartózkodó menekülteket, hogy hagyják el az országot, mivel jogsértés követnek el.
Alev Korun a Zöldek pártjának emberjogi szakértője szerint a kormánynak nem újabb szigorításokat kellene előterjesztenie, hanem jobb és gyorsabb menekültügyi eljárásra kellene törekednie.
A Neos párt frakcióvezetője Niki Scherak szerint az intézkedések nagy része hatástalan lesz, ha a származási országokkal nem kötik meg a megfelelő visszatoloncolási szerződéseket. Bírálta a csomagot a Caritas és Diakonie segélyszervezet is, miszerint az intézkedés a hajléktalanok számának emelkedését eredményezi. “Ha a túléléshez legfontosabb dolgokat megtagadjuk az emberektől, attól még ők nem fognak eltűnni” – mondta Michael Chalupka, a Diakonie vezetője.
- ISW: Előrenyomultak az ukrán csapatok a kurszki régióban
- Zelenszkij személyesen próbál intézkedni az amerikai béketerv kapcsán – Sok minden forog kockán
- A Cseh Köztársaság meghosszabbította az ukránok ideiglenes védelmét, de pontosítással
- Jermak telefonon egyeztetett Trump ukrajnai különmegbízottjával
- Orosz légitámadás ölt meg három embert Ukrajnában
- Moszkva szerint heteken belül találkozhat Donald Trump és Vlagyimir Putyin
- Ismét rendkívüli áramszünetek vannak több ukrán régióban
- Zelenszkij szerint Trumpnak még nincs terve arról, hogyan kéne lezárni a háborút
- „Nem az oroszok, hanem az ukránok pakoltak fel magyarokat halállistákra” + videó
- Zelenszkij: Putyin fél tőlem – az ukrán elnök ultimátumot adott
- További háborús hírek