Lehet, hogy Mark Rutte holland kormányfő és pártja megnyerte a parlamenti választásokat, de a Hága és Ankara között zajló diplomáciai konfliktusban elvesztette egyik barátját, Törökországot –mondta Recep Tayyip Erdogan török elnök csütörtökön az északnyugat-törökországi Sakaryában mondott beszédében.
Szavait Európának címezve a török elnök feltette a kérdést: „Mi közötök a török népszavazáshoz?” Az április 16-i alkotmánymódosításról szóló török referendum célja az Erdogan által szorgalmazott elnöki rendszer bevezetésének előkészítése. Az újraválszatott Mark Rutte vezette holland kormány ezért utasította vissza, hogy török miniszterek Rotterdamban részt vegyenek a török népszavazás kampányrendezvényein. Erdogan Hollandiáról szólva a beszédében úgy fogalmazott: „Ezeknél nincs civilizáció. Demokráciáról és szabadságjogokról adnak leckéket a világnak, ugye? De amikor a saját érdekeikről van szó, a legcifrább fasiszta magatartást tanúsítják.
Meg azt is mondom, hogy neonácik.
Az zavarja őket.”
Az elnök időnként tegezésre váltott: „Srebrenicában 8354 muzulmán testvérünket legyilkoltátok. Azt mivel magyarázzátok? Mindet elégették, egy részüknek még a sírhelye sem ismert. Kár a demokráciájukért, az európai uniós értékeikért, a jogaikért.”
A török elnök az Európa Unió Bíróságának arra a keddi ítéletére is reagált, miszerint nem minősül közvetlen hátrányos megkülönböztetésnek, ha egy vállalkozás belső szabálya a munkahelyen megtiltja minden politikai, filozófiai vagy vallási jelkép látható viselését, Erdogan kifejtette: Európa megindította a háborút a kereszt és a félhold között,
a kontinens sebesen halad a második világháborút megelőző napok felé.
A török elnök a tavaly márciusban az Európai Unió és Törökország között aláírt megállapodásnak arra a pontjára is kitért, miszerint a görög szigeteken tartózkodó menekültek közül azokat, akik március 20. után keltek át az Égei-tengeren, és nem nyújtottak be menedékkérelmet vagy menedékkérelmét elutasították, Törökország visszafogadja. „Mindazok után, ami szombaton Rotterdamban történt, milyen visszafogadásról lehet szó?” – kérdezte Erdogan, hozzátéve, hogy a Nyugat tegyen le erről.
Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter szerdán késő este a 24 TV török hírtelevízióban bejelentette: Ankara teljesen elállt a menekültügyi megállapodásnak attól a részétől, amelynek értelmében Törökország visszaveszi az illegális migránsokat Görögországból.
- Japán ígéretet tett az Oroszországgal 80 éve fennálló területi vita rendezésére
- Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng
- Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!
- Kit lehet mozgósítani az elítéltek közül?
- ISW: Előrenyomultak az ukrán csapatok a kurszki régióban
- Zelenszkij személyesen próbál intézkedni az amerikai béketerv kapcsán – Sok minden forog kockán
- A Cseh Köztársaság meghosszabbította az ukránok ideiglenes védelmét, de pontosítással
- Jermak telefonon egyeztetett Trump ukrajnai különmegbízottjával
- Orosz légitámadás ölt meg három embert Ukrajnában
- Moszkva szerint heteken belül találkozhat Donald Trump és Vlagyimir Putyin
- További háborús hírek